Албанија

Обвнителството побара одземање на пратеничкиот имунитетот поранешниот албански министер за внатрешни работи Тахири

  Обвнителството за тешки кривични дела достави барање до парламенот за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот албански министер за внатрешни работи, Саимир Тахири. Во официјалното соопштение стои дека тоа се бара во рамки на истрагата за криминална група која се занимавала со трговија на големи количини мархуана од Албанија за Италија последните,синоќа, добиени документи од италијанските власти конкретно за ...

Read More »

Во Албанија запленети 10 тони дрога (ВИДЕО)

  Албанската полиција запленила десет тони марихуана во Валона со што продолжува серијата скандали кои сериозно ја тресат владата на Еди Рама, по што опозицијата побара негова смена. Полицијата потврди дека запленила десет тони дрога, откако веста ја соопшти поранешниот премиер Сали Бериша, кој го обвини Еди Рама дека ги затвора очите пред трговијата со наркотици во Албанија. Неколку луѓе ...

Read More »

Албанија ќе увезува струја и во последните два месеца од годинава

Поради неповолната хидрологија, што доведе до мало производство на електрична енергија, со цел да ги задоволи потребите на потрошувачите Албанија ќе увезува струја и во последните два месеца од годнава. За таа цел албанската Влада издвои средства во износ од една милијарда леки или 7,5 милони евра, од вкупно потребните 30 милиони евра. Средствата се наменети за албанската Електродистрибуција во ...

Read More »

Заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции во посета на Тирана

  Заменик директор на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, Игор Трајановски е во дводневна посета на Тирана со цел зајакнување на економската соработка меѓу двете земји. За време на посетата на Тирана, Трајановски и делегацијата придружувана од Амбасадорот на Република Македонија во Албанија Стојан Карајанов и Директорот на интернационалната канцеларија на ФМ Консалтинг, ќе остварат средби со ...

Read More »

Турција лута на Албанија поради ослободувањето на Турчин осомничен за тероризам

  Турската амбасада во Тирана ја оцени како скандалозна одлуката на Основниот суд во Драч, да се брани од слобода турскиот државјанин Мохамед Јасир Аидогнуз, кого Анкара го товари за учество во терористичка организација. Во реакцијата на Aмбасадата се наведува дека на албанскиот судија му била ставена на располагање неопходната документација, со која Аидогнуз требало да се задржи во затвор ...

Read More »

Албанскиот парламент го усвои законот за малцинства, Македонците разочарани

Албанскиот парламент по повеќечасовна расправа доцна вечерва го усвои Законот за заштита на малцинствата. Предлот-законот го подржаа 102 пратеника, 10 беа против и еден возржан. Најгласен против текстот на законот беше пратеникот Вангел Дуле, од грчкото малцинство,кој смета дека законот не во согласност со меѓународните конвенции. Се карактеризира со фобија и сеќавања на Студената војна. Мисијата на овој закон не ...

Read More »

Бериша: На границата помеѓу Косово и Албанија се криумчарат деца за трговија

Поранешниот премиер на Албанија Сали Бериша на својот Фејсбук профил изнесе шокантни информации во врска со криумчарње на деца на косовско-албанската граница. Бериша сознанијата ги добил од еден албански полицаец кој побарал тие да бидат објавени јавно. Шемата била добро разработена и децата, најчесто од сиромашни семејства со фалсификувани документи биле пренесувани преку граница и носени во Албанија каде се ...

Read More »

Уапсени Албанци поради тероризам во Малезија

Полицијата во Малезија уапсени  двајца албански државјани поради поврзаност со тероризам, главно со самопрогласената Исламска држава. По апсењето на К.З, познат и под верското име Ибрахим, албанските медиуми јавија дека последно уапсените двајца Албанци се Ј.З.од Тирана и А.Г.од Љушња. Претходно малезиската полиција уапсила осум лица, под сомненија за поврзаност со ИД, меѓу нив и К.З, за кого албанската полиција ...

Read More »

Репортажа на РТШ-2 за емитување емисии на јазиците на националните малцинства во Албанија (ВИДЕО)

Државна Радио Телевизија на Албанија РТШ-2, започнува со емитување емисии на јазиците на националните малцинства кои живеат во Република Албанија, на македонски, грчки, ромски, српски и влашки јазик. Веќе неколку месеци се емитува емисии на два јазика, грчки и српски. Додека 25 септември беше многу посебен ден, бидејќи иницијативата се придружија уште 3 други јазици Македонски, Ромски и Влашки, – ...

Read More »

Западен Балкан: Одржливи реформи за влез во ЕУ

  Земјите од Западен Балкан треба да се посветат на спроведување на внатрешни реформи, кои ќе бидат одржливи и неповратни, оценија синоќа учесниците на панелот „Западен Балкан – Меѓу бројните внатрешни проблеми и европските интеграции“, што се одржа во црногорскиот град Петровац. Собирот го организираа црногорскиот Центар за надворешна политика, Фонадацијата „Ханс Зајдел“ и Универзитетот „Долна Горица“, во рамки на тридневната ...

Read More »