Економија

Царинската управа на Република Македонија одбележува 25 години

Царинската управа на Република Македонија одбележува 25 години од своето постоење како самостоен државен орган. По тој повод, денес во амфитеатарот на Царинската управа се одржа традиционалната свечена церемонијана, низ текот на годините Царинската управа прерасна во современа царинска администрација. Присуствуваа високи претставници на државата, Владата, министерствата, дипломатскиот кор, претставници на науката и бизнис заедницата, колегиумот на Царинската управа и други ...

Read More »

Германските компании Македонија атрактивна за бизнес

Најголем број германски компании би инвестирале во земјава, но сегашната економската состојба ја оценуваат како лоша. Велат дека политичката криза мора брзо да се реши за да се подобри економската слика. Македонија е атрактивна локација за германските инвестиции, велат повторно би вложувале ако се реши политичката криза, што силно силно влијае на економијата. Дури 51 насто од анкетираните фирми оценуваат, ...

Read More »

Русија ќе сондира нафта во Црното море

Нај големата Руска петролејска компанија Руснефт соопшти дека планира годинава да започне со нафтени сондирања во Црното море. Игор Сечин генерален директор на компанијата за започнувањето на сондажните активности во Северниот пол во подрачјето Хатанга рече дека Руснефт од годинава ќе ги започне сондажните активности за откривање нафта во Црнопто море. Роснефт додаде Сечин идната година ќе започне со сондирање ...

Read More »

Девет најпогодни земји во светот за водење бизнис

Листата изготвена од Универзитетот Вартон и фирмата Y & R, разгледала 80 земји и ги избрала оние од нив кои нудат најдобри услови за бизнис потфати. Предвид е земен широк спектар на фактори, меѓу кои оданочување, развојот на претприемништвото, квалитетот на животот, цените во производството, нивото на бирократија, транспарентноста на администрацијата, корупцијата и др. Еве и кои се во топ ...

Read More »

Руска банка „Сбербанк“ ја напушта Украина

Најголемата руска банка „Сбербанк“ објави дека го продала својот удел во Украина. Банката се соочува со потешкотии во Украина од 2014 година, кога руската држава го анектира Крим. Според украински активисти „Сбербанк“ е симбол на несаканото руско присуство во земјата и нејзините филијали и згради кои често пати станувале предмет на вандализам во последните три години. На 16 март украинскиот ...

Read More »

Забрзува економското заздравување во еврозоната

  Економското заздравување во еврозоната забрзува, а некои податоци покажуваат силна стапка на раст во првиот квартал, балансирањето на кинеската економија и новата политика на САД, кои ги поматуваат изгледите, соопшти Европската централна банка (ЕЦБ). Најновите податоци, претежно резултати од истражувања, ја зголемија увереноста на Управниот одбор на ЕЦБ дека моменталниот економски раст ќе продолжи да зајакнува и да се ...

Read More »

Русија планира да извезува свое вино на светскиот пазар

Русија планира да извезува свое вино на светскиот пазар и сака да го ограничи увозот на вина на внатрешниот пазар во наредните 5-7 години. Руското Министерство за земјоделство ја разгледува можноста да се укинат царините на увозните вински производи и да се ограничи увозот на суровина во наредните 5-7 години, изјави министерот за земјоделство Александар Ткачов, ова е неопходно за да ...

Read More »

Во Русија се отворен „Македонскиот изложбено-трговски дом“

  Македонските компании од денес имаат комплатна инфраструктура за пласман на своите производи на Руски пазар. Во огромниот деловен центар  кој е сопственост на најголемиот руски агро-кластер „Фуд сити“ беше пуштен во употреба „Македонскиот изложбено-трговски дом“. На свеченото отварање присуствуваа бројни бизнисмени од главниот град на Руската Федерација. Македонскиот национален павилјон ќе биде целосно во функција на зголемување на пласманот ...

Read More »

Винаријата „Стоби“ освои златен медал на натпревар во Франција

Белото вино „Шардоне“ од бербата од 2015 година на винаријата „Стоби“ доби златен медал на 24. Меѓународен натпревар на најдобрите вина од сортата „шардоне“ во светот кој се одржа во Франција. Како што соопштија од винаријата, на натпреварот биле оценувани 706 примероци од 38 земји, меѓу кои и од Јужна Африка, Австралија, Австрија, Канада, Чиле, итн. Победниците биле избрани од ...

Read More »

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) глобалниот економски раст зајакнува

  Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) изјави дека глобалниот економски раст зајакнува, но додаде дека една „погрешна политика“ би можела да го прекине забрзувањето, пренесоа агенциите. Во завршното на конференцијата на министрите за финансии и централните банкари во Г-20 во Германија утврди форумот на водечките светски економии како исклучително важна платформа за големите економии. Се сретнавме во момент кога растот стекнува ...

Read More »