Економија

КФЦ го отвори својот прв „drive thru“ ресторан во Македонија

Еден од најголемите синџири ресторани, КФЦ на 18.07.2019  во рамките на свеченото отвoрање на POINT Retail Park во Скопје го отвори својот прв „drive thru“ ресторан во Македонија. Преку препознатливиот модел на работење, популарен помеѓу големите синџири за храна во светот, новиот ресторан ќе им овозможи на сите оние кои се во брзање, без да излегуваат од својот автомобил, брзо ...

Read More »

Македонија: Висококвалитетните премиум вина од „Стоби“ освојуваат три континенти

Сето тоа е резултат на добрата продажба на  домашниот и регионалниот пазар, но и на повеќе од 15 интернационални пазари во Азија, САД и Европа на кои може да се најдат вината „стоби“. Најдобри резултати во првиот квартал од 2019 година, оваа винарница оствари во Русија, Кина и во Америка, но значајно зголемување на продажбата во однос на истиот период ...

Read More »

Македонија: Самит на европски слободни економски зони во Скопје

Над 350 претставници од целиот свет се очекува да учествуваат на Самитот на европски слободни економски зони, кој во организација на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони ќе се одржи од денеска до 4 мај во Скопје. Самитот се организира во соработка со Организацијата на светски слободни зони. Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ Александар Младеновски неодамна на брифинг најавувајќи го Самитот ...

Read More »

Техеран – Скопје: Визите за Иранците се најголем проблем

Визниот режим и недоволната запознаеност со туристичките капацитети се главна пречка за незадоволителната бројка на туристички посети помеѓу Иран и Македонија. Амбасадорот на Исламската Република Иран, Хусеин Керими, на презентацијата на туристичките потенцијали на Иран истакна дека е токму во функција на предизвикување интерес за зголемување на туристичката соработка, за што, вели, потенцијалите се големи. „Меѓу шест и осум милиони ...

Read More »

Етно-ресторанот „Куќа на Мијаците“ награден со високо прзнание од Booking.com

Етно- ресторанот „Куќа на Мијаците“ добитник е на највисоко признание од Booking.com. Веста за МИА ја соопшти менаџерот на ресторанот, Николче Димески, кој додава дека ова за него и за сите вработените претставува голема чест, но и предизвик за уште поголема ангажираност во постигнување што повисок квалитет на понудата и услугата, од која, како што додава и до сега посетителите ...

Read More »

15 години Македонско-руската стопанска комора

  Во хотелот „Александар Палас“ денес беше организира деловна средба на тема „Иднината на економските односи со Руската Федерација“. На настанот на присутните им се обратија министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, амбасадорот на Руската Федерација во Република Северна Македонија Сергеј Александрович Баздникин, претседателот на Македонско-руската стопанска комора Ѓорѓи Дика и извршниот директор Дејан Бешлиев. Министерот Николовски се ...

Read More »

Македонија: Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од наредната седмица стартуваат првите летови на нововоспоставените директни линии на релација Охрид – Малме и Охрид – Милано, што ќе ги реализира нискобуџетната авиокомпанија „Визер“. Во понеделник на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ ќе слета првиот авион од Малме, додека ден подоцна во вторник ќе биде воиспоставена и директната авионска врска на Охрид со Милано. Предвидено е летовите на ...

Read More »

Десет медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ на натпревари во Германија и Сингапур

Нов успех постигнаа вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ од Република Македонија на првите два годинешни престижни вински натпревари што се одржуваат во Европа и Азија. На годинешното пролетно оценување на вината во рамки на најголемиот вински натпревар во Германија и еден од најпрестижните во светот – „Мундус Вини“, златни медали освоија пет врвни вина на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“, ...

Read More »

Хостели наместо руинирани селски куќи

Напуштените куќи во планинските села наместо да пропаѓаат може да станат сместувачки капацитети за планинско-рурален туризам. Неколку примери во села на Шар Планина покажуваат дека руиниран објект со реновирање може да биде атрактивно место каде ќе ноќеваат посетители. Драгиша Јововски од Вратница, старата семејна куќа така ја пренаменил во хостел. Вели дека има интерес од странци, но и домашни гости ...

Read More »

Премиерот на Македонија освори средба со четириесет бизнисмени од Стопанската комора на Тирана

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружен од заменикот на претседател задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Бардул Даути, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот за економија, Крешник Бектеши и министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски и советничката за земјоделство на, ...

Read More »