Албанија

Протест на новинарите од Западен Балкан на самитот во Тирана

На самитот на новинари од Западен Балкан во Тирана утринава се одржа тивок протест како порака до бирократите од Европска унија. Протестот со црни маички беше инициран од српските новинари, а им се приклучија колегите од регионот, кои ги делат истите проблеми. „Вака изгледа кога нема слободни медиуми. ЕУ да направи повеќе за слободата на медиумите. Борба против медиумската темница“, ...

Read More »

Рама: Изградба на автопат кон Македонија е наш приоритет

  Изградбата на автопатот кон Република Македонија е нашиот врвен приоритет меѓу инфраструктурните проекти. Ова го изјави албанскиот премиер Еди Рама за време на презентацијата на неколку инфраструктурни проекти во Тирана. Автопатот ќе ја поврзе Албанија со Република Македонија во близина на градот Дебар. „Очекувам да бидат финализирани договорите со компанијата што ќе го изведува проектот и веднаш да почнеме ...

Read More »

Израелската амбасада во Тирана одржа семинар за тероризам

Израелската амбасада во Тирана одржа семинар на темата “Тероризмот и личната безбедност денес” во глобални рамки. Присутни беа два предавачи од Израел, покажа израелското искуство како се справи со бесбедноста и глобалните закани. Семинарот го отвори амбасадорот на Издраел во Албанија Боаз Родкин.

Read More »

Стерјовски: Признавањето на непостоечко бугарско малциство претставува геноцид врз Македонците во Албанија

Признавањето на бугарското малцинство во Албанија претставува геноцид врз Македонците во Албанија, во која никогаш немало и нема Бугари. Ова во интревју за тиранската телевизија „Тема“ го изјави Васил Стерјовски, генерален секретар на партијата на Македонците во Албанија, Македонската алијанса за европска интеграција. Во Албанија има македонско малцинство а она што се прави не е реалност туку вештачки создадено малцинство ...

Read More »

Борбата против корупцијата главен услов за членство на Албанија во ЕУ

Амбасадорката на Европската Унија во Тирана, Романа Влахутин, изјави дека Албанија за да се интегрира во ЕУ, треба да има успешна борба со корупцијата. Влахутин оваа порака до официјалните власти на Албанија ја соопшти на средбата со новинарите на која ги изнесе оценките на прогрес-извештајот на ЕУ за Албанија. Таа нагласи дека клучна работа на која треба максимално да работат ...

Read More »

Социјалистичкото движење за интеграција најавува протести против Владата

Социјалистичкото движење за интеграција, одржа конвенција на партијата во Тирана. Претседателката на СДИ Моника Криемади рече дека на Албанија и треба национален опозициски фронт. Таа најави дека опозицијата ќе излезе на улици да протестира. „Ние ќе бидеме на улици и плоштади за нов договор со граѓаните и создавање на анти – мафијашка влада која ќе ја врати стабилноста и достоинството“, ...

Read More »

Нови 12 префекти во Албанија

Премиерот Еди Рама ги означи новите 12 префекти, колку што префектури има во државата. Она што посебно паѓа во очи е тоа што сите нови префекти се поранешни армиски старешини. За првпат има и префект жена. Тоа е Сузана Јанолари, инаку прва жена поручник. Таа ќе раководи со префектурата Тирана. За разлика од градоначалниците кои се избираат на непосредни избори ...

Read More »

Директорот на Албанската тајна служба (ШИШ) поднесе оставка

Директорот на Албанската тајна служба (ШИШ) Вишо Ајази Лика поднесе оставка, објавија денеска албанските медиуми. На местото на Лика се очекува да се именува досегашниот заменик шеф на ШИШ, Хелидон Бендо. Оставката на Лика поттикна шпекулации, превенствено во редовите на опозицијата. Лидерот на опозициските демократи Љуљзим Баша наведе дека „постои можност“ оставката на Лика да е поради политички притисок, со ...

Read More »

Бериша: Девет милијарди евра дрога сокриени во албанските тунели

  Поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша изјави дека ,,9 милијарди евра дрога се сокриени во албанските тунели,,. Бериша во инрервју за албанската телевизија ,,News 24 ,, рече дека актруалната власт предводена од премиерот Еди Рама е директно замешана во производството и шверцот со дрога во земјата. ,,Премиерот Еди Рама е директно замешан во производството а сега и за собирањето ...

Read More »

„Балфин груп“ од Албанија ќе гради инвестиција од 180 милиони во Македонија

  „Балфин груп“, во сопственост на милијардерод Самир Мане од Корча објави инвестиција од 180 милиони евра во македонија преку својата новоформирана компанија во Македонија, „Скопје Ист Гејт“. На земјиште од 155.000 метри квадратни, лоцирано на 1,5 километри од центарот на Скопје, на пресекот меѓу улиците „Александар Велики“ и „Беласица“, ќе се изградат објекти со вкупна корисна површина од 250.000 ...

Read More »