Author Archives: Весник Илинден

Ски центарот Маврово се најдоа во американското шоу „Right This Minute“ (ВИДЕО)

Американската телевизиска програма „Right this Minute“ го прикажа светлечкото шоу на ноќно спуштање за време на Хуманитарниот велеслалом по ски патеките во Маврово, каде скијачите и сноу бордерите се симнуваат со бакљи со црвена и жолта боја. Аматерскиот хуманитарен велеслалом во Маврово се одржа претходниот викенд, каде се собраа 10.000 евра и се донирани за Здружението за хумано-општествен развој Проект ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија остварија средба со компании-членки на Германската стопанска комора во Албанија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши и советниците за економски прашања, денеска остварија средба со делегација на Германската стопанска комора во Албанија, предводена од претседателката Стефани Сиг. На средбата, со петнаесетина бизнис-претставници, членови на Комората, беше потенцирана цврстата определба на Владата на РМ да ја интензивира економската соработка со земјите од ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден“-Тирана ги повикува сите македонците во Албанија и Европа да дадат потпис за иницијатива за малцинство SafePack

Македонско друштво “Илинден“-Тирана како дел од иницијатива за малцинство SafePack “Ти не си сам. Еден милион потписи за разновидност во Европа” ги повикува сите македонци во Албанија и Европа да дадат свој потпис за ова важна кампања за правата на малциствата во европа вклучуваќи и македонското национално малциство во Албанија и во Европа во следниот линк може да се даде ...

Read More »

Брифинг за борбената готовност на АРМ за 2017 година пред Претседателот на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска беше информиран за борбената готовност на Армијата на Република Македонија од страна на Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски. Брифингот за борбената готовност е редовна обврска на Началникот на Генералштабот на АРМ кон Претседателот на Република Македонија. Претседателот Иванов беше информиран за реализацијата на плановите и задачите во АРМ во ...

Read More »

Проштална средба на претседателот Мета со амбасадорот на Македонија во Албанија

Претседателот Илир Мета денеска на проштална средба го прими амбасадорот на Република Македонија г-дин Стојан Карајанов. Осврнувајќи се на интензивирање на билатералните односи и размена на посети на највисоко ниво, претседателот Мета ја пофали заложбата на амбасадорот Карајанов и личниот придонес во зајакнувањето на соработката меѓу Албанија и Македонија. Претседателот Мета, исто така, изрази уверување дека, и по завршувањето на ...

Read More »

Грчкиот Парламент одобри продажба на пристаништето во Солун

  Парламентот во Грција  ја одобри продажбата на 67 отсто од „Thessaloniki Port Authority“, компанија која управува со пристаништето во вториот по големина град во земјата. Договорот е вреден 232 милиони евра, пишува „ABC News“. Парламентот го ратификуваше договорот за концесија до 2051-ва година. Тој беше потпишан во декември со конзорциум „South Europe Gateway Thessaloniki“. Конзорциумот ги вклучува германски „Deutsche ...

Read More »

АРМ: Mедал за учество во мировна мисија „Одлучна поддршка“ за припадниците на седмата ротација „КОСА“ Кабул

На свечената церемонија по повод доделување на НАТО–медал, припадниците од седмата ротација на македонскиот контингент во „КОСА“ главен град Кабул, се здобија со НАТО-медал за учество во мировна мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан. НАТО-медалот за учество во мировни мисии, се доделува од 1995 година, а го добиваат воен и цивилен персонал работејќи во НАТО алијансата и давајќи свој придонес во ...

Read More »

Најголемата подводна пештера во светот (ВИДЕО)

  На полуостровот Јукатан во Мексико група од нуркачи и археолози откриле подводна пештера (Sac Actun) долга околу 347 километри, што според проценките претставува најголемата подводна пештера на Земјата. Пештерата е формирана со поврзување на две подводни пештери во источниот дел на Мексико и се претпоставува дека е стара повеќе од десет илјади години. Во неа пронајдени се артефакти од културата ...

Read More »

Грција ја поддржa кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско – јонската иницијатива

  Алтернативниот шеф на грчката дипломатија, со допис до надлежните европски комесари, соопшти дека Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско –јонската иницијатива. Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, со допис до надлежните комесари за проширување, Јоханес Хан и за регионална политика, Корина Крецу, ја објави намерата на Грција да ја поддржи кандидатурата на ...

Read More »

Лидерите на ЕТА планираат расформирање на организацијата

Лидерите на сепаратистичката организација Баскиска татковина и слобода (ЕТА) побараа од членовите да гласаат за планот за нејзино целосно распушатње до на лето, објави весникот „Гара“. За периодот од 43 години борба на ЕТА за назависност на шпанскиот регион Баскија, беа убиени 829 лица, а стотиси други беа повредени. Откако голем број нејзини членови завршија зад решетки, групата во 2011 година прогласи еднострано ...

Read More »