Албанија

Рускиот амбасадор во Тирана: Русија не е против европските перспективи на земјите од регионот (ВИДЕО)

Рускиот амбасадор во Тирана, Александар Карпушин изјави дека Русија не била ниту е против европската перспектива на Албанија и другите земји од балканскиот регион. Тој во интервју за албанската телевизија Ora News рече дека „несериозни се тврдењата на  одредени земји во Европа дека има зголемено руско влијание во регионот. Ние не сме против европските определби на земјите од Балканот и ...

Read More »

CNN отвора телевизиски канал во Албанија

Албанската градежна компанија „Генер2“ постигна договор со американската телевизиска куќа Си-Ен-Ен да отвори 24-часовен информативен канал под име А2.Со отворањето на партнерска телевизија на Си-Ен-Ен во Тирана сакаме да ја качиме информативната содржина на повисоко ниво и да ја смениме медиумската реалност во Албанија, нудејќи брз, аналитичен и кредибилен извор на информации, изјави директорот на Генер2, Башким Улај, кој договорот ...

Read More »

Паскал Миљо: Ѓерѓ Кастриоти Скендербег се борел за одбрана на христијанството (ВИДЕО)

Познатиот албански професор, историчар и поранешен шеф на албанската дипломатија, Паскал Миљо тврди дека Скедербег бил Славјанин (Македонец) оти семејството било Македонско. Гостувајќи во телевизиска емисија посветена на 550 годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриоти Скендербег, Миљо додаде дека мајката на Скендербег е Славјанка (Македонка) и оти тој се родил како православен. Мајката на Скендербег е Македонка. Зошто тоа треба ...

Read More »

Потпишан договорот за изградба на автопатот кој Албанија ја поврзува со Македонија

    Набрзо ќе почне изградбата на автопатот„Руга е Арбрит“(Патот на Арбр)што Албанија ја поврзува со Македонија, кај Дебар. За таа цел денеска во Министерството за инфраструктура и енергетика потпишан е договор со концесионерот, компанијата “Ѓока Конструксион”,чија понуда беше избрана како најповолна на спроведениот тендер. Ова е еден многу значаен инфраструктурен објект,што нашата земја ја поврзува со Македонија.Изградбата ќе чини ...

Read More »

Атина и се закани на Тирана: Ако сакате во ЕУ, затворете ја устата за Чамите

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос денеска упати закани на адреса на Албанија во врска со подршката на Атина за членство на Албанија во ЕУ. „Албанија треба да ја затвори устата околу прашањето за Чамите ако сака да биде членка на ЕУ“, изјави Павлопулос за време на посетата на грчките вооружени сили во Лариса. Претседателот на Грција оваа закана ја упатил многу ...

Read More »

Поплави во Албанија ја зеде првата жртва

  Невреме проследено со обемни и интензивни врнежи од дожд и силен ветер предизвика големи проблеми во поголемиот дел од територијата на Албанија. Во повеќе населби во Валона и Фиер надојдената река Вјоса поплави повеќе куќи, а поради опасноста евакуирани се многу семејства. Поплавени се и делови кај Ѓирокастро каде има  лизгање на земјиште кое е пристигнато до блиските куќи. ...

Read More »

Министерот за внатрешни работи на Македонија освари средба со минстерот внатрешни работи на Албанија (ВИДЕО)

  Министерствата за внатрешни работи на Република Македонија и Република Албанија имаат одлична соработка и таа во наредниот период дополнително ќе се унапредува, истакнаа по денешната средба во Охрид министерот за внатрешни работи на Република Македонија Оливер Спасовски и министерот за внатрешни работи на Република Албанија Фатмир Џафај. И средбата во Охрид беше искористена за унапредување на соработката, пред се ...

Read More »

Албанската православна црква и Владата почнаа со обнова на православни цркви

Албанската влада и Албанската православна црква почнаа со обнова на одделни објекти од Византискиот период, кои се наоѓаат во јужниот дел на земјата. Стручни лица тврдат дека голем број стари албански православни цркви и уметнчки дела во нив се оштетени, бидејќи со децении биле оставени на забот на времето. Голем број од црквите се наоѓаат на живописни локации, а состојбата во ...

Read More »

Бушати: Чамите ќе си ги добијат своите имоти во Грција

  Се очекува Тирана и Атина да ги надминат разликите за имотите на Чамите во Грција, изјави шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати на седницата на Комисијата за надворешна политика во собранието на Албанија. Според албанските медиуми, министерот за надворешни работи на Албанија оценил дека неговите средби со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас биле мошне успешни. Според него, има ...

Read More »

Рама подготвен за разговори со опозицијата

Премиерот Еди Рама изјави дека е подготвен на разговори со опозицијата која викендов организираше протести. Сепак, тој ја обвини Демократската партија на Љуљзим Баша дека има друга агенда, а не почнување на преговорите со ЕУ. Инаку, на состанокот во неговата Социјалистичка партија, Рама ги информираше своите сопартијци за учеството на форумот во Давос и за одржаните средби. „Фантазиите кои се ...

Read More »