Author Archives: Весник Илинден

Македонија: Висококвалитетните премиум вина од „Стоби“ освојуваат три континенти

Сето тоа е резултат на добрата продажба на  домашниот и регионалниот пазар, но и на повеќе од 15 интернационални пазари во Азија, САД и Европа на кои може да се најдат вината „стоби“. Најдобри резултати во првиот квартал од 2019 година, оваа винарница оствари во Русија, Кина и во Америка, но значајно зголемување на продажбата во однос на истиот период ...

Read More »

Фронтекс ќе ја набљудува албанско-грчката граница

Почнувајќи од утре целата гранична линија меѓу Албанија и Грција ќе биде мониторирана од 50 офицери на Европската агенција за гранична безбедност-Фронтекс. Целта е да се контролираат миграциските текови, борбата против криминалот и трговијата со луѓе. Свеченоста по повод започнувањето на оваа прва заедничка операција во Албанија, што поретставува нова фаза за погранична соработка помеѓу ЕУ и партнери на Западен ...

Read More »

Македонија: Универзитетот „Климент Охридски”- Битола потпиша меморандум со Универзитет „Фан Стилиан Ноли“ од Корча

На 17 мај 2019 година, во Охрид, Македонија, ректорот на државниот Универзитет „Фан Стилиан Ноли“ во Корча, проф. д-р. Али Јашари и ректорот на Универзитетот „Климент Охридски” во Битола, проф. д-р. Сашо Коруновски, потпишаа Меморандум за разбирање помеѓу двете институции во рамките на проектот ИПА-СБС  Албанија-Македонија “Иновациски екосистем во областа на ПС”. За време на средбата тие ги пофалија можностите ...

Read More »

Македонска вечер во чест на Денот на Семакедонски просветители Светите браќа Македонците Кирил и Методиј

Македонската Заедница во лондон на 24 мај 2019 година со почеток во 19 часот организира Македонска вечер во чест на Денот на Сесловенските и Семакедонски просветители Светите солунски браќа Македонците Кирил и Методиј. Македонската вечер ќе се одржи во салата “Delicatess“ на ресторанот EV Restaurant (Delicatess), Address: The Arches 97-99 Isabella Street, London, SE1 8DD, http://goo.gl/maps/cGEx6. Во салата “Delicatess“ на ЕВ ...

Read More »

Македонија дел од саемот на пчелари во Корча

Денес, на Светскиот ден на пчели, меден месец беше организиран со иницијатива на Здружението на пчелари од округот Корча и со поддршка на окружниот совет на Корча и општината Корча. Овој празник ги направи пчелари од различни земји заедно не само Албанија, туку и од Македонија, Косово, и Грција. Настанот беше придружуван од саем за пчелари, кои изложуваа мед производи, ...

Read More »

Австрискиот претседател предложи избори во септември

Претседателот на Австрија Александер Ван дер Белен, повика на нови избори во септември, поради политичкиот скандал со објавеното видео кое покажа дека заменик-канцеларот на земјата нуди коруптивен договор на наводен руски добротвор во замена за политички придобивки. Претседателот Александар ван дер Белен, денеска, рече дека изборите треба да се одржат на почетокот од септември, по средбата со австрискиот канцелар Себастијан ...

Read More »

Бродови на НАТО на воена вежба во Драч (ВИДЕО)

  Два борбени брода на НАТО, впловија во најголемото албанско прстаниште Драч. Нивното пристигнување се поврзува со десетгодишнината од членството на Албанија во Североатлантската алијанса, како и спроведување воена вежба со албанската морнарица. Бродовите се дел од холандската и канадската морнарица и нивното пристигнување, според командантот на француската морнарица Сјоерд Фенстра претставува „признание за придонесот на Албанија, како дел од мисиите ...

Read More »

Роден во Турско, живеел во Албанско, му се заканува Бугарско

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов дава пример на жртва на неправдите кон Македонците и како да исправат тие. Тој преку примерот на неговиот прадедо Стиљан кој живеел во различни системи и окупации укажува дека никој не треба да запре да се бори за Македонија и да биде Македонец. “Мојот прадедо Стилјан беше роден во ...

Read More »

Холандија прва, Македонија осма на Евровизија 2019

Холандија победи на Евровизија, а Тамара Тодевска и го донесе највисокиот пласман на Македонија досега, 8-то место. Македонија вечерва, по седум години пауза беше дел од финалето на Евровизија  со Тамара, чија песна „Горда“ успешно ја помина втората полуфинална вечер во четвртокот. Тамара пееше осма по ред во финалето, а нејзини придружни вокали беа Антониа Гиговска, Александра Јанева и Васил ...

Read More »

Македонците во Бугарија се пред историска победа пред Судот за човекови права во Стразбур

  Во Стразбур е во тек исклучително интересен судски случај. Имено, тоа е случајот за барањето за регистрација на „Македонски клуб за етничка толеранција во Бугарија“, чиј претседател е Ангел Кирил Радонов, кој државата Бугарија го одбива. Правната битка на Македонците во Бугарија да го регистрираат своето здружение трае од 2013 година, случајот е пред пресуда, која би можела, според ...

Read More »