Македонија

Првиот приватен весник Дневник од утре останува во историјата

Првиот приватен весник во независна Македонија, Дневник, од утре нема да се печати. Оваа одлуката денеска на вработените им ја соопштил Александар Динев, сопственикот на новата фирма „Медиа принт“ која го издава  „Дневник“. Вработените од утре се на одмор кој ќе трае 20 дена, додека да се средат формалностите. Исто така, нема да постојат ни „Телеграф“, „Вест“, „Утрински“, „Теа модерна“, ...

Read More »

Грција не го менува ставот за приемот на Македонија во НАТО и ЕУ

Грција не го менува ставот за приемот на Македонија во НАТО и ЕУ и покрај притисоците што се очекуваат од Европа за ова прашање. Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас не го менува ставот дека Македонија ќе стане дел од НАТО само откако ќе се реши спорот за името. Коѕиас вчера во говор во Кожани на настан организиран од неговото ...

Read More »

Македонија може многу брзо да стане членка на НАТО

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев во интервју за МТВ изрази надеж дека Македонија може многу брзо да стане членка на НАТО под привремената референца  на која инсистира соседот Грција. Премиерот Заев рече: „Има два начина: решение на проблемот или под привремена референца да влеземе во НАТО, а паралелно со тоа да ги продолжиме преговорите со Грција за проблемот што ...

Read More »

Воздухопловната бригада при АРМ прослави 25 години од основањето

Во рамки на активностите за одбележување на 25 години од формирањето на Армијата на Република Македонија, во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец се одржа воена свеченост по повод денот на воздухопловната бригада. На одбележувањето на Денот на вбр присуствуваа: министерката за одбрана, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски, високи претставници од МО и ГШ на АРМ, командантите на ...

Read More »

Работен состанок на десничарските партии од Балканот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска присуствуваше на работен состанок со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан и со десничарските партии од Балканот. На состанокот Груевски бил придружуван од Александар Николоски и Никола Попоски, а тема на работната сесија е интеграција на Балканот, постигнување на стабилност и глобалните предизвици со кој се соочува регионот. На состанокот присуствуваа поранешниот премиер и претседател ...

Read More »

Министерството за надворешни: Пред да патувате во Катар да внимавате

  Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на Република Македонија, пред патување во и од Државата Катар, да го контактираат авио-превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, а во случај на потреба, да се обратат до Амбасадата на Република Македонија во Доха или директно во македонското МНР. Неколку земји од регионот на ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес со осуда на софиската инвазија за создавање бугарско малциство во албанија

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува неодамнешмната посетата на Милен Врабевски во Република Албанија како претседател на Фондацијата “Бугарска Памет“, заедно со Росен Плевнелиев претседател на Бугарија од 2012 до 2017 година и претседател на Фондацијата “Решенија за иднината“ и европратеникот д-р Андреј Ковачев кој активно работи во Европскиот Парламент за признавање на “бугарско малцинство“ во Албанија, и ...

Read More »

Премиерот на Република Македонија средба со ракометарите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со ракометарите на Вардар кои го освоија првото место во Лигата на шампиони, со раководството на клубот, како и со претседателот и претставници на Ракометната федерација на Македонија.Премиерот Заев, од името на Владата им врачи Плакета за благодарност на ракометарите на Вардар. „Секоја чест! Во име на граѓаните на ...

Read More »

Ракометарите на Рк-Вардар одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов ги одликуваше членовите на ракометниот клуб Вардар со „Медал за заслуги за Македонија“, а на ракометниот клуб Вардар го додели признанието „Повелба на Република Македонија“. Членовите на Рк-Вардар се одликуваат со „Медал за заслуги за Македонија“ за постигнатите врвни резултати во ракометот на домашен и на меѓународен план, а особено за спортскиот подвиг, ...

Read More »

Пречек на ракометарите на Рк-Вардар преполн плоштадот „Македонија“

Неколку илјади Македонци ги пречекаа ракометарите на Рк-Вардар на скопскиот плоштад, кои пристигнаа во земјава откако викендов го освоија трофејот во Лигата на шампионите  европски шампион, победувајќи ги гигантите Барселона и ПСЖ на топ 4 турнирот во Келн, Германија.      

Read More »