Author Archives: Весник Илинден

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме свеќи за покој на душата. Тоа е ден посветен на молитивите за покојните роднини и пријатели. На овој ден се посетуваат гробиштата каде што ...

Read More »

Црна Гора им забрани влез на 149 руски граѓани и политичари

Владата на Црна Гора, како што пренесува подгоричка Побједа, се наведува дека „се ограничува влез на територијата на Црна Гора на Рускиот вицепремиер Дмитриј Рогозин, генералниот секретар на Советот за безбедност на Русија и шеф на сите разузнавачки служби Николај Патрушев и претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров се, меѓу другото, на листата на лица за забрана за влез во Црна ...

Read More »

ОМД го поздравува формирањето на новата влада во Македонија

  Како организација, основана во 2004 година, која работи на промоција на Македонија и македонската дијаспора надвор од нашата татковина, Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ОМД ја поздравува мирната транзиција на власта што се случи денес во Македонија и им посакува на новата Влада многу успех во извршувањето на нивните должности. Следејќи ја 13 годишната практика, ОМД ќе продолжи да соработува ...

Read More »

Галичник душата на Мијачијата

Познатите македонски иконописци: Макарија, Јаков и Кузман Фрчкоски, легендарниот пејач Александар Сариевски, авторот на првата печатена македонска граматика Ѓорѓија Пулевски, преродбениците Партенија Зографски и Панајот Гиновски, еден од најавтентичните македонски сликари Лaзар Личеноски… овие луѓе се само дел од великаните кои се родиле и чекореле низ тесните улички на Галичник, а истовремено нивниот генијален дух ги осветлил македонските, но и ...

Read More »

Во Македонија локални избори на 15 октомври

Во Собранието на Република Македонија вчера беа усвоени измените на Изборниот законик со кои што локалните избори за градоначалници и за советници ќе се одржат на 15 октомври 2017 година. Со измените, продолжен е и мандатот на градоначалниците и на советниците до одржувањето на наредните локални избори.  

Read More »

Претседателот Ѓорге Иванов ги прими поранешните премиери Груевски и Димитриев

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими г. Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Владата на Република Македонија и г. Емил Димитриев, поранешен претседател на Владата на Република Македонија. Претседателот Иванов се заблагодари на двајцата поранешни премиери за досегашната соработка, посочувајќи дека во изминатиот период Владата на Република Македонија вложи големи напори за заштита ...

Read More »

На изборите во Албанија ќе учествуваат 18 политички субјекти

На парламентарните избори во Албанија., што ќе се одржат на 25 јуни, во трка за пратеничко место ќе учествуваат 18 политички субјекти. По спроведеното ждребување, под број еден на гласачкото ливче е Движењето за социјалистичка интеграција, под број два е Социјалистичката партија, додека Демократската партија е на шестото место на гласачкото ливче. На кандидатските листи  се и тројца Македонци. Васил ...

Read More »

За првпат после 11 години во Македонија фотографирано младенче од рис

За првпат после 11 години истражување на балканскиот рис, тимот на Македонско еколошко друштво во Македонија успеа да фотографира младо од рис. Како што информираат од МЕД, Маја, женката рис, која беше обележана со ГПС ги одвела до нејзиното дувло кај младо рисче. Првите фотографии од младенчето балкански рис ги направи членот на мониторинг мрежата за балканскиот рис, Панајот Чоровски ...

Read More »

Делегација на МАЕИ освари средба со владините стипендисти Македонци од Албанија

Вчера во Скопје, делегација на Македонска алијанса за европска интеграција – МАЕИ предводена од претседателот Едмонд Темелко и градоначалник на општина Пустец, и генералниот секретар Васил Стерјовски имаа средба со владините стипендисти од Албанија во Македонија.Делегацијата на Македонска алијанса за европска интеграција – МАЕИ  ги информираше студентите Македонци за политичката состојба во Албанија во пресрет на престојните парламентарни избори што ...

Read More »

Претседателот Иванов ги прими членовите на Владата на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими членовите на Владата на Република Македонија. Со 62 гласа за, 44 против и 5 воздржани Собранието пред полноќ ја избра новата влада која ќе ја предводи премиерот Зоран Заев. Пратениците во парламентот гласаа за доверба на новата влада која е составена од 26 министри.

Read More »