Албанија

Опозицијата на протести од 27 јануари во Албанија

Опозицијата во Албанија ќе се врати на улица на 27 јануари, во знак на незадоволство од владата на премиерот Еди Рама. Одлуката е донесена по средбата на лидерот на Демократската Партија, Лулзим Баша со парламентарната група. Се дознава дека парламентарната група на ДП одлучила да учествува на првата собраниска седница. Последната седница се одржа на 18 декември минатата година, кога ...

Read More »

Мета најави триратерална соработка на Албанија, Македонија и Грција

Претседател Илир Мета за време на посетата на општина Пустец во Албанија каде живее македонско малцинство најави триратерална соработка на Албанија, Македонија и Грција. Мета коментирајки ги односите на Скопје и Атина ја изнесе оценката дека очекува во текот на оваа календарска година подобрување и на односите на Македонија и Грција. „Има место за оптимизам во односите на Македонија и ...

Read More »

„Шератон“ ја напушта Албанија

Здружението на албанските туроператори и туристички агенции (АТОА) соопшти дека „Шератон“ од први јануари 2018 ја напушта Албанија. За здружението ова е едно од најнегативните случувања во последните дваесет години во албанскиот туризам. Од „Шератон“ сеуште нема официјална изјава околу причините за овој чекор, но од здружението велат дека причината се погрешните политики на Албанија во промоцијата на туризмот. Според здружението доколку ...

Read More »

Неџмије Хоџа: Медумите објавија дека починала таа им упати новогодишна честитка

Неџмије Хоџа, вдовица на албанскиот комуниситчки лидер Енвер Хоџа, лично ја демантираше веста во медиумите за нејзината смрт. Во уводникот на весникот „Дита“ под наслов „Порака за оние кои ме умреа“, објавено е нејзиното писмо во кое таа пишува „нека се уверат сите дека сум жива“ и им упатува честитка на сите Албанци по повод Новата 2018 година. Ја се ...

Read More »

Рама: Албанија во 2018 година ќе обезбеди старт на преговорите за ЕУ

  Премиерот Еди Рама, на последната средба со новинарите за оваа година, рече дека Албанија се надева оти во првите шест месеци од 2018 година ќе обезбеди старт на преговорите за членство во ЕУ, изразувајќи жалење за опозицијата, за која рече дека нема ист став по ова прашање.  “Во овие 100 дена го проширивме она што јас би го нарекол ...

Read More »

Надворешниот долг на Албанија достигна осум милијарди евра

Надворешниот долг на Албанија годинава изнесува осум милијарди евра. Во деталната анализа на Централна банка на Албанија се наведува дека бруто надворешниот долг на земјата во однос на бруто домашниот производ, бележи намалување за пет отсто, достигнувајќи ниво од 70 отсто од БДП. Во сруктурата на долгот Владата го носи најголемиот товар со 43,2 отсто или 3,4 милјарди евра. Во однос ...

Read More »

Поглаварот на Албанската православна афтокефална црква Јанулатос по 25 години доби албанско државјанство

Поглаварот на Албанската православна афтокефална црква, Анастас Јанулатос, по 25 години конечно доби албанско државјанство. Указот за државјанството го потпиша шефот на државата Илир Мета. Веста ја соопшти портпаролот Теди Блуши но истата ја потврди и Мета на својот профил на фејсбук. Драги прјатели, на Бадник,воочи Божик, со задоволство ја објавувам мојата одлука да му дадам албанско државјанство на Архиепископот ...

Read More »

Мета во писмото до Трамп изкажува жалење за гласањето во ОН

Албанскиот претседател,Илир Мета денеска го искажа сопственото жалење до амерканскиот претседател Доналд Трамп во врска со вчерашното гласање на Албанија во ОН во подршка на Резолуцјата протв амерканската одлука за прзнавање на Ерусалим за главен град на Израел. Во писмото упатено до Трамп, Мета пшува дека „ гласот против нашиот голем сојузник и пријател е даден без никаква претходна консултација ...

Read More »

Федералната Унија на Европските Националности упати честитка за Божик и Нова Година 2018

Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН), се заблагодарува на сите придонеси, на сите члени оваа година ја направивме многу успешна година во рамките на ФУЕН. Ви благодариме за приклучувањето кон нашите настани, за потпишување на Иницијативата за малцинство SafePack и за вашата поддршка. Ние посакуваме Среќен Божик и Среќна Нова Година, да биде уште подобра во новата година 2018 година, ...

Read More »

Половина тон марихуана на српско-унгарската граница (ВИДЕО)

  Унгарските власти заплениле речиси половина тон марихуана на границата со Србија, чија вредност на црниот пазар изнесува околу 3,2 милиони евра, пренесуваат српските медиуми. Според информациите, марихуаната била скриена во камион управуван од Албанец, кој во понеделникот утрото се обидел да влезе во Унгарија преку граничниот премин Реска. Унгарски медиуми пренесуваат дека во камионот е пронајден еден килограм од ...

Read More »