Албанија

Експлозија во Скадар, мета на нападот бил албански бизнисмен (ВИДЕО)

Шест лица се повредени при експлозија во Скадар, а една од повредените била вработена во црногорската радио-телевизија. Според извори од албанската полиција, цел на нападот бил албанскиот бизнисмен Љуљзим Кула. Експлозијата се случила околу 10:30 часот во центарот на градот, при што две лица биле тешко повредени. Албанските медиуми објавија дека експлозивот бил ставен на мотоцикл, кој се наоѓал пред ...

Read More »

Директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство на Македонија на посета во Албанија

На 11 јануари 2018 година, во Тирана, Република Албанија, се одржа работен состанок на директорите на цивилните агенции на Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово, како континуитет на успешната соработка која во изминативе години ја бележат воздухопловните власти од регионот, која резултираше со низа потпишани Меморандуми за соработка, конципирани во повеќе сфери на цивилното воздухопловство. На состанокот, меѓудругото, колегите на ...

Read More »

Рибари уловиле воена мина тешка над половина тон во Валона

Рибарите во близина на островот Сазан кај Валона „уловиле“ воена мина останата од Втората светска војна, тешка околу 600 килограми, мината од водите на Јонското Море се нашла во мрежите на рибарите, а тие изјавиле дека истата била на длабочина од околу 160 метри. Риболовците ја информирале полицијата, која потоа мината ја траспортирала кај воената база во близина на Зврнец. ...

Read More »

Сто пати кажаната лага станува вистина

Веројатно бугарската држава тргнувајќи од оваа народан поговорка инвестира бројни истражувања во Република Албанија со една цел, сто пати да кажат дека Македонците во Албанија се Бугари, па можеби, магично, тоа и че се оствари. Ваквата бугарската политика за бугаризирање на македонското малцинство во Албанија не е ниту нова, ниту спонтана. Имено, од самото осамостојување на Република Македонија од југословенската ...

Read More »

Опозицијата на протести од 27 јануари во Албанија

Опозицијата во Албанија ќе се врати на улица на 27 јануари, во знак на незадоволство од владата на премиерот Еди Рама. Одлуката е донесена по средбата на лидерот на Демократската Партија, Лулзим Баша со парламентарната група. Се дознава дека парламентарната група на ДП одлучила да учествува на првата собраниска седница. Последната седница се одржа на 18 декември минатата година, кога ...

Read More »

Мета најави триратерална соработка на Албанија, Македонија и Грција

Претседател Илир Мета за време на посетата на општина Пустец во Албанија каде живее македонско малцинство најави триратерална соработка на Албанија, Македонија и Грција. Мета коментирајки ги односите на Скопје и Атина ја изнесе оценката дека очекува во текот на оваа календарска година подобрување и на односите на Македонија и Грција. „Има место за оптимизам во односите на Македонија и ...

Read More »

„Шератон“ ја напушта Албанија

Здружението на албанските туроператори и туристички агенции (АТОА) соопшти дека „Шератон“ од први јануари 2018 ја напушта Албанија. За здружението ова е едно од најнегативните случувања во последните дваесет години во албанскиот туризам. Од „Шератон“ сеуште нема официјална изјава околу причините за овој чекор, но од здружението велат дека причината се погрешните политики на Албанија во промоцијата на туризмот. Според здружението доколку ...

Read More »

Неџмије Хоџа: Медумите објавија дека починала таа им упати новогодишна честитка

Неџмије Хоџа, вдовица на албанскиот комуниситчки лидер Енвер Хоџа, лично ја демантираше веста во медиумите за нејзината смрт. Во уводникот на весникот „Дита“ под наслов „Порака за оние кои ме умреа“, објавено е нејзиното писмо во кое таа пишува „нека се уверат сите дека сум жива“ и им упатува честитка на сите Албанци по повод Новата 2018 година. Ја се ...

Read More »

Рама: Албанија во 2018 година ќе обезбеди старт на преговорите за ЕУ

  Премиерот Еди Рама, на последната средба со новинарите за оваа година, рече дека Албанија се надева оти во првите шест месеци од 2018 година ќе обезбеди старт на преговорите за членство во ЕУ, изразувајќи жалење за опозицијата, за која рече дека нема ист став по ова прашање.  “Во овие 100 дена го проширивме она што јас би го нарекол ...

Read More »

Надворешниот долг на Албанија достигна осум милијарди евра

Надворешниот долг на Албанија годинава изнесува осум милијарди евра. Во деталната анализа на Централна банка на Албанија се наведува дека бруто надворешниот долг на земјата во однос на бруто домашниот производ, бележи намалување за пет отсто, достигнувајќи ниво од 70 отсто од БДП. Во сруктурата на долгот Владата го носи најголемиот товар со 43,2 отсто или 3,4 милјарди евра. Во однос ...

Read More »