Албанија

Патријарх Кирил: Мојата посета на Албанија ново поглавје во односи меѓу сите братски цркви

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, заедно со Поглаварот на Албанската афтокефална православна црква, Анастас Јанулатос, чиноначалствуваа со литургијата во соборниот храм “Воскресение Христово” во Тирана, во сослужение на свештеници од двете цркви. И на денешната и на синоќешната богослужба соборниот храм беше преполн од верници а видно беше и засиленото обезбедување. Високата руска црковна делегација вчера на меѓународниот ...

Read More »

Рама најави промени во албанската влада

Еди Рама, најави промени во составот на неговата влада денеска на партиската Асанблеа на владеачката Социјалистичка партија рече дека во септрември ќе има промена на повеќе министри, но притоа додаде дека промени ќе има и во раководството на самата партија. Лидерот на албанската левица оцени дека има потреба од промени, се со цел Владата и партијата да ги продолжат реформите ...

Read More »

Рускиот патријарх Кирил денеска приситигнува во Тирана (ФОТО)

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил попладнево пристигна во аеродромот “Мајка Тереза”, во Тирана, Патријархот московски и на цела Русија придружнан од Митрополитот на Болоколамскут Иларион, директор за надворешни односи на Патријаршија, Архиепископот Сергеј Солнечногорскут, административен секретар на Патријаршијата, Првосвештеникот Николај Балашов, Првосвештеникот Игор Икимчук, Првосвештеникот Андреј Бондаренко и Александар Волков. Во соборниот храм “Воскресение Христово” – во Тирана ...

Read More »

Рускиот патријарх Кирил денеска приситигнува во посета на Албанија

  Патријархот московски и на цела Русија, Кирил денеска попладне ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата преземени се засилени безбедносни мерки од страна на министертвото за внатарешни работи и албанската тајна служба – ШИШ а за неговата безбедност ќе се грижи и специално руско обезбедување, кое е секогаш во придружба на Патријархот московски и на цела Русија, ...

Read More »

Црвен крст на Албанија оствари посета на Црвен крст на Македонија

Делегација на Црвен крст на Република Албанија на 25 април 2018 година оствари посета на Црвен крст на Република Македонија. Делегацијата е во состав: г.дин. Ули Алуши , претседател, Проф.Др. Шукури Субаши – почесен претседател, г.дин. Артур Катучи, генерален секретар, г.ѓа. Елветина Стило – заменик генерален секретар. Делегацијата го пречека Преседателот на Црвен крст на Република Македонија проф-др Ромел Велев, ...

Read More »

Претседателот на Албанија, Илир Мета освари средба со Претседателот на Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Претседателот на Република Албанија Илир Мета освари средба со Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во Скопје, Македонија. Мета учестува на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони што се одржава во Македонија. Земји учеснички во Процесот Брдо-Бриони се Република Македонија, Република Албанија, Босна и Херцеговина, Република Косово, Република Словенија, Република Србија, Република Хрватска и Црна Гора, ...

Read More »

Екслузивно: Агендата на посетата на Патријархот московски и на цела Русија, Кирил во Албанија

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил од 28-30 април ке биде на официјална посета на Албанија посета на Албанска Православна Автокефална Црква. Оваа прва историска посета е од особена важност, бидејќи и двете Цркви доживеа жестоко комунистичко-атеистичко прогонство. Во сабота 28 Април на 16:00 часот Поглаварот на Албанската православна афтокефална црква, Анастас Јанулатос во придружба на членовите на Светиот ...

Read More »

Koj сака да го отруе Еди Рама

Кој сака да го отруе Рама?“ Оваа „конспиративна теорија“ ги преплавува онлајн медиумите во Албанија, посебно затоа што премиерот Еди Рама, каде и да патува носи леб и храна од Тирана, објави порталот „Албеу“. Според истиот извор, во последно време каде што престојувал, во кое било семејство, тој од поставената трпеза не земал ништо подготвено од други раце. „По информациите ...

Read More »

Мајлинда Брегу новиот генерален секретар на регионалниот совет за соработка

Следниот генерален секретар на Регионалниот совет за соработка (РСС) за мандатот од 2019 до 2021 година ќе биде Мајлинда Брегу, поранешна министерка за евроинтеграции на Албанија, додека за мандатот потоа, од 2022 до 2024 година, е прифатена и кандидатурата на Игор Лукшиќ, поранешен шеф на дипломатијата на Црна Гора. Брегу ќе дојде на местото на Горан Свилановиќ, кој ја извршуваше ...

Read More »

Началникот на Армијата на Македонија во официјална посета на вооружените сили на Република Албанија

Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, генерал потполковник Методија Величковски во рамки на официјалната посета на Република Албанија, во текот на денешниот ден оствари средби на највисоко воено ниво во Генералштабот на вооружените сили и Министерството за одбрана на Република Албанија. По приемот со високи воени почести, генералот Величковски имаше средба со Началникот на генералштабот на албанските вооружени ...

Read More »