Албанија

Албанија за осум месеци азил побарале 3.000 Сиријци

Сириските државјани стануваат се побројни подносители за азил во Албанија, според претставникот на УНХЦР, Пабло Запата, во периодт јануари-август годинава за азил аплицирале 3.000 Сиријци, за разлика од лани кога во текот на целата година имало 307 апликации. Илјадници бегалци од Сирија ја преплавија Албанија, извори од мисијата на ЕУ во Тирана го нарекоа овој феномен злоупотреба на системот за ...

Read More »

Тркалезна маса од општина Девол за развој на Преспанскиот регион

  Општина Девол денес одржаа дискусии со фокус за инфраструктурни прашања во Преспанскиот регион. Овој состанок е важен и служи за ажурирање на постојните студии за областа Преспа и пошироко, за подготовка на проекти и аплицирање во меѓународни инситуци и државни институци за финансирање и подобрување на инфраструктурата. Во областа Преспа е населено со македонско население.

Read More »

Телото на убиениот етнички Грк во Албанија предадено на семејството

  Телото на Константинос Кацифас, етнички Грк од Албанија, кој пред 11 дена беше убиен во престрелка со припадници на албанската специјална полициска единица „Ренеа“, е предадено на неговото семејство. Телото на 35-годишниот Кацифас, кој имал и грчко државјанство, е подигнато доцна синоќа од мртовечницата во Универзитеската клиника „Мајка Тереза“ во Тирана, каде беше извршена темелна екпертиза по барање на ...

Read More »

Шефовите на воените разузнавачки служби од Западен Балкан разговараа за сајбер безбедносните предизвици во Тирана 

Во соработка со Агенцијата за разузнавање и безбедност (АИСМ) и Советот за регионална соработка (РСС), “Конференција за воено разузнавање на Југоисточна Европа. Во Тирана денска се одржа конференицја на тема “Предизвиците на критична безбедноста на инфраструктурата сајбер во Југоисточна Европа”. Настанот беше организиран од страна на Советот за регионална соработка (РЦЦ) и Агенцијата за разузнавање и безбедност (ДИСА) на Министерството ...

Read More »

Претседателот Мета го назначи Хелидон Бендо директор на тајната служба (ШИШ) 

Претседателот Илир Мета го назначи Хелидон Бендо, директор на  Државната информативна служба (ШИШ). Овој декрет доаѓа повеќе од една година откако Бендо беше именуван. Хелидон Бендо го замени Вишо Ајази Лика во оваа функција. – стои во соопштенито на кабинетот на преседателот Илир Мета.

Read More »

Албанија: Сандер Леши нов заменик министер за внатрешни работи

Откако претседател Илир Мета не се согласи нов министер за внатрешни работи да биде Сандер Леши, бригадниот генерал сега ќе биде заменик министер за внатрешни работи. На оваа функција тој е предложен од премиерот Еди Рама, а одлука ќе донесе Владата. Рама за овој свој чекор ја информирал парламентарната група на неговата Социјалистичка партија, додавајќи дека на утрешната вонредна пленарна ...

Read More »

Фондот за Западен Балкан објави вториот Повик за регионални проекти

По успехот на првиот повик, Фондот за Западен Балкан го отвори вториот повик за предлози за регионални проекти. Фондот за Западен Балкан е првата сеопфатна и регионална организација во Западен Балкан. Извршниот директор на Фондот, Ѓерѓ Мура, за албанската телеграфска агенција изјави дека фондот на проектите во овој повик е 260 илјади евра. “Фондот за Западен Балкан со задоволство го ...

Read More »

Локалните избори во Албанија ќе се одржуваат на 30 јуни 2019 година

Претседателот Илир Мета, го закажа датумот за одржување локални избори. Претседателот Мета потпиша декрет за одржувањето на локални избори ќе се одржат вo недела, 30 јуни 2019 година – стои во соопштенито на кабинетот на преседателот Илир Мета.

Read More »

Илир Мета не го потпиша указот за новиот министер за внатрешни работи

Претседател Илир Мета и официјално одлучил да не го става својот потпис на указот на предлогот на премиерот Еди Рама, нов министер за внатрешни работи да биде Сандер Леши. Теди Блуши, портпаролот на претседателот, соопшти дека „Претседателот на Републиката, Илир Мета не е целосно убеден за да даде доверба на кандидатурата на Сандер Леши за министер за внатрешни работи“, при ...

Read More »

Амбасадорот на Европската Унија во Албанија Луиѓи Сорека апелира за заштита на малцинствата

Амбасадорот на Европската Унија во Албанија за време на настанот организирано од амбасадта на ЕУ во Албанија во градот Фиер, Луиѓи Сорека рече дека Албанија треба да ги заштити малцинските заедници и да најде решение за отворените прашања, вклучувајќи го и прашањето на малцинствата. Во врска со назначувањето на новиот министер за внатрешни работи, амбасадорот рече дека борбата против криминалот треба ...

Read More »