Author Archives: Весник Илинден

Македонски јазик во српските училишта

  Проектот за воведување на македонскиот јазик во српските основни училишта би требало наскоро да биде реализиран во соработка со Министерството за образование, најави претседателот на Национален совет на македонската заедница во Србија, Борче Величковски. Тој ја пофали добрата соработка на македонската национална заедница со локалната самоуправа во Врање, каде што беше приреден прием за новиот амбасадор на Македонија во ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес повикува на бојкот на референдумот

Во големата сала на Музејот на македонската револуционерна борба на 11.08.2018 година во Скопје се одржува 28. Генерално Собрание на Светскиот Македонски Конгрес. На 28. Генерално Собрание на СМК присуствуваа претставници од сите делови на Македонија, европските и прекуокеанските земји Канада, САД и Австралија. Во работното претседателство на 28. Генерално Собрание на СМК беа избрани: претседателот на СМК – Тодор ...

Read More »

Опозицијата во Абанија смета дека масакрот во Ресул е потврда за загрижувачката небезбедност во земјата

По завчерашното осумкратно убиство, што се случи во селото Ресул кај Валона, кога маж уби осум а повреди шест негови роднини, албанската опозициска Демократска партија го обвини премиерот Еди Рама за отсуството на било каква реакција од негова страна, „продолжувајќи го мирно одморот со семејството“.Прво реагираше лидерот на партијата Љуљзим Баша, кој изрази длабоко сочуство до блиските на убиените и ...

Read More »

Maкедонски клуб ја освои титулата во Австралија (ВИДЕО)

  На три кола до крајот во четвртата лига север на државата Викторија, македонскиот клуб Лалор Слога Јунајтед го осигура првото место и шампионската титула за 2018 година. Во дербито на колото против вториот Даребин Јунајтед, Лалор Слога одигра 1:1 што беше доволно да направи недостижна предност од 10 бода. После натпреварот грмеше соблекувалната! Фудбалерите ја запеаа “Бисе балкански” и ...

Read More »

Земјотрес со јачина од 5,3 степен ја погоди Албанија почувствува и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,2 степен ја погоди Албанија, пицентарот е на 38 километри од Тирана, а се почувствува во повеќе места и во Македонија. Деновиве во Албанија има серија земјотреси, но за среќа ниту еден не предизвика материјална штета , а нема ниту повредени.

Read More »

Нова политичка партија во Македонија ,,Демократи“

Денеска во Скопје се одржува основачко собрание на новата политичка партија ,,Демократи“. На собранието ќе бидат формирани органите на партијата и ќе бидат избрани претседател, генерален секретар и членови на највисоките партиски органи. Исто така, пред членовите ќе бидат претставени статутот и програмата, а ќе се обрати иницијаторот за основање на партијата, Јорго Огненовски. Се очекува, тој и да ја ...

Read More »

Повик за Летна школа за еколошка едукација во Преспа

Друштвото за заштита и зачувување на животната средина во Албанија (ППНЕА) во соработка со Македонско Еколошко друштво во Македонија (МОН) и Здружение за заштита на Преспа (СПП) ќе организират летната школа “Интерпретација и природно образование за Преспа” која ќе се одржи од 17 до 21 септември 2018 година во Корча, Албанија. Сакате да се запознаете со природата на Преспа и да ...

Read More »

Уапсен убиецот во Валона на 8 роднини (ВИДЕО)

Албанската полиција соопшти дека уапсила маж обвинет дека убил осум членови од своето семејство од засега непознати причини. Уапсен е Ридвај Зикај (24) од селото Ресулај, Валона а обвинет е дека го убил својот дедо, вујко, неговата сопруга и двата сина, како и други членови на семејството. Полицијата го пронашла и калашниковот користен за убиствата. На Зикај му се заканува ...

Read More »

Црна Гора избрка поранешен агент на ЦИА

  Црна Гора издаде меѓународна потерница за апсење на поранешен агент на ЦИА за наводна вмешаност во, како што го определува Владата, неуспешниот проруски обид за државен удар, кој имал за цел да го спречи влезот на Подгорица во НАТО, објави радио The Voice of America. Државната телевизија на Црна Гора соопшти дека обвинителите побарале екстрадиција на американски државјанин, роден ...

Read More »

Масакр кај Валона, убиени 8 лица (ВИДЕО)

Вистински масакр попладнево се случил во селото Ресулај,  Валона, cпоред првичните информации 24 годишниот Ридван Зукај, наводно поради нерасчистени проблеми околу имотот убил осум роднини. Осомничениот Ридван Зукај најнапред влегол во куќата на своите баба и дедо вооружен со автоматска пушка, калашников и ги застрелал. Заедно со нив убил уште две други лица од семејството на чичко му. Како што јавуваат медиумите, ...

Read More »