Албанија

Албанската полиција откри група од 50 нелегални мигранти

  Албанската полиција кај Билишта и Врбник е село населено со Македонци откри поголема група нелегални мигранти, групата ја сочинуваат 50 лица од Сирија, Палестина и Иран, кои границата ја минале илегално во близина на преминот Капштица, кај Корча. Нивната цел била само транзит да ја минат албанската територија и преку Црна Гора да го продолжат патот кон некоја од ...

Read More »

КУД „Илинден“ од Струга се врати со трето место на фестивал во Тирана (ВИДЕО)

Културно уметничкото друштво „Илинден“ од Струга, Република Македонија се врати со освоено трето место на меѓународниот фолфклорен фестивал „Балкан фолк“ што од 19 до 23 септември се одржа во Тирана. На фестивалот настапија 11 држави на дефилето низ тиранските улици, стружани се претставија со фрагмент на песни и игри од Источна Македонија. На првата фестивалска вечер се претставивме со кореографија ...

Read More »

Албански научник бара муслиманите и христијаните во Македонја да гласат против НАТО на референдумот (ВИДЕО)

  Албанскиот историчар Олси Јазеџи објавува видео во кое бара Македонија да не станува членка на НАТО. Тој не зборува ништо против ЕУ но остро го критикува НАТО како организација која сака конфликт во кој ќе биде вовлечена и Македонија. Во видеото албанскиот историчар апелира до Албанците Муслимани во Македонија да гласааат против НАТО на референдумот. Според него НАТО е ...

Read More »

Албанската полиција разби голема криминална банда (ВИДЕО)

Албанската полиција разби опасна криминална банда, осомничена за повеќе тешки кривични дела што последните месеци се случија во северниот град Скадар. Уапсени се единаесет членови на групата „Бајри“, додека по двајца се трага. Повеќето од нив се упасени во Албанија, додека неколкумина во Холандија. Нивното апсење следуваше откако вчера полицијата во Тирана го уапси Енвер Бајри, кој се смета за ...

Read More »

Тркалезна маса во националниот парк Преспа

На 19.09.2018 година во просторите на националниот парк Преспа во Долна Горица, Мала Преспа се одржа прекуграничен состанок, помеѓу националниот парк Преспа, Албанија, националниот парк Пелистер и Галичица, Македонија и националниот парк Преспа, Грција организирано по иницијатива на Канцеларијата  за заштитени зони Корча сво врска со заедничките проблеми и активности за иднината во Преспанскиот регион. Во областа Мала Преспа е населено со македонско население.

Read More »

Земјотрес во Албанија почувствуван и Македонија

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер регистриран е пополденво во 17:10 часот во Албанија, потресот бил на длабочина од два километра, а епицентарот е на шест километри од градот Елбасан. Потресот е почувствуван во Тирана, Прењас, Либраж и други делови на централна Албанија. Освен вознемиреност кај граѓаните нема информации за материјална штета. Претходните четири земјотреси се со јачина ...

Read More »

Партијата на Чамите ја напушти Владата на Рама

Партијата за правда, интеграција и единство (ПДИУ) на Шпетим Идризи, која е попозната како „партија на Чамите“, ја напушти владејачката коалиција на премиер Еди Рама и почна разговори со опозициската Демократска партија за заеднички настап на локаланите избори. Одлука донесе Националниот совет на партијата по барање на лидерот Идризи, поради, како што изјави, „предавството на Владата на премиерот Рама околу ...

Read More »

Елбасан блиндиран пред натпревар Албанија – Израел

Елбасан е блиндиран од безбедносни причини, поради утрешниот фудбалски натпревар Албанија – Израел, во рамки на Лигата на нациите. Поради проценката дека станува збор за натпревар од висок ризик, како што соопшти албанската полиција, превземни се сите потребни мерки во соработка со меѓународни претставници и безбедносните структури на земјата, како и нивните израелски колеги. Со цел целосна безбедност ангажирани се над илјада ...

Read More »

Полициска акција во Скадар уапсени криминалци, запленети блидирани автомобили, пари, оружје

Албанската полиција денеска соопшти детали од големата акција за откривање криминални групи во северниот град Скадар, кои се поврзани со низа тешки кривични дела, кои, во овој град, се случија последните неколку месеци. Во акцијата насловена „Силата на законот“, покрај полицијата од регионалниот комесаријат на Скадар, биле вклучени и припадници на единицата за брза интервенција и специјалната полициска единица „Ренеа“. ...

Read More »

Натпреварот Албанија-Израел, Американскиот стејт департмент ги предупреди своите граѓани на внимателност

Во пресрет на фудбалскиот натпревар Албанија-Израел, американскиот Стејт департмент ги предупреди на поголема внимателност своите граѓани кои престојуваат во Албанија. На седми септември 2018 година во 20:45 часот на стадионот во Елбасан ќе се одигра фудбалски натпревар меѓу националните репрезентации на Албанија и Израел. Иако немаме сознанија за какви било специфични закани кон американските државјани, ги повикуваме да бидат внимателни ...

Read More »