Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов се обрати на Комеморативната седница во чест на загинатите

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во општина Гостивар, се обрати на Комеморативната седница во чест на загинатите граѓани во вчерашната тешка сообраќајна несреќа, што се случи на патот Скопје – Тетово, во близина на селото Ласкарци. „Ова е тажен ден за Македонија, тажен ден за сите нас. Вакви настани да не ни се случуваат. Нека им е ...

Read More »

Русјаков: Македонското Иселеништво Веднаш да Формира Влада на Република Македонија во Егзил

  „Триесет и четврти ден од реалната севернонацистичка окупација на Македонија. Го повикувам македонското иселеништво веднаш да направи влада на Република Македонија во егзил. Ве имаме доволно посветени, способни, успешни и родољуби“. Овој повик на Фејсбук го објави познатиот македонски колумнист и патриот Александар Русјаков.

Read More »

Бездникин: Македонско-руската соработка има огромен потенцијал

По повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Руската Федерација и Република  Македонија, рускиот амабасадор Сергеј Бездникин денеска изјави дека потенцијалот на руско-македонската соработка е огромен. “Гледајќи наназад во неодамнешното минато очигледно е дека има многу работи на кои можеме да се потсетиме и да се гордееме. Голем број планови и проекти веќе се реализирани. Во некои работи можеби ...

Read More »

Сочувство од Претседателот Иванов по повод трагичната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати сочувство до семејствата на загинатите патници во трагичната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово. Почитувани, Со длабоко жалење и тага ја примив веста за трагичната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи попладнево. Во овие тажни мигови дозволете да изразам најдлабоко сочувство до семејствата на загинатите патници. Моите мисли ...

Read More »

Изложба по повод 25-годишнината од дипломатските односи меѓу Република Македонија и Руска Федерација  

По повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Руската Федерација и Република Македонија денеска ќе биде отворена изложба во Македонската филхармонија. Изложбата, е посветена на историјата на руско-македонските односи, а е изготвена во соработка со Државниот архив на Република Македонија.

Read More »

Македонија: Тринаесет загинати по автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово

  Вкупно 13 лица се загинати, седум на лице место, а шест подлегнале на повредите во болница во тешката сообраќајка што се случи на патот Скопје-Тетово кај Карпалак соопшти вечерва министерот за здравство Венко Филипче. Како што изјави Филипче кој и самиот веднаш се упатил на местото на несреќата, медицински екипи реагирале веднаш и им укажале помош на повредените. Во болница ...

Read More »

Началникот на ГШ на АРМ во посета на командата на КФОР во Приштина

Делегација на Армијата на Република Македонија (АРМ) предводена од Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски, денес оствари  редовна планирана  посета на командата на КФОР во Приштина. За време на посетата генералот Ѓурчиновски оствари средба и разговори со командантот на КФОР, генерал-мајор Лоренцо Д’Адарио, која е прва нивна официјална средба по назначувањето на генерал Д’Адарио за командант на КФОР ...

Read More »

По десетти пат Школа за млади лидери на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Вкупно 40 учесници и над 20 предавачи од Македонија, Европа и светот ќе бидат дел од 10-та Школа за млади лидери, што по иницијатива на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ќе се одржи од 11 до 22 февруари во Струга. Програмата на школата опфаќа предавања и обуки во сферите на лидерството и менаџментот од страна на еминентни предавачи ...

Read More »

Денеска се одбележуваат 147 години од раѓањето на Гоце Делчев Македонскиот револуционер

Македонците во татковината и во светот одбележуваат 146 години од раѓањето на великанот на македонското револуционерно движење во дваесеттиот век Гоце Делчев. Идеологот на македонската револуционерна борба е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, Егејскиот дел на Македонија, во семејството на Султана и Никола Делчеви. Визионерот, кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за ...

Read More »

Преспанското Езеро има 61 вид заштитени птици

На 1 февруари, Светскиот ден на водните живеалишта, Македонско еколошко друштво(МЕД) и Општина Ресен потсетуваат на важноста на овие живеалишта и посебноста на Преспанското езеро. „На Преспанското Езеро се среќаваат шеесет и еден вид птици кои се на листата на заштитени видови од Бернската Конвенција. Поради ова, Општина Ресен како управувач со подрачјето, презема сет на мерки и активности за ...

Read More »