Албанија

Албанскиот парламент со најмногу жени во демократската ера

За првпат во него има 39 пратенички, што е највисоко ниво на застапеност на жените во законодаваниот дом на Албанија од 1992 година. Во новиот албански парламент по изборите на 25 јуни, од вкупно 140 пратеници, 39 се жени или 27,85 отсто. Најмногу избранички се од редовите на Социјалистичката партија – 22, Демократската партија има 11 пратенички, Движењето за социјалистичка ...

Read More »

Рама: Очекувам Албанија годинава да ги почне преговорите со ЕУ

Еди Рама е убеден дека Албанија годинава ќе ги почне преговорите за членство во Европската унија. Ние немаме друга алтернатива. Очекуваме преговорите со ЕУ да ги почнеме оваа година. Но,нема да се изненадам и ако не ги почнеме. Не дека не ги исполнивме домашните задачи, туку затоа што не може многу да се потприме на ЕУ кога станува збор за ...

Read More »

Сопругата на Мета нов лидер на Социјалистичко движење за интеграција

Привремениот лидер на албанското Социјалистичко движење за интеграција, Петрит Васили синоќа се повлече од функцијата, по што е решено до одржувањето на партискиот конгрес со партијата да раководи Моника Круемади. Круемади е сопруга на актуелниот претседател на Албанија, Илир Мета, кој е основач на ЛСИ и беше нејзин лидер до пред два месеца, кога по изборот за шеф на државата ...

Read More »

Министерот за одбрана на Австрија предупредува: Балканот се исламизира

Австрискиот министер за одбрана, Ханс-Петер Доскоцил, предупредува од опасноста од растечкото влијание на исламот во земјите од југоистична Европа. “Гледаме исламизација на Балканот”, вели влијателениот политичар од редовите на австриските социјал-демократи за германски Die Welt и додава дека таквиот развој на ситуацијата е загрижувачки. “Силата и влијанието на ЕУ на Балканот бледее, додека од друга страна Турција и Саудиска Арабија го шират ...

Read More »

Социјалистичка партија на Албанија обезбеди 74 пратеници

Доцна попладнево, по пребројувањето на гласачките ливчиња од неделните парламентарни избори, потврден е трумфот на социјалистите на премиерот Еди Рама. Коалицијата „За Албанија која ја сакаме“ освоија 74 пратенички мандати во 140-члениот парламент. За оваа коалиција гласале 761.473 лица или 48,2 отсто. Од првите парламентарни избори во 1992 година, по падот на тоталитаризмот, ова е првпат една партија да обезбеди мнозинство ...

Read More »

Одбојкарската репрезентација на Македонија ја победи Албанија во Тирана (Фото)

  Одбојкарската репрезентација на Македонија со максимални шест победи го освои првото место во групата Б од Европската лига откако вечерва во Тирана ја совлада Албанија со 3-2 во сетови. Ова беше прв натпревар на кој противникот успеа да освои два сета против Македонија. Резултат по сетови: 25:21, 17:25; 25:21; 23:25 и 15:10. На првиот натпревар од денешната прогарама Шведска ...

Read More »

Делегација на претприемачи од Албанија во посета на Русија

Делегацијата на претприемачи од Албанија на 22 јуни 2017 година го посета Санкт Петербург, каде што оствари средба со колегите од Комората за трговија и индустрија. Преставниците на двете комори се согласја да имат по више  размена на информации за саеми, конференција и како производите од албанија и да се извозот во Русија и до Русија во Албанија, како и ...

Read More »

Честитка до верниците со Исламска Вероисповед од Македонско друштво “Илинден“-Тирана

Почитувани верниците со Исламска Вероисповед во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана огранок Голо Брдо ви честита Фитер Бајрам, со желба за многу лични успеси и бериќетна година се вели во честитката на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана огранок Голо Брдо  

Read More »

Утре парламентарни избори во Албанија

Tри ипол милиони луѓе со право на глас, според Централната изборна комисија (ЦИК), ќе гласаат за избор на новиот состав на Парламентот, а главната битка ќе ја водат трите најголеми политички партии: Социјалистичката, Демократската и Движењето за социјалистичка интеграција (ЛСИ), кои синоќа ги одржаа завршните изборни митинзи. Во пресрет на утрешните парламентарни избори денеска е предизборен молк во Албанија. На ...

Read More »

Повеќе анкети покажуваат дека 45 насто од граѓаните не покажуваат интерес за гласање во Албанија

Граѓанскиот форум,кого го сочинуваат група интелектуалции, побараа од албанските граѓани масовно да излезат на неделните парламентарни избори и да гласаат според сопственото убедување. Ова следува по објавените резултати од повеќе анкети кои покажуваат дека дури 45 насто од граѓаните, со право на глас, не покажуваат интерес да излезат на гласање. Поранешниот албански претседател,кој е дел од овој форум, Алфред Моисиу,оцени ...

Read More »