Македонија

Иванов-Темер: Поттик за стопанската соработка меѓу Македонија и Бразил

  Постигнавме визна либерализација за нашите граѓани, ја поттикнавме стопанската соработка и веќе до институциите на Бразил е поднесена правната рамка за регулирање на нашите билатерални односи, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по средбата со претседателот на Бразил, г. Мишел Темер. Македонскиот претседател истакна дека ова е историска посета чиј повод е отворањето на првата амбасада на Република ...

Read More »

Премиерот на Република Македонија во посета на Косово (ВИДЕО)

  Премиерот Заев, и владината делегација на Република Македонија во состав Крешник Бектеши, министер за економија, Горан Сугарески, министер за транспорт, Роберт Алаѓозовски, министер за култура, и Едмонд Адеми, министер без ресор задолжен за дијаспора, денеска имаа билатерална средба со премиерот на Република Косово Рамуш Харадинај, и со министри во неговата влада, во рамките на официјалната посета на Косово. На ...

Read More »

Делегацијата на АРМ предводена од НГШ на АРМ оствари со фондацијата „Херитиџ“ и ОМД

Делегацијата на АРМ предводена од НГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски во рамки на работната посета на Соединетите Американски Држави во текот на вчерашниот ден оствари посета на фондацијата „Херитиџ“. Притоа делегацијата придружувана од Одбранбеното аташе на САД за Р. Македонија, полковник Тимоти Бјукен, оствари средба со господинот Лук Кофи, директор на центарот во фондацијата за надворешна политика „Даглас и ...

Read More »

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ одлучи конгрес за избор на нов лидер на 23 декември

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи партијата да оди на Вонреден конгрес на 23 декември. Високи партиски извори велат дека големо мнозинство на Централниот комитет гласало за одржување на Конгресот. Одлуката да се свика Конгресот ја поддржале 100 членови на партиското тело, 10 биле воздржани а 1 против. Лидерот Груевски поднел неотповиклива оставка. Со тоа партијата на 23 декември оди на Конгрес ...

Read More »

Посета на генералот Величковски на одделот за мировни операции на Организацијата на Обединети Нации

Началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски на почетокот на посетата на Соединетите Американски Држави во текот на вчерашниот ден оствари работна посета на одделот за мировни операции на Организацијата на Обединети Нации (ООН) и постојаната мисија Република Македонија во ООН. За време на престојот во Њујорк делегацијата на АРМ најпрвин имала средба со највисокиот советник  на постојаната мисија ...

Read More »

Претседател на Македонија во вторник официјално ќе ја отвори амбасадата во Бразил

Претседател на Република Македонија Д-р Ѓорге Иванов од 11 до 15 декември ќе престојува во официјална посета на Бразил, во рамките на која во вторник во Бразилија официјално ќе ја отвори амбасадата на Република Македонија. Покрај свеченото отворање на првото македонско дипломатско претставништво во Јужна Америка, Иванов истиот ден ќе биде примен и од својот бразилски колега Мичел Темер. Шефот ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија освари средба со Принцот на Монако

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамките на 10. меѓународен форум „Мир и спорт“ во Монако оствари средба со Неговото Височество Принцот Алберт Втори, кој е покровител на Форумот. Претседателот Иванов упати честитки до Принцот Алберт Втори за 10. годишниот јубилеј на форумот и признание за неговиот ангажман и заложби за афирмирање на спортската култура во европски и ...

Read More »

Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската православна црква Св. Климент Охридски

На денот кога Македонската православна црква си спомнува за својот молитвен заштитник пред Бога – Св. Климент Охридски, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на митрополитите Преспанско – пелагониски и администратор Австралиско – новозеландски г. Петар, Повардарски г. Агатангел, Брегалнички г. Иларион, Тетовско – гостиварски г. Јосиф и епископот Хераклејски г. Климент отслужи Архиерејска Литургија во Соборниот храм ...

Read More »

Честитка од претседателот Иванов по повод државниот празник 8 Декември – Свети Климент Охридски

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод празникот Св. Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Ваше Блаженство, Дозволете ми, од свое име и од името на граѓаните на Република Македонија, Вам лично, на членовите на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква – Охридска ...

Read More »

Супер радио носител на Повелбата – Патрон на градот „Св. Климент Охридски“ : 25 години раст заедно со својот град

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија од пристигнатите пет апликации одлучи проф. д-р Ангела Крстаноска – Василевска и Супер радио, да бидат добитници на Повелба – Патрон на градот „Св. Климент Охридски“ за 2017 година. Во образложението на комисијата стои дека Супер радио неодамна го одбележа јубилејот 25 години и дека е препознатлив бренд на ...

Read More »