Економија

Виртуелната валута „Bitcoin“ достигна нов рекорд

  Виртуеланата валута „Bitcoin“ која важи за парична единица без банка и држава се зголеми на 2400 долари и достигна нов рекорд. Вредноста на еден „Bitcoin“ денес се искачи до 246 долари и достигна највисока вредност. Пазарната вредност на виртуелната валута „Bitcoin“ изнесува над 40 милијарди долари. На тој начин, денешната вредност на еден „Bitcoin“ се зголеми за 8,5 насто ...

Read More »

Бензинските пумпи се подготвуваат за иднина

Компаниите  Шел, Бп, Тотал и Мол ги изнесоа визите за своите бензински станици во иднината, кога потребата за нафта ќе опадне, пишува „Вол стрит журнал“. Весникот ја пренесува проценката на консултантската куќа „Вуд Мекензи“, според која електричните возила ќе ја намалат потребата за бензин во САД за пет отсто, а можно и до 20 отсто до 2035 година. Од тие ...

Read More »

Повторно паднаа цените на нафтата

  Производството на нафта во САД повторно се приближи до рекордно ниво поради проектот на експлоатација на нафта од јагледни шкрилци. Американското производство на нафта се зголеми за 850 000 барели дневно на 9,3 милиони барели дневно во однос на минималното производство од 2016 година, што, како што оценуваат агенциите, е близу до рекордно производство од 2015 година. Американските произведувачи ...

Read More »

Тајм: Македонија е најевтината земја за живот во регионот

Македонија е десетта најевтина земја за живеење на листата што ја изготви американската консултантска куќа GoBankingRates, a ja објави Тајм магазинот. На листата се рангирани вкупно 112 земји ширум светот со споредба на трошоците за живот во однос на Њујорк. Македонија е на десетто место, Босна на 11, Србија на 18, Грција на 19-то, Бугарија на 20-то, Црна Гора на ...

Read More »

Г-7 потпишаа манифест за сеопфатен економски развој

Министрите за финансии и гувернерите на централните банки на земјите од Г-7 на денешниот состанок во Бари потпишаа манифест за сеопфатен економски развој, изјави на крајот на средбата италијанскиот министер за финансии Пјер Паоло Падоан. Документот ги поставува темелите на системот на единствена политика за постигнување на рамномерен економски раст, посочи министерот, кој прецизира дека во заклучната декларација се определени ...

Read More »

Епл достигна вредност од 800 милијарди долари

  Епл е првата американска компанија чијашто пазарна капитализација достигнала 800 милијарди долари, малку повеќе од две години откако го мина прагот од 700 милијарди долари. На крајот од тргувањето во вторникот, акцијата на Apple порасна за 0,64 отсто, на 153,99 долари, со што проценетата пазарна вресност на компанијата изнесуваше 802,8 милијарди американски долари. Вредноста на акцијата на произведувачот на ...

Read More »

Пораст на индустриската побарувачка во Германија

Индустриските порачки во Германија пораснаа во март втор месец по ред, но не и во доволна мера за да се неутрализира остриот пад од почетокот на оваа година. Индустриските порачки во Германија во март пораснале за 1,0 отсто, според податоците на германската федерална статистичка канцеларија. .

Read More »

Македонија втора на Балканот според златни резерви

  Македонија е втора на Балканот и на 77 место во светот според вкупни резерви на злато, според последната листа која ја објави Светскиот совет за злато, лидер во светот според резерви на злато се Соединетите Американски држави кои  чуваат 8.135 тони злато. На второ место на листата оваа година се наоѓа Германија со златни резерви од 3.377 тони, на ...

Read More »

Гаспром ја почна изградбата на „Турски поток“

„Газпром“ вчера од руското крајбрежје на Црно Море ја почна изградбата на морскиот дел од гасоводот „Турски тек“, соопшти компанијата. Пред неколку дена ова на средбата со рускиот претседател Владимир Путин го најаваи шефот на „Газпром“, Алексеј Милер. Русија во декември 2014 година го обзнани проектот „Турски тек“ како замена за „Јужен тек“. Во еден период преговорите беа прекинати заради ...

Read More »

Германија и отпиша долг на БиХ во висина од 12,8 милиони евра

Германската Влада го отпиша долг на БиХ во висина од 12,8 милиони евра, соопшти Амбасадата на Германија во Сараево. Услов за отпишување на долгот беше Владата на Федерацијата на БиХ да го ренатурализира подрачјето околу рудникот во близина на Мостар и Владата на Република Српска 20 отсто од долгот од сопствени средства да инвестира во водоснабдување и собирање на отпадните ...

Read More »