Македонија

Хилари Клинтон во интервјуто вели дека една од причините за поразот од Велешките хакери

  Неколкуте велешки момчиња кои што за време на претседателските избори во САД во ноември работеа на интернет кампањата на Доналд Трамп се поефикасни од целата македонска дипломатија и поисплатливи од сите пари дадени за промотивни активности на државата од независноста. Момчињата кои што Хилари Клинтон ги нарекува основачи на “Содржинска фарма” и ги смета за едни од главните виновници ...

Read More »

Објавен конкурсот за осмата Меѓународна обука за млади лидери под покровителство на претседателот на Република Македонија

  Објавен е конкурсот за осмата по ред Меѓународна обука за млади лидери, што под покровителство на претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов ќе се одржи од 20 август до 1 септември во Охрид, Македонија. Програмата е наменета за млади луѓе со завршено високо образование кои имаат желба преку нивните лидерски вештини да придонесат за позитивен развој на општеството ...

Read More »

Претседателот Република Македонија на состанок на лидерите од Брдо­-Бриони процесот

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе учествува на состанокот на лидерите од Брдо­-Бриони процесот, што ќе се одржи во Брдо кај Крањ, Република Словенија. Предвидено е претседателот Иванов да се обрати на пленарната сесија на состанокот. На состанокот на министрите за надворешни работи што исто така се одржува денеска во Брдо кај Крањ ќе учествува и министерот за ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оставри средба со претседателот на Црна Гора

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов  престојува во работна посета на Република Словенија, по повод учеството на Состанокот на лидерите од Брдо-Бриони Процесот, што се одржува во Брдо кај Крањ.Претседателот  Иванов, денеска оставри средба со претседателот на Црна Гора, г. Филип Вујановиќ двајцата претседатели разменија мислење за актуелните случувања во Македонија и Црна Гора, како и за случувањата ...

Read More »

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме свеќи за покој на душата. Тоа е ден посветен на молитивите за покојните роднини и пријатели. На овој ден се посетуваат гробиштата каде што ...

Read More »

Во Македонија локални избори на 15 октомври

Во Собранието на Република Македонија вчера беа усвоени измените на Изборниот законик со кои што локалните избори за градоначалници и за советници ќе се одржат на 15 октомври 2017 година. Со измените, продолжен е и мандатот на градоначалниците и на советниците до одржувањето на наредните локални избори.  

Read More »

Претседателот Ѓорге Иванов ги прими поранешните премиери Груевски и Димитриев

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими г. Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Владата на Република Македонија и г. Емил Димитриев, поранешен претседател на Владата на Република Македонија. Претседателот Иванов се заблагодари на двајцата поранешни премиери за досегашната соработка, посочувајќи дека во изминатиот период Владата на Република Македонија вложи големи напори за заштита ...

Read More »

За првпат после 11 години во Македонија фотографирано младенче од рис

За првпат после 11 години истражување на балканскиот рис, тимот на Македонско еколошко друштво во Македонија успеа да фотографира младо од рис. Како што информираат од МЕД, Маја, женката рис, која беше обележана со ГПС ги одвела до нејзиното дувло кај младо рисче. Првите фотографии од младенчето балкански рис ги направи членот на мониторинг мрежата за балканскиот рис, Панајот Чоровски ...

Read More »

Претседателот Иванов ги прими членовите на Владата на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими членовите на Владата на Република Македонија. Со 62 гласа за, 44 против и 5 воздржани Собранието пред полноќ ја избра новата влада која ќе ја предводи премиерот Зоран Заев. Пратениците во парламентот гласаа за доверба на новата влада која е составена од 26 министри.

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ будно ќе го следи работењето на новото мнозинство и силно ќе се бори за интересите на државата

ВМРО-ДПМНЕ будно ќе го следи работењето на новото мнозинство и силно ќе се бори за интересите на државата. Државниот ќе остане пред партискиот и личниот интерес. Членството во НАТО и во ЕУ ќе остане приоритет, но и грижата за фер решение на спорот со јужниот сосед, истакна вечерва во Собранието претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Народот и понатаму ќе може ...

Read More »