Албанија

Британскиот весник Индипендент: Албанија е европската Колумбија

  Албанските власти пред неколку години почнаа агресивна акција со надеж дека со уништувањето на полињата со канабис и апсењето на одгледувачите ќе го намалат шверцувањето дрога и ќе ѝ помогнат на земјата да се приближи кон ЕУ, но дилерите постепено се префрлија во смртоносна игра тргувајќи со кокаин и хероин, пишува „Индипендент“. Британскиот весник во опширен текст со наслов ...

Read More »

Демократската партија: Граѓаните без струја, Рама си отвора изложба во Берлин

Демократската партија во Албанија денес рече дека премиерот Еди Рама го нарушил мандатот откако отворил самостојна изложба во Берлин. Парламентарката Албана Вокши изјави дека чинот на Рама, кој лично присуствуваше на отворањето на неговата излкожба, е „кршење на законот и тоа во време кога повеќето Албанци живеат во мизерни услови“. Таа додаде дека во услови на зимски студ, Тирана и ...

Read More »

Поранешни оперативци на Сигурими на високи функции во ШИШ

Албанската опозиција обвини дека по доаѓањето на Хелидон Бендо на чело на албанската тајна служба ШИШ, спротивно на законот, девет поранешни припадници на комунистичката тајна служба „Сигурими“ биле поставени на високи раководни функции. Изнесувајќи го партискиот став, пратеникот на опозициската Демократска партија, Енкелејд Алибеај изјави дека „по соработка со криминалот“, албанскиот премиер Еди Рама „на највисоки раководни функции во ШИШ ...

Read More »

Албанија: Власти блокираа 5,4 милиони евра и седум апартмани стекнати од криминали

Во рамки на акцијата „силата на законот“, во градот Лежа, албанските власти блокираа банкарски сметки вредни 5,2 милиони евра и седум апартмани, под сомнение дека се стекнати од криминални активности. Според полицијата, банкарските сметки и одземените станови се во сопственост на П.Вочи (83) и неговата ќерка Ш.П(50). Конфискацијата следуваше по спроведената темелна истрага на полицијата од Лежа, која му ги ...

Read More »

Досиејата на Eнвер Хоџа и неговите соработници отворени за јавноста

Управата на државниот архив на Албанија соопшти дека завршен е процесот на декласификацијата на Тајните досиеја на комунистичкиот претседател на Албанија, Енвер Хоџа, и неговите соработници, а  документите од денеска се отворени за историчарите. Директорот на албанскиот архив, Ардит Бидо, изјави дека станува збор за 48 илјади досија и 6оо илјади документи  од 1945 до 1993 година кои биле во фондот ...

Read More »

Командантот на Воздухопловните сили на НАТО во посета на Албанија за базата Кучово

Командантот на воздухопловната команда на НАТО, генерал Tод Волтерс е на посета на Албанија во рамки на почетокот на реализацијата на проектот на НАТО за воздухопловната база во Кучово. Високиот претставник на Северноатланската алијанса најпрво се сретне со началничкот на Генерал-штабот на албанската армија, Бардул Колчаку, а потоа со министерката за одбрана Олта Џачка. Албанската база во Кучово, која одамна е ...

Read More »

Службеничка на министерството за финансии на Албанија снимена како зема мито (ВИДЕО)

Процес на приватизација на својот имот повеќе од 25 години, меѓутоа, иако се чинело дека неговиот случај никогаш нема да биде решен, сега добил адекватна понуда. На снимката која овие денови исплива и кружи во јавност и медиумите, државна службеничка на министерството за финансии, Мона Аликај му понудила помош – но не на начин кој очекувал. Имено, Мона на снимката ...

Read More »

Рама и официјално стана шеф на албанската дипломатија

Албанскиот Парламент со 78 гласови „за“, без присуство на опозициските пратеници, ја одибри Уредбата со која актуелнот премиер Еди Рама ја презема и должноста министер за Европа и надворешни работи на Албанија. Претходно, со 77 гласови „за“ и еден „воздржан“ парламентот од оваа функција го разреши досегашниот шеф на дипломатијата Дитимир Бушати. На 16 јануари албанскиот Парламент со гласовите на ...

Read More »

ЕУ побара од Албанија да се фокусира на реформите

  Амбасадорот на мисијата на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца денеска ја повтори пораката дека земјите од ЕУ ги следат резултатите на албанската Влада во борбата против корупцијата и организираниот криминал. Она што земјите членки го очекуваат од Република Албанија е јасно кажано во јуни минатата година, а тоа е да се консолидира напредокот на клучните приоритети и особено да ...

Read More »

Генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка во посета на Македонија

Новоназначената генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), Мајлинда Брегу денеска престојува во работна посета на Македонија. Мајлинда Брегу на почетокот на годинава ја презеде должноста генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка, извршно тело на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, чиј основач и полноправен член е и Република Македонија. Таа на функција дојде откако во април минатата ...

Read More »