Албанија

Сиријци бараат азил во Албанија

Голем број на државјани на земјите од блискиот исток последно време влегуваат во Албанија а потоа го продолжуваат својот пат за влез во земјите на ЕУ. Сепак има и такви кои побараа азил во Албанија .Според албанските власти моментално над 1оо Сиријци бараат азил во Албанија, тие се сместени во Националниот центар за пречекување на азиланти во Бабру, и тие ...

Read More »

Бериша: Амбасадорката на ЕУ побарала да ме уапсат

Поранешниот претседател и премиер Сали Бериша изјави дека амбасадорката на ЕУ во Тирана, Романа Влахутин, побарала негово апсење. Бериша во интервју за албанската ТВ „АБЦ“ рече дека актуелната амбасадорка на ЕУ во Албанија, Романа Влахутин, побарала од сега сменетиот јавен обвинител Адриатик Лала негово апсење. „Влахотин оваа барање го упатила и пред поранешниот претседател на Албанија Бујар Нишани со цел ...

Read More »

Иран реагира на засолнувањето на 3 илјади муџахедини во Албанија

Иранската влада упати остри критики на адреса на Албанија и земјите кои стојат зад засолнувањето на три илјади муџахедини во Албанија. Иран испратил реакција и до ЕУ бидејќи претходно преку писмо 32 европратеници побараа заштита на муџахедините. ,,Муџахедините се дел од иранската демократска опозиција МЕК поради што Европскиот парламант до сега има усвоено неколку резолуции со кои се бара заштита на ...

Read More »

Хаос во парламентот на Албанија, пратениците со брашно и јајца удрија по Еди Рама (ВИДЕО)

Жестока расправа во албанското Собрание по апсењето на лицата кои протестираа против воведувањето патарина на автопатот Албанија-Косово. Пратеници од опозициската Демократска партија со брашно го испрскаа премиерот Еди Рама, кој смирено седеше. Пратениците го гаѓале Рама и со шишиња, јајца и вода. Седницата беше прекината, а неколку пратеници од опозицијата беа исфрлени од салата.    

Read More »

Масовно одбележан Воскресението Христово – Велигден во Тирана (ВИДЕО + ФОТО)

Воскресението Христово – Велигден нај големиот христијански празник, масовно беше одбележан во Тирана, на богослужбата присустува и голем број Македонци што жиеват во Тирана .    

Read More »

Христос Восресна! Навистина Воскресна! честит Велигден!

  Со молитвени желби за изобилна духовна радост, надеж и благослов, Ви го честитаме Велигден – Празникот над празниците! Нека светлината на воскресенското утро засветли во нашите срца и ја разбуди надежта и радоста која доаѓа од Христос Воскреснатиот, та со збор и дело да се покажеме достојни сведоци на Неговото Воскресение! Христос воскресна! Навистина воскресна!

Read More »

Православните христијани ја чествуваат Велика Сабота – денот меѓу смртта и воскресението на Исус

За православните христијани денешниот ден, Велика Сабота, е ден на покојот и ден на Покојникот. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението на Исус Христос, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Позната е како Денот на Големиот Покој и го означува времето кога Христовото тело било во гробот. Овој е втор ден на жалост, ...

Read More »

Велики петок масовно одбележан во Албанија (ВИДЕО+ФОТО)

  Велики петок, ден пред големиот христијански празник Велигден, масовно беше одбележан во повеќе градови во Албанија. Велики петок во Тирана Велики петок во Драч Велики петок во  Корча Велики петок во Елбасан    

Read More »

Велики петок најтежок христијански празник

  Велики петок зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија. Велики петок, наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со свети литургии и принесување на таканаречената бескрвна жртва, се празнува со читање извадоци од евангелијата од делот кој ја опишува неделата на страдањата на Синот божји. Според преданието, ...

Read More »

Велигденско јајце симбол на големиот празник Велигден

Православните христијани интензивно се подготвуваат за прославување на најрадосниот христијански празник – Велигден, празникот на Христовото Воскресение. Со отворени срца, смиреност и радост, верниците гo прославуваат враќањето на Исус Христос од мртвите и победата над смртта, поздравувајќи се со зборовите „Христос Воскресе – Вистина Воскресе!“. Јајцето е најпопуларниот симбол на најсветлиот христијански празник. Традиционално пред Велигден во секој дом се вапсуваат јајца кои ...

Read More »