Албанија

Велики петок масовно одбележан во Албанија (ВИДЕО+ФОТО)

  Велики петок, ден пред големиот христијански празник Велигден, масовно беше одбележан во повеќе градови во Албанија. Велики петок во Тирана Велики петок во Драч Велики петок во  Корча Велики петок во Елбасан    

Read More »

Велики петок најтежок христијански празник

  Велики петок зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија. Велики петок, наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со свети литургии и принесување на таканаречената бескрвна жртва, се празнува со читање извадоци од евангелијата од делот кој ја опишува неделата на страдањата на Синот божји. Според преданието, ...

Read More »

Велигденско јајце симбол на големиот празник Велигден

Православните христијани интензивно се подготвуваат за прославување на најрадосниот христијански празник – Велигден, празникот на Христовото Воскресение. Со отворени срца, смиреност и радост, верниците гo прославуваат враќањето на Исус Христос од мртвите и победата над смртта, поздравувајќи се со зборовите „Христос Воскресе – Вистина Воскресе!“. Јајцето е најпопуларниот симбол на најсветлиот христијански празник. Традиционално пред Велигден во секој дом се вапсуваат јајца кои ...

Read More »

Oпозиција во албанија повика на граѓанска непослушност

Лидерот опозициска Демокарска партија, Лулзим Баша на средбата со помалите опозициски партии денеска во Тирана повика на граѓанска непослушност. ,,Премиерот Еди Рама мора да сфати дека опозицијата ги подржува барањата на протестантите за укинување на патарината на автопатот што ја поврзува Албанија со Косово и бара ослободување на притворените,, рече Баша. На средбата Баша истакна дека нема потреба да има такса за ...

Read More »

Албанија: Запалени наплатните рампи (ВИДЕО)

По протестот во близина на тунелот Калимаш во близина на Кукс во Албанија, граничниот премин Врбница – Морина е отворен за сообраќај, а албанските медиуми јавија дека во конфликтот на демонстрантите и полицијата се приведени дванаесет припадници на полициските сили и значителен број од демонстрантите. Министерот за внатрешни работи, Фатмир Џафај, на прес-конференцијата во Тирана, изјави дека од дванаесетте повредени ...

Read More »

Десетгодишна суспензија за Скендербег од УЕФА и парична казна од 1 милион евра

Скендербег официјално доби 10-годишна суспензија од УЕФА поради местење натпревари во европските купови и во албанскиот фудбал. Ова е најголемата казна во историјата, со што Скендербег ја надмина Победа, која своевремено доби 7 години забрана за настап во УЕФА. Покрај ова, мораше клубот да биде исфрлен во аматерски ранг на натпреварување. Скендербег ќе мора да плати парична казна од еден ...

Read More »

Средба Коѕијас-Бушати во Тирана

  Медиумите пренесуваат дека во разговорите имало напредок околу утврдувањето на морската граница, но не и за прашањето на Чамите во Грција. Дел на медиумите нагласуваат дека грчкиот министер одбил да се разговара околу прашањето за Чамите сметајќи го тоа прашање како провокација. Во своето електронско издание весникот „Мапо“ пренесува изјава на лидеерот на партијата на Чамите во Албанија, Партијата ...

Read More »

Прогласени двајца руски дипломати за непожелни во Албанија

Денеска прогласи двајца руски дипломати како непожелни со образложение дека нивните активности во земјата не одговараат на пријавениот дипломатски статус. Рускиот амбасадор во Албанија, Александар Карпушин денеска беше повикан во албанското Министерство за надворешни работи, при што му било најавено прогласувањето на двајцата руски дипломати за непожелни. Потегот на албанското МНР е во момент на глобалната координирана акција на протерување ...

Read More »

Нишани: Албанија е во полоша состојба од 1997 година

Поранешниот претседател Бујар Нишани ја обвини Владата во Тирана дека дозволила повеќе градови во земјата да се под контрола на мафијашки групи. Нишани својот профил на „Фејсбук“ нагласува дека состојбата во земјата е полоша од онаа во 1997 година. Тој истакнува дека и покрај тоа што власта знае кои се мафијашките групи, не презела ништо против нив. „Трговијата со дрога, почнувајќи од ...

Read More »

Почна летното сметање на времето

Почна летното сметање на времето во 2018 година започнува на 25 март во 02h 00min 00s така што со поместување за еден час нанапред времето во 02h 00min 00s се смета како 03h 00min 00s. Летното сметање на времето во 2018 година завршува на 28 октомври во 03h 00min 00s, така што со поместување за еден час наназад времето во ...

Read More »