Author Archives: Весник Илинден

ТМРО: Бојкотот на референдумот не значи заземање страна

ТМРО преку соопштение се огради од етикетите дека бојкотот на референдумот значи заземање проруска страна. Ставот за бојкот на консултативниот необврзувачки референдум, никако не значи заземање проруска страна и од секаква таква етикета ТМРО јасно и јавно се оградува. Македонски народ и македонска држава, рамноправно призната без уцени, со неутрален статус е оптималното решение . ТМРО е со став, содржината ...

Read More »

Русија забрани влез во Русија за шефот на политичката канцеларија на Коѕијас

  Забрана за влез во Русија за директорот на политичката канцеларија на Никос Коѕијас и протерување на двајца грчки дипломати се „контра мерките“ на Москва, откако Атина протера двајца руски дипломати, а за двајца забрани влез. Како лична порака до министерот за надворешни работи Никос Коѕијас,  би требало да се карактеризира одлуката на Москва да забрани влез во Русија за ...

Read More »

Рибниците на “Свети Јован Крстител” Бигорскиот манастир повторно ќе се вади радичка пастрмка

Во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, попознато како Бигорски манастир, при крај е обновувањето на манастирските рибници, во кои до пред шеесетина години се одгледувала познатата радичка пастрмка. Рибниците кои почнале со работа во 1936 година и во кои се одгледувала радичка пастрмка, престанале да работат 1957/58 година. Завршена е првата фаза. Расчистени се рибниците, што беа покриени со ...

Read More »

Приведени седум македонски државјани кои се бореле во Сирија и Ирак

Министерството за внатрешни работи и надлежните институции на Република Македонија во соработка со партнерите од Глобалната коалиција за борба против тероризмот и Сириските Демократски Сили, денеска приведоа седум македонски државјани за кои постојат основани сомненија дека како странски терористички борци активно учествувале во војните во Сирија и Ирак. Станува збор за македонските државјани С.Р. 1990, Џ.А. 1993, Б.Ф. 1994, О.Ж. ...

Read More »

Грчкиот амбасадор во Москва повикан на разговор во руското МНР

  Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека го повикало на разговор грчкиот амбасадор во Москва. Во соопштението на Министерството се наведува дека на амбасадорот му бил пренесен одговорот на Русија на „непријателските активности што Атина ги изврши во текот на јули“. Грчките власти минатиот месец протераа двајца руски дипломати и на двајца други им забранија влез во Грција, ...

Read More »

Германски историчар: Грчката историја е фалсификувана

Германскиот историчар вели дека историјата е сосема поразлична од онаа што сме ја учеле во училиште, па така во книгата „Фалсификување на човечката историја” сосема отворено тврди дека сите „грчки” автори се всушност западноевропејци кои ги фалсификувале „изворите” во периодот меѓу 11 и 12-ти век. Според проф. д-р Анатолиј Тимофеевич Фоменко, математичар од Московскиот универзитет и член на руската академија ...

Read More »

Македонската Алијанса ја поздравува одлуката на ИНСТАТ

  Македонската Алијанса ја поздравува одлуката на ИНСТАТ со која на сите државјани на Албанија им се дава можноста да се изјаснат за етничката и верска припадност на пописот кој ќе се одржи 2020. Ова е чекор напред кој ќе овозможи добивање на реална слика колку наши браќа и сестри Македонци живеат и работат во Тирана, Гора, Голо Брдо, Мала ...

Read More »

Светски Македонски Конгрес повикува на општ и безусловен бојкот на референдумот

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) Одлуката за распишување на референдум за промена на името на државата и идентитетот на нацијата, донесена од Собранието на 30 јуни 2018 година ја смета за ништовна и за најтешко кривично дело велепредавство! СМК очекува Уставниот суд врз начелата на приоритет и итност да ја поништи Одлуката за распишување на референдум и да утврди времена ...

Read More »

Сирија: Пронајдено подземно христијанско засолниште од III – IV век

Сириските археолози открија таен подземен премин и засолниште каде Христијаните од првите векови се засолнувале од гонењето на римските власти. Подземниот тунел се наоѓа во реонот на градот Манбиџ, на север од земјата, каде што во древниот период се наоѓал градот Ерапол, поранешниот центар на римската провинција Еуфрат. Со продолжувањето на археолошките истражувања, кои беа во прекин 2 години поради ...

Read More »

Македонија е име кое се изговара со чест и достоинство, со вера и со гордо крената глава (ВИДЕО)

Интегрален текст од обраќањето на Хрисијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ по повод празникот Илинден  во с. Ташмаруништa, Струга. За мене претставува особена чест и гордост што сум денеска меѓу вас, овдека во комитско Ташмаруниште, на овој прекрасен ден, да ја имам оваа можност да ви го честитам  големиот празник Илинден и да го честитам големиот верски празник Свети Илија, да ...

Read More »