Албанија

Социјалистичкото движење за интеграција најавува протести против Владата

Социјалистичкото движење за интеграција, одржа конвенција на партијата во Тирана. Претседателката на СДИ Моника Криемади рече дека на Албанија и треба национален опозициски фронт. Таа најави дека опозицијата ќе излезе на улици да протестира. „Ние ќе бидеме на улици и плоштади за нов договор со граѓаните и создавање на анти – мафијашка влада која ќе ја врати стабилноста и достоинството“, ...

Read More »

Нови 12 префекти во Албанија

Премиерот Еди Рама ги означи новите 12 префекти, колку што префектури има во државата. Она што посебно паѓа во очи е тоа што сите нови префекти се поранешни армиски старешини. За првпат има и префект жена. Тоа е Сузана Јанолари, инаку прва жена поручник. Таа ќе раководи со префектурата Тирана. За разлика од градоначалниците кои се избираат на непосредни избори ...

Read More »

Директорот на Албанската тајна служба (ШИШ) поднесе оставка

Директорот на Албанската тајна служба (ШИШ) Вишо Ајази Лика поднесе оставка, објавија денеска албанските медиуми. На местото на Лика се очекува да се именува досегашниот заменик шеф на ШИШ, Хелидон Бендо. Оставката на Лика поттикна шпекулации, превенствено во редовите на опозицијата. Лидерот на опозициските демократи Љуљзим Баша наведе дека „постои можност“ оставката на Лика да е поради политички притисок, со ...

Read More »

Бериша: Девет милијарди евра дрога сокриени во албанските тунели

  Поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша изјави дека ,,9 милијарди евра дрога се сокриени во албанските тунели,,. Бериша во инрервју за албанската телевизија ,,News 24 ,, рече дека актруалната власт предводена од премиерот Еди Рама е директно замешана во производството и шверцот со дрога во земјата. ,,Премиерот Еди Рама е директно замешан во производството а сега и за собирањето ...

Read More »

„Балфин груп“ од Албанија ќе гради инвестиција од 180 милиони во Македонија

  „Балфин груп“, во сопственост на милијардерод Самир Мане од Корча објави инвестиција од 180 милиони евра во македонија преку својата новоформирана компанија во Македонија, „Скопје Ист Гејт“. На земјиште од 155.000 метри квадратни, лоцирано на 1,5 километри од центарот на Скопје, на пресекот меѓу улиците „Александар Велики“ и „Беласица“, ќе се изградат објекти со вкупна корисна површина од 250.000 ...

Read More »

Социјалистите гласаа против одземање на имунитетот на Саимир Тахири

Парламентарната група на Социјалистичката партија на Албанија едногласно беше против апсењето на поранешниот министер за внатрешни работи, Саимир Тахири, кого Јавното обвинителство го сомничи за тешки кривични дела. Едногласен став Социјалистите ќе искажат и во среда на пленарната седница, кога Обвинителството ќе побара истрага против Тахири. Премиерот Еди Рама привремено го исклучи Тахири од парламентарната група до потврдување на неговата ...

Read More »

Обвнителството побара одземање на пратеничкиот имунитетот поранешниот албански министер за внатрешни работи Тахири

  Обвнителството за тешки кривични дела достави барање до парламенот за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот албански министер за внатрешни работи, Саимир Тахири. Во официјалното соопштение стои дека тоа се бара во рамки на истрагата за криминална група која се занимавала со трговија на големи количини мархуана од Албанија за Италија последните,синоќа, добиени документи од италијанските власти конкретно за ...

Read More »

Во Албанија запленети 10 тони дрога (ВИДЕО)

  Албанската полиција запленила десет тони марихуана во Валона со што продолжува серијата скандали кои сериозно ја тресат владата на Еди Рама, по што опозицијата побара негова смена. Полицијата потврди дека запленила десет тони дрога, откако веста ја соопшти поранешниот премиер Сали Бериша, кој го обвини Еди Рама дека ги затвора очите пред трговијата со наркотици во Албанија. Неколку луѓе ...

Read More »

Албанија ќе увезува струја и во последните два месеца од годинава

Поради неповолната хидрологија, што доведе до мало производство на електрична енергија, со цел да ги задоволи потребите на потрошувачите Албанија ќе увезува струја и во последните два месеца од годнава. За таа цел албанската Влада издвои средства во износ од една милијарда леки или 7,5 милони евра, од вкупно потребните 30 милиони евра. Средствата се наменети за албанската Електродистрибуција во ...

Read More »

Заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции во посета на Тирана

  Заменик директор на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, Игор Трајановски е во дводневна посета на Тирана со цел зајакнување на економската соработка меѓу двете земји. За време на посетата на Тирана, Трајановски и делегацијата придружувана од Амбасадорот на Република Македонија во Албанија Стојан Карајанов и Директорот на интернационалната канцеларија на ФМ Консалтинг, ќе остварат средби со ...

Read More »