Author Archives: Весник Илинден

Светиот Синод на Руската Православна Црква со Константинополската Патријаршија е невозможно да се продолжи во евхаристиска заедница

Кон целосен прекин на општењето со Константинополската Патријаршија доведе денес Светиот Синод на Руската Патријаршија, кој за прв пат во историјата се состана во Минск, Белорусија. Патријархот Кирил и синодските митрополити на Руската црква одговорија на овој начин на решението на Константинополската Патријаршија да го поништи одлачувањето и расчинувањето наметнати на патријархот Филарет Украински како и на до неодамна шизматичкиот архиепископ Макариј, ...

Read More »

Албанија: Агенцијата за електронски и поштенски комуникации со закани за затворење на онлајн медиумите

  Агенцијата за електронски и поштенски комуникации на Албанија (АКЕП) вчера им даде рок од три дена на 44 онлајн медиуми да извадат даночен број и да го објават на веб-страницата, што предизвика нов бран остри реакции од новинарската фела за притисок на власта врз медиумите. Наведените онлајн-медиуми се во најголем дел критичари на власта. Голем дел од замерките дека станува збор ...

Read More »

Потомците на Александар Македонски признати во Пакистан како посебна верска и етничка група

Калашите, кои тврдат дека се потомци на војниците на Александар Македонски, со векови живееле во изолација во Пакистан. Сега ова мала заедница коначно е призната како посебно верска и етничка група. Тие сега ќе можат да се изјаснуваат како Калаши на првиот попис во Пакистан што се одржува по 20 години Калашите  се мала етничка група која живеат на планинските ...

Read More »

Димовски: Собранието нема ниту изборен ниту референдумски легитимитет да влезе во процедура за промена на Уставот

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на денешната седница на која на дневен ред е Предлгоот на Владат за уставните измено истакна дека Собранието е составено врз база на изборна волја на граѓаните на Република Македонија. При составување на ова Собрание, ниту една политичка партија и ниту еден пратеник кој е дел од ова Собрание не даде ветување за промена на ...

Read More »

Велика Британија со финансиска помош до албанските власти со цел да го спречат напливот на азиланти до Албанија

Појавата на жртви на модерното ропство од Албанија во Велика Британија станува се позагрижувачка, поради што британските власти бараат против овој феномен максимално да се ангажираат властите во Албанија и тоа финасиски ќе го потпомогнат. Со посебна програма за тоа властите во Лондон издвоиле два милиона фунти за Албанија за време на состанокот на високи функционери од двете земји. Средствата ...

Read More »

Грчки професор тврди: Ако пропадне Договорот, Грција ќе мора да прифати двојно име

Ако Преспанскиот договор пропадне, Грција ќе биде под жесток притисок да прифати решавање на проблемот со името преку двојната формула. Познатиот грчки интелектуалец, професор на универзитетот во Атина и на престижниот Принстон, Андонис Лиакос тврди дека со договорот од Нивици грчката држава го достигнала врвот на своите дипломатски можности, но истовремено докрај ја искористила толеранцијата на Меѓународната заедница. -Ако македонскиот ...

Read More »

Баварија гласаше, Берлин се тресеше

  Околу 9,5 милиони луѓе имаат право да гласаат на денешните локални избори во германската покраина Баварија. Христијанската социјална унија (ЦСУ), баварската сестринска партија на демократите на Ангела Меркел, го забележа најлошиот резултат на изборите во Баварија по 1950 година. Гласовите на ЦСУ отишле за ултрадесницата што е чекор наназад и ќе го зголеми ризикот од поделба во рамките на тековната германската ...

Read More »

Чавушоглу: Саудиска Арабија да соработува во истрагата за новинарот Кашоги 

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Саудиска Арабија треба да соработува во турската истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги и да им овозможи на турските претставници да влезат во конзулатот во Истанбул. „Ние се уште не сме виделе соработка на оваа тема и сакаме да ја видиме“, истакна шефот на турската дипломатија турскиот министер урскиот ...

Read More »

На црвквата Свето Преображение во село Ербеле, Маќелара Св. Јован Крстител Бигорски манастир и даруваше икони 

Познатото македонско древно светилиште, Св. Јован Крстител Бигорски манастир и подари икони на црквата „Свето Преображение“ во селото Ербеле, Маќелара област Поле или Долни Дебар, кое се наоѓа во близина на албанско-македонската граница кај Дебар. Иконите Бигорската обител ги даруваше по средбата што игуменот на манастирот, Архимандрит Партениј ја оствари со Никола Ѓурѓај претседател на Македонското друштво „Илинден“со седиште во ...

Read More »