Албанија

Албанија ја прославува 105-годишнината од својата независност

Денеска Албанија ја одбележува 105-годишнината од прогласувањето на својата независност. Во Валона, градот каде што се одржа централната свеченост на која присуствуваа и претседателите на Албанија и Косово, Илир Мета и Хашим Тачи, премиерот на Албанија, Еди Рама, како и сите министри од кабинетите на владите на Албанија и Косово. Премиерот на Косово. Албанскиот премиер Еди Рама во својата празнична честитка ...

Read More »

Албанија формира национална авиокомпанија

Албанија со помош на „Туркиш Ерлајнс“ ќе формира национален авиопревозник кој ќе го носи името „Ер Албанија“, а со работа ќе започне во 2018 година.Премиерот на Албанија Еди Рама лично бил вклучен во формирањето на авиокомпанијата и најави дека ќе се воспоставуваат летови од Тирана до Скопје, Подгорица, Приштина, Сараево и Загреб. Нашата цел е да основаме албански превозник. Многу ...

Read More »

Придружбата Еди Рама карамбол во Корча (ВИДЕО)

  Два автомобила од придружбата на албанскиот премиер Еди Рама учествуваа во сообраќајна несреќа на патот кон Корча при што се повредени три лица. Несреќата се слуќи кога такси влетало во придружбата на Рама. Според албанските медиуми најверојатна причина за несреќата е густата магла. Рама од Тирана патуваше за Корча, каде денеска попладне треба да се одржи заедничка седница на ...

Read More »

Рама бара поддршка од ЕУ за борба против организираниот криминал

Еди Рама, во писмо упатено до 28-те земји членки на ЕУ го наведува постигнатиот напредок и преземените мерки во борбата против организираниот криминал. Албанија не е повеќе европски главен град на канабисот,како што некои медуми скааат да ја прикажат. Индустријата за канабис е мртва. Ние се стремиме целосно тоа да го елминираме,еднаш засекогаш и тоа до крајот на годинава, пишува ...

Read More »

Утре во Македонија средба на албанскиот претседател Мета со претседателот Иванов

Претседателот на Република Албанија Илир Мета утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Предвидено е тој да биде пречекан со државни и воени почести пред платото на кабинетот на Претседателот на Македонија Д-р Ѓорге Иванов кој ќе биде негов домаќин. Претседателот на Алабнија Мета и неговиот македонски колега Иванов ќе има тет а тет средба во ...

Read More »

Поранешниот министер за внатрешни работи Тахири ја напушти Албанија

Поранешниот министер за внатрешни работи на Албанија, Саимир Тахири ја напуштил Албанија и отпатувал за Германија. Тој е под истрага на обвинителството за тешки кривични дела. Според неговиот адвокат, Макс Хаџиа, Тахири отпатувал како слободен човек, а според други извори тој заминал поради семејни причини. На 25 октомври на Тахири му беше одземен пратеничкиот имунитет, под сомненија дека бил вмешан ...

Read More »

Затруени над 60 средношколци во Шупензи (ВИДЕО)

Најмалку 60 ученици од средното училиште во Шупензи, денеска се затруле со јаглен диоксид. Од вкупниот број 36 се хоспитазрани во регионалната болница во Пешкопеа и болницата во Булќиза, додека тројца од ученците кои биле во потешка здравствена состојба се транспортирани во Клиниката во Тирана. Поради макадамскиот пат со кој е поврзана областа со Пешкопеја и Булќиза, во транспортот на ...

Read More »

Четворица командоси на албанската армија дезертира во Велика Британија

Четворица припадници на специјалната единица „командоси“ на албанската армија, кои биле во Велика Британија дезертираа по завршување на обуката.Според албанските медиуми, војниците требало да се вратат на крајот од октомври, но тие по завршување на обуката не се вратиле со своите колеги во Албанија. Албанското Министерство за одбрана потврди дека откако било констатирано дека војниците не се вратиле биле известени ...

Read More »

Баша: Обвинувањата за перење пари од дрога потврдени од Стејт департментот

Лидерот на опозициската Демократска Партија, Љуљзим Баша, изјави дека обвинувањата на опозицијата кон владата за перење пари од дрогата, ги потврдил и американскиот Стејт департмент. „Ова е прв пат каде Албанија е вклучени во листата на земјите за перење пари, составена од страна на американската влада“, рече Баша. Во август еден друг меѓународен извештај ја рангираше Албанија како една од ...

Read More »

Албанија предлага патот Арбери да продолжи и во Македонија

Албанија ќе побара од Македонија да се вклучи во продолжувањето на ,,Патот Арбери“ и на македонската територија, на заедничката седница на Владите на Албанија и Македонија која ќе се одржи во Поградец. Ова го изјави премиерот на Албанија Еди Рама за време на неговата посета на Пешкопеја, град кој е во близина на границата со Македонија. Албанскиот премиер изјави дека ...

Read More »