Author Archives: Весник Илинден

Европскиот парламент го изгласа извештајот за Албанија

Европскиот парламент го усвои извештајот за интеграција на Албанија во ЕУ. Веста ја соопшти пратеникот Таулант Бала од Социјалистичката партија, кој ја предводи албанската делегација. На Твитер тој напиша дека извештајот го подготвил европратеникот Кнут Флекенштај и ЕП дал поддршка на препораките за отворање на преговори на Албанија со ЕУ. „Европарламентот со 459 гласови „за“ го изгласа извештајот за 2018 ...

Read More »

Германија: Сојузната служба за борба против криминалот врши претрес во Дојче банк

  Јавното обвинителство во Франкфурт и Сојузната служба за борба против криминалот вршат претрес во Дојче банк. Причина е истрагата по сомневањата за перење пари. Повеќе вработени во банката се во фокусот на истрагата. Во потрагата по докази за обвинувањата за перење пари, околу 170 службеници од обвинителството, Сојузната служба за борба против криминалот, одделот за даночни истраги и Сојузната полиција претресуваат ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес со иницијатива за воспоставување диполоматски односи со 19 држави под државното име Македонија

Во иницијативата до Претседателот на Републиката проф.д-р Ѓорге Иванов, СМК потсетува дека процесот на меѓународното етаблирање на Македонија започна после дисолуцијата на поранешна СФР Југославија, со Декларацијата за сувереност на Социјалистичка Република Македонија донесена од Македонското Собрание на седницата одржана на 25 јануари 1991 година, референдумот “За суверена и самостојна држава Македонија“ одржан на 8 септември 1991 година, и Уставот ...

Read More »

Почина академик Блаже Ристовски (1931 – 2018)

Македонската академија на науките и уметностите со голема тага соопштува дека на 28 ноември 2018 година почина академик Блаже Ристовски, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите. Академик Блаже Ристовски е роден на 21 март 1931 година во с. Гарниково, Кавадаречко. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје (на Групата за литература на народите на СФРЈ и македонски јазик), ...

Read More »

Мицкоски: Со денешниот протест почнуваме сеопшта револуција против погрешното владеење

Интегрален текст од обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Добро вечер Македонијо! Добро вечер Република Македонијо! Ви благодарам на сите што дојдовте, добро вечер браќа и сестри, добро вечер сограѓани, добровечер сопатници. Од денеска почнуваме до крај, а крајот ќе биде кога ќе падне Зоран Заев и нема назад. И нема назад додека не падне и затоа едно големо ...

Read More »

Албанија одбележува 106 години независност

Со симболично подигнување на националното знаме во Валона, денеска почна одбележувањето на 106-тата годшнина од независноста на Албанија. Во Валона со потпишување на Декларацијата за независност и развејување на национланото знаме, Исмаил Ќемали, првиот албански премиер, на 28 ноември 1912 година ја прогласи независноста на Република Албанија. На свеченоста присуствуваа шефот на државата Илир Мета, премиерот Еди Рама, спикерот на парламентот ...

Read More »

Македонецот Кристо Пандофски прогласен за почесен граѓанин на Билишта

  Познатиот хирургот Кристо Пандофски по потекло од селото Врбник, со предлог на градоначалникот г-дин Бледјон Налбати, со најголема благодарност, Општина Девол и Советот на општина Билишта го прогласи за “Почесен Граѓанин” на Билишта со мотивација “Мисионер за здравје и хуманост”. Ова признание го доби како резултат на посветеноста и хуманоста што ја има покажано за време на неговата работа. За Пандофски благодарност е ...

Read More »

Каракачанов незаконски продавал бугарски пасоши 

Вицепремиер, министер и пратеник во парламентот се вмешани во шемата за незаконско продавање бугарски пасоши на странци, откри свиркач за сајтот „Еурактив“, доставувајќи документи кои наводно го потврдуваат ова. Претседателот на ВМРО – БНД Красимир Каракачанов, кој е вицепремиер и министер за одбрана, поранешната министерка за правда а сега за надворешни работи Екатерина Захариева и пратеникот од партијата на Бојко ...

Read More »

Почнува Божиќниот пост

  Православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот Божиќен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик 7 јануари – денот на раѓањето на Исус Христос. Бидејќи датумот на Божик не се менува, постот секоја година почнува на 28 ноември, а завршува на Бадник, 6 јануари. Христијанскиот пост е воведен по примерот на Исус ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на самитот „Босфор“ во Турција

Политичката, безбедносната, економската, транспортната и дигиталната поврзаност се неопходни за нашите компании да бидат поконкурентни на глобалниот пазар, нашите држави поуспешни во создавањето услови за просперитет на младите, а нашите региони поатрактивни за директни странски инвестиции. А тоа е клучно за одржлив мир и развој за сите, рече претседателот Иванов во своето обраќање, на отворањето на 9. Самит „Босфор”, што ...

Read More »