Албанија

Круемади: Единствен пат за заминување на Рама се протестите

Лидерката на Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) и сопруга на албанскиот претседател Илир Мета, Моника Круемади денеска од Драч повика на „сенародни протести“ за уривање на Владата на премиерот Еди Рама. Таа нагласи дека „единствениот пат за заминување на Рама се сенародни протести“, за што, како што рече, ЛСИ соработува со сите опозициски партии. Опозицијата е заедно против овој премиер. ...

Read More »

Амбасадорот на ЕУ во Тирана бара избор на министер за внатрешни работи

Амбасадорот на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца, откако деновиве побара Министерството за внатрешни работи да биде целосно функционално, сега посочи дека Брисел очекува назначување министер за внатрешни работи. Гостувајќи во емисијата „Опињон“ на тиранската телевизија „Клан“, тој ја коментираше дебатата помеѓу премиерот Еди Рама и претседателот Илир Мета за Сандер Леши, кој во моментов ја извршува функцијата заменик-министер за внатрешни ...

Read More »

Европскиот парламент не го прифати барањето на Теохару да расправа за случајот „Кацифас“

Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати, соопшти дека Европскиот парламент не го прифатил барањето на кипарската европратеничка Елени Теохару да се расправа за случајот „Кацифас“ и третирањето на грчкото малцинство во Албанија. Европратеничката Теохару, која е прогласена за персона нон-грата побара по прашањето за грчкото малцинство во Албанија да распарава Европскиот парламент, но европратениците гласаа против. Не станува ...

Read More »

Во Тирана поставена биста на папата Павле Втори

По повод 25 годишнината од неговата посета на Албанија, 400-годишнината од изборот на прв пата, кој не е Италијанец и 100 години од независноста на Полска, во албанската метропола поставена е биста на папата Павле Втори. Бистата која се наоѓа на плоштадот зад Конгресната палата, беше откриена во присуство на градноначалникот Ерион Велиај, полскиот амбасадор во Тирана, висок претставник на ...

Read More »

Екслузивно: Албанија ја прогласи “Персона нон грата” кипарската европратеничка Елени Теохарос за настаите во Буларат

Министерството за Европа и надворешни работи предложи на Министерството за внатрешни работи да ја прогласи “Персона нон грата” кипарскaта европратеничка Елени Теохарос за настаните во Буларат. Министерството за внатрешни работи донесе одлука да го одобри барањето на Министерството за Европа, изјави Глен Дервиши портпаролот на Министерството за Европа и за надворешни работи. “Повиците анти македонски и анти албански организирано во село ...

Read More »

Екслузивно: Албанија прогласи “Персона нон грата”  52 грчки државиани за настаните во Буларат

Албанија прогласи 52 грчки државиани “Персона нон грата” организира активности на штета на суверенитетот на Република Албанија и прикажување и предизвикување на изјави за уставниот поредок, националната безбедност и јавниот мир. Заменик-министерот за внатрешни работи, Сандер Леши истакна дека Министерството за внатрешни работи ги презел оваа одлука во прилог на уставни одговорности, тие законски одредби, како и нормите на меѓународните односи, ...

Read More »

Националниот парк Преспа организизра состанок за ефикасно управување на националниот парк

Во просторите на националниот парк Преспа во Долна Горица, Мала Преспа се одржа состанок за ефикасно управување на националниот парк Преспа. Националниот парк Преспа во соработка со Канцеларијата  за заштитени зони Корча и со ПОНТ, проектот “Прекугранична биосферна Охрид – Преспа”, општина Пустец и граѓанско општество, го организизра состанок за ефикасно управување на националниот парк Преспа со методот METT. Во областа Мала Преспа е населено ...

Read More »

Антимакедонски пароли на погребот на убиениот Грк Кацафис во Албанија (ВИДЕО)

Денеска во селото Буларат кај Ѓирокастро во јужна Албанија на погребот на убиениот Констандин Кацифас од страна на албванската плиција присуствуваат околу 2 илјади Грци , а погребот беше проследен и со бројни антиачбански и антимакедонски повици и пароли. Покрај бројните грчки знамиња во селото имаше и бројни пароли на кои покрај другото пишуваше дека „Македонија е Ворио Епор –Грчка“, ...

Read More »

Албанија за осум месеци азил побарале 3.000 Сиријци

Сириските државјани стануваат се побројни подносители за азил во Албанија, според претставникот на УНХЦР, Пабло Запата, во периодт јануари-август годинава за азил аплицирале 3.000 Сиријци, за разлика од лани кога во текот на целата година имало 307 апликации. Илјадници бегалци од Сирија ја преплавија Албанија, извори од мисијата на ЕУ во Тирана го нарекоа овој феномен злоупотреба на системот за ...

Read More »

Тркалезна маса од општина Девол за развој на Преспанскиот регион

  Општина Девол денес одржаа дискусии со фокус за инфраструктурни прашања во Преспанскиот регион. Овој состанок е важен и служи за ажурирање на постојните студии за областа Преспа и пошироко, за подготовка на проекти и аплицирање во меѓународни инситуци и државни институци за финансирање и подобрување на инфраструктурата. Во областа Преспа е населено со македонско население.

Read More »