Македонци – Свет

ММДЧП: Ги информира членките на Обединетите Наци дека Македонија не го смени своето име

Нелегитимниот премиер Зоран Заев да ја измами меѓународната заедница и да ја убеди дека Македонија го сменила своето име, и покрај тоа што Претседателот Ѓорге Иванов не го потпиша нелегалниот и со сила наметнат документ за менување на името на Република Македонија. Македонија не го смени своето име. Членот 75 од македонскиот Устав јасно вели дека секој закон мора да ...

Read More »

Делегација на Македонската заедница во Малта предводена од претседателот Максимилијан Казаков минатата недела оствари средба со претседателката на Малта

Делегација на Македонската заедница во Малта предводена од претседателот Максимилијан Казаков минатата недела оствари средба со претседателката на Малта госпоѓа Мари Луиз Колеиро Прека. Делегација на Македонската заедница во Малта оствари срдечен прием кај претседателката на Малта, а на средбата ја запознале госпоѓа Мари Луиз Колеиро Прека за актуелната политичка состојба во Македонија и етноцитот на којшто е изложен Македонскиот ...

Read More »

Македонската заедница во Хунза во Пакистан изразува огорченост од промената на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација

Македонската заедница во Хунза во Пакистан изразува огорченост од промената на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација. Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес – Хунза, Ирфан Карим во врска со промена на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација за СМК-Австралија изјави: Не се согласувам со каква било промена на името, идентитетот, етничката припадност, културата или ...

Read More »

Николов: Не смеете да менувате име кое не е ваше

Не смеете да менувате име кое не е ваше. Корумпираните македонски политичари не се сопственици на името Македонија. Нашето име Македонија им припаѓа на сите Македонци од распарчената Македонија. Името си го чувавме илјадници години – и тоа име е Македонија пишува Бил Николов, претседател на Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада.

Read More »

15 години од доделувањето на првиот македонски орден Solem Imperii Macedoniae на Роберт Бадинтер

Македонскиот амбасадор Неговата екселенција Јордан Плевнеш (во средината) го инаугурира Роберт Бадинтер (лево) за македонски сенатор со орденот Solem Imperii Macedoniae (мак.Сонце на македонската империја) во присуство на Џон Тодоровски (десно), шеф на мисијата на Светскиот македонски конгрес при ЕУ во Брисел. Архива на Светскиот македонски конгрес, 28. јануари 2004 година, Hôtel du Louvre Пред точно 15 години, на 28. ...

Read More »

Семакедонски протест пред Европскиот парламент во Брисел

  Во организација на Координативното тело за протести на Македонците во Европа, на 8 февруари 2019 година, петок, со почеток во 14 часот, ќе се одржи Семакедонски протест пред Европскиот парламент во Брисел. Понесени од универзалните вредности за човекови права, достоинство и почитување на волјата на Македонскиот народ на самоопределување и самоидентификација, потврдени на референдумот од 8 септември 1991 година ...

Read More »

Протести на Македонците во САД во 1922 година за независна Македонија (ВИДЕО)

  Уште во далечната 1922 година, Македонците во САД демонстрирале за независна Македонија. Демонстрациите снимени на видео клипот (на крајот од статијата) се организирани од македонски иселеници кои повикаа на обединета Македонија и дека окупаторите Грција, Бугарија и Србија треба да се повлечат од Македонија. Поделбата на Македонија е резултат на Балканските војни во 1912 година, оваа поделба е легитимирана ...

Read More »

Mајк Лазаревски: Како да извршите геноцид врз една култура во 21 век? Случајот на Македонците

  Ненси Ејприл, тинејџерка од Њуфаундленд, уживаше во сите убавини на живеењето на канадскиот север, во прекрасните пејсажи, дивиот свет, морето богато со риба. Најважно од се, таа уживаше во времето што го минуваше со семејството, нејзиното племе, во нивните вековни традиции. Но, со текот на времето, друга група луѓе почнаа да навлегуваат на земјата на нејзиното племе и им ...

Read More »

Николов: Eвропските, американските и канадските политичари се расисти

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) упати порака со ocтap тон до европските, американските и европските политичари поради нивната дволичност во политиката која ја водат кон Македонија, нарекувајќи ги pacиcти. До американските, канадските и европските политичари кои зборуваа за владеење на правото и за волјата на граѓаните, и кои се уште имаат образ да зборуваат за тоа: ...

Read More »