Author Archives: Весник Илинден

Фондот за Западен Балкан слави прва година од основањето се спрема вториот повик за проекти

Фондот за Западен Балкан на 1-ви ноември ја прославува првата годишнина од отворањето на канцеларијата на Секретаријатот во Тирана. Фондот за Западен Балкан е првата сеопфатна и регионална организација во Западен Балкан. Во првата година Фондот во првиот повик за регионални проекти, привлекувајќи повеќе од 350 апликации, со повеќе од 1290 партнерства и 18 проекти, воспоставувајќи врски со 84 партнерски ...

Read More »

Романот „Утронска молитва“ од Петко Шипинкаровски ќе се промовира во Белградскиот саем

На 26.10.2018 година во Белградскиот саем, ќе се одржи промоција на романот “Утринска молитва” на Петко Шипинкаровски, романот е преведен и објавен на српски јазик. Издавач е Книжевното друштво од Косовска Митровица. Рецензенти се Снежана Дабиќ, Новица Соврљиќ и Раде Вучиќевиќ кои ќе говорат за романот и неговата уметничка вредност. Инаку, Шипинкаровски е писател и поет, публицист, драмски автор, есеист и ...

Read More »

Писмо од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски до Вес Мичел, помошник државен секретар на САД за Европа

Со посебно внимание го прочитав Вашето писмо и би сакал да ја искористам оваа можност да Ви се заблагодарам за поддршката која мојата татковина ја добива во поглед на евроатланските интеграции што се и стратешки интерес на мојата партија и граѓаните на мојата земја. Се надевам дека многу скоро Република Македонија ќе биде дел од НАТО И ЕУ семејствата, но ...

Read More »

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас поднесе оставка

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас денеска поднел оставка, еден ден откако во владиниот кабинет имал тензичен состанок со министерот за одбрана Панос Каменос, јавуваат дел од грчките медиуми. Како што јавуваат грчките медиуми, премиерот Ципрас ја прифатил оставката и тој ќе го преземе министерствотот за надворешни работи. Весникот „Катимерини“ цитира извори кои велат дека Коѕијас бил незадоволен поради ...

Read More »

Тркалезна маса во националниот парк Преспа за истражување и следење на животните со скриени камери

Друштво за Заштита и зачувување на природната средина во Албанија (ППНЕА) и партнерите од ПреспаНет Македонското еколошко друштво (МЕД) и Здружението за заштита на Преспа (СПП) објавија почетокот на прекугранично истражување и следење на животните со скриени камери во националниот парк Преспа. Во месеците октомври-декември 2018 година, Друштво за Заштита и зачувување на природната средина во Албанија (ППНЕА) заедно со партнерите на ...

Read More »

Обвинителството ја отфрли кривичната пријава против Рама

Обвинителство за тешки кривични дела  во Тирана ја запре истрагата за кривичната пријава што опозицијата ја поднесе против премиер Еди Рама. Одлуката на Обвинителството доцна попладнево ја објави Петрит Васили, координатор на пратеничката група на Социјалистичко движење за интеграција и потпретседател. Обвинителството конечно му се предадено на криминалот и го затвори случајот на Еди Рама. Обвинителство кое ги покрива доказите ...

Read More »

Зошто палиме кандило

  Зборот ‘кандило’ доаѓа од латинското candela, што значи ‘свеќа’. Во православната Црква кандилото се става пред светите икони. Она кандило што се става пред Распетието во светиот олтар во храмот, се пази секогаш запалено и се нарекува „незгасливо“ кандило. Едно кандило се става, исто така и пред домашниот иконостас и согласно православното предание, се пали секој ден. Тоа е еден ...

Read More »

Телото на новинарот Џамал Кашоги било расечено на парчиња и скриено

  Новинарот Џамал Кашоги на 2 октовмри влезе во конзулатот во Истанбул и по тоа му се губи трагата. По вчерашната истрага на турската полиција во просториите на конзулатот било утврдено дека новинарот е убиен. Саудиска Арабија, по двонеделно негирање , призна дека Кашоги е убиен како резултат на несреќно испитување. По девет часовната претрага на конзулатот неименувани турски извори ...

Read More »

Општина Пустец бара помош за отпадот (ВИДЕО)

Општина Пустец, Мала Преспа е составена од 9 села, oтстранувањето на отпадот останува загрижувачки  проблем за Македонците во Мала Преспа. Бидејќи главна депонија се ноаѓа во Малиќ е многу далеку и има високи трошоци за пренесувањето на отпадот – посочува Андон Јани заменик градоначалник на Општина Пустец и апелира до владата да презема мерки ова ситуација да се надмине. Мала ...

Read More »

Молдавскиот претседател предлага свикување на Сеправославен собор

  Молдавскиот претседател Игор Додон денеска предложи свикување на Сеправославен собор на кој би се разгледала одлуката на Вселенската патријаршија за давање автокефалност на Правосланата црква во Украина. Додон изрази жалење и загриженост поради „настанатата состојба во православниот свет“, по одлуката на Вселенската патријаршија да ја укине одлуката од 1686 година, со која Киевската митрополија и е предадена на Московската ...

Read More »