Албанија

Поглаварот на Албанската православна афтокефална црква Јанулатос по 25 години доби албанско државјанство

Поглаварот на Албанската православна афтокефална црква, Анастас Јанулатос, по 25 години конечно доби албанско државјанство. Указот за државјанството го потпиша шефот на државата Илир Мета. Веста ја соопшти портпаролот Теди Блуши но истата ја потврди и Мета на својот профил на фејсбук. Драги прјатели, на Бадник,воочи Божик, со задоволство ја објавувам мојата одлука да му дадам албанско државјанство на Архиепископот ...

Read More »

Мета во писмото до Трамп изкажува жалење за гласањето во ОН

Албанскиот претседател,Илир Мета денеска го искажа сопственото жалење до амерканскиот претседател Доналд Трамп во врска со вчерашното гласање на Албанија во ОН во подршка на Резолуцјата протв амерканската одлука за прзнавање на Ерусалим за главен град на Израел. Во писмото упатено до Трамп, Мета пшува дека „ гласот против нашиот голем сојузник и пријател е даден без никаква претходна консултација ...

Read More »

Федералната Унија на Европските Националности упати честитка за Божик и Нова Година 2018

Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН), се заблагодарува на сите придонеси, на сите члени оваа година ја направивме многу успешна година во рамките на ФУЕН. Ви благодариме за приклучувањето кон нашите настани, за потпишување на Иницијативата за малцинство SafePack и за вашата поддршка. Ние посакуваме Среќен Божик и Среќна Нова Година, да биде уште подобра во новата година 2018 година, ...

Read More »

Половина тон марихуана на српско-унгарската граница (ВИДЕО)

  Унгарските власти заплениле речиси половина тон марихуана на границата со Србија, чија вредност на црниот пазар изнесува околу 3,2 милиони евра, пренесуваат српските медиуми. Според информациите, марихуаната била скриена во камион управуван од Албанец, кој во понеделникот утрото се обидел да влезе во Унгарија преку граничниот премин Реска. Унгарски медиуми пренесуваат дека во камионот е пронајден еден килограм од ...

Read More »

Тепачка и димни бомби во албанскиот Парламент (ВИДЕО)

За време на пленарната седница на Парламентот во Тирана, на која се гласаше за назначување на Привремен јавен обвинител, се создаде тензична атмосфера меѓу претставниците на власта и на опозицијата, која резултираше со физичка пресметка и со фрлање на неколку димни бомби. Гласањето по точката беше спорно за опозицијата која тврдеше дека таквиот чекор е противуставен. И покрај се, власта ...

Read More »

Премиерот Заев по меѓувладината седница во Поградец: Потпишавме значајни документи за Македонија и Албанија

Македонија и Албанија се решени да ги исполнат потребните критериуми и домашни задачи, со цел догодина да ги започнат преговорите за членство во ЕУ. На првата меѓувладина седница што се одржа во крајезерсиот албански град Поградец, премиерите на двете земји изразија силни волја и подготвеност да направат се што е во нивна моќ регионот да се придвижи кон зацртаната цел, ...

Read More »

Заедничка седница на владите на Македонија и Албанија во Поградец ново поглавје во билатералните односи  

„Придонесуваме кон развојот на регионалната соработка и кон остварувањето на значајните стратешки цели на нашите држави, но и на сите држави од регионот, а тоа се интеграциите во Европската унија и НАТО“, оцени претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во воведното обраќање на заедничката седница на владите на Република Македонија и Република Албанија, што се одржа попладнево во ...

Read More »

Седницата на албанскиот Парламент со многу кавги и навреди

Спикоерот на парламентот, Грамоз Ручи ја прекина денешната парламентарна седница по жестоките реплики и навреди, особено меѓу актуелниот премиер Еди Рама, поранешниот претседател на Албанија, Сали Бериша и пратеникот Фљамур Нока. По дискусијата на Бериша полна со тешки обвинувања искажани за поранешниот министер за внтарешни работи Саимир Тахири за вмешаност во трговија со дрога, Рама со остар тон и навредливи зборови му ...

Read More »

Мета го искорсти правото да не се изјаснува за Законот за малцинства

Претседател Илир Мета, одлучи да го искористи правото да не се изјаснува за Законот за заштита на малцинствата, еден од законите за кого имаше и најголема дебата во изминатите месеци. Претседатекот Илир Мета одлучи да не го потпишува законот туку тој да стапи во сила без негово изјаснување,што е право на шефот на државата. Законот е објавен во службен весник ...

Read More »

Италијанската полиција разби нарко банда

Италијанската полиција разби нарко банда на шверцери од Елбасан кои дрогата ја носеле од Албанија за Италија. Најчесто работеле во северна Италија, а шверцувале хероин и кокаин. Дрогата пристигнувала во Италија преку модифицирани возила опремени со радио опрема за следење, а за возење врбувале сиромашни лица без криминално досие.

Read More »