Македонија

Македонија: Полжави и школки во Охридското Езеро за кои се сметаше дека се исчезнати

Нуркачи од Центарот за нуркање Акватек од Охрид снимија подводни фотографии на полжави и школки кои живеат во Охридското Езеро. Нуркачите велат дека долго време се мислеше оти охридската слатководна школка исчезна пред околу четири децении поради загадување на езерска вода. Во тие времиња, на секоја плажа која имаше тиња и капачите редовно нагазуваа на школки. Потоа, неколку децении школките ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес организира академија за роденденот на Александар Трети Македонски

  Во организација на Светскиот Македонски Конгрес, на 21.07.2019 година во Градот Скопје се одбележаа 2375 години од роденденот на Големиот Император Александар Трети Македонски. Чествувањето започна со Академија за Александар Трети Македонски во Матицата на иселениците од Македонија. На Академијата за животот и делото на Големиот Цар Александар Трети Македонски зборуваа Тодор Петров претседател на Светскиот Македонски Конгрес и ...

Read More »

Реставрација на црквата „Св. Ѓорѓи” во Курбиново

Црквата „Св. Ѓорѓи”, која се наоѓа високо над Преспанското Езеро, на границата помеѓу Албанија, Грција и Македонија, повеќе од 800 години ја крие тајната за нејзината изградба. Нема податоци за тоа кој нарачал оваа мала црква да биде изградена на ваква изолирана локација. Уште поголема мистерија е кој ги насликал нејзините прекрасни фрески, кои се сметаат за ремек-дела од средниот ...

Read More »

Француски „Репортер“: Преспа e рај на дива природа во срцето на Балканот

Речиси 50 години, Преспанските езера беа отсечени од светот во корист на дивата природа. Денес, оваа погранична област меѓу Македонија, Албанија и Грција се надева на екотуризмот за спречување на силната емиграција на нејзините жители, пишува во опширната репортажа францускиот портал „Репортер“, посветен на екологијата. Авторот Луј Сејер уште на почетокот на репортажата ги водедува своите читатели во „рајот“ наречен Преспа, регион кој скоро цели педесет години ...

Read More »

Известување на Виз Ер: Шалтерите за регистрација се затвораат точно 60 минути пред времето на полетување на лет до/од Меѓународниот Аеродром во Скопје

Поради оперативни причини шалтерите за регистрација се затвораат точно 60 минути пред времето на полетување на Вашиот лет до/од Меѓународниот Аеродром Скопје. Поради тоа, Ве молиме планирајте да пристигнете на Аеродромот соодветно, за да имате доволно време за регистрација и/или за пријавување на багажот. По регистрацијата, веднаш продолжете кон пунктовите за безбедносна проверка. На Портите (Gates) задолжително е да сте ...

Read More »

Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

 Македонија и Јужна Кореја официјално воспоставија дипломатски односи, соопшти Министерството за надворешни работи во Сеул. Заедничкото коминике за воспоставување дипломатски односи вчера во седиштето на ОН во Њујорк го потпишаа амбасадорот на Јужна Кореја, Чо Тае-јул и вршиштелот на работите во Мисијата на Македонија во Светската организација, Сања Зографска Крстеска, пренесува јужнокорејската новинска агенција Јонхап. По воспсотавувањето на дипломатските односи, ...

Read More »

Чавушоглу: Во сите документи на НАТО за Македонија беше истакнато дека Турција ја признава земјата со уставното име

Турција и Македонија се природни сојузници, но сега ќе бидеме сојузници официјално и во НАТО, истакна шефот на турска дипломатија  Мевлут Чавушоглу на средбата со неговиот македонски колега Никола Димитров. Во сите официјални документи на НАТО каде што се спомнуваше Македонија беше истакнато дека Турција ја познава земјата со уставното име и во понатамошниот процес нашата поддршка ќе продолжи – ...

Read More »

Началникот на генералштабот на Армијата на Македонија во посета на вооружените сили на  Хрватска

Началникот на генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, во рамки на официјалната посета на Вооружените сили (ВС) на Република Хрватска, денес во Загреб оствари средби со министерот за одбрана, господин Дамир Крстичевиќ и со својот домаќин, началникот на генералштабот, генерал Мирко Шундов. По пречекот со високи воени почести, Генералот Ѓурчиновски најпрвин во министерството за одбрана оствари средба со министерот Крстичевиќ ...

Read More »

Паско Кузман: Гробот на Александар Македонски е во Република Македонија точно знаеме и кадe (ВИДЕО)

Што се однесува до гробот на Александар Македонски, ние сигурно знаеме дека тој се наоѓа на нашите простори, точно знаеме и каде. Незнам што ќе прават сега Грците кога ќе го слушнат ова – Паско Кузман во филмот „Име си е име“. A cross between a documentary and a feature film, A Name is a Name is a classic ‘road ...

Read More »

Месната заедница “Галичник” му додели на архимандрит Партениј признание

По повод 46-та Галичка свадба, месната заедница “Галичник”, под претседателство на г. Александар Костиќ, одлучи на нашиот Старец, архимандрит Партениј, да му додели плакета во знак на голема благодарност за неговите несебични трудови и заложби за запазување на духот на Галичката свадба, како и за постојаната поддршка кон Галичани и кон галичките традиции, изразувајќи го тоа со зборовите: „Месната заедница ...

Read More »