Македонија

Стоби флипс од Витаминка прв македонски бренд во вселената (ВИДЕО)

Стоби Флипс, брендот број еден во Македонија, се вивна во вселената и го освои и овој простор. Компанијата Витаминка го лансира Стоби Флипс во вселената со цел да го заземе и последниот простор кој остана недопрен од него. Со ова симболично лансирање на нови и далечни простори се одбележува 40-годишнината од почетокот на производството на омилениот македонски бренд. Многу генерации ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија остварија средба со компании-членки на Германската стопанска комора во Албанија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши и советниците за економски прашања, денеска остварија средба со делегација на Германската стопанска комора во Албанија, предводена од претседателката Стефани Сиг. На средбата, со петнаесетина бизнис-претставници, членови на Комората, беше потенцирана цврстата определба на Владата на РМ да ја интензивира економската соработка со земјите од ...

Read More »

Брифинг за борбената готовност на АРМ за 2017 година пред Претседателот на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска беше информиран за борбената готовност на Армијата на Република Македонија од страна на Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски. Брифингот за борбената готовност е редовна обврска на Началникот на Генералштабот на АРМ кон Претседателот на Република Македонија. Претседателот Иванов беше информиран за реализацијата на плановите и задачите во АРМ во ...

Read More »

АРМ: Mедал за учество во мировна мисија „Одлучна поддршка“ за припадниците на седмата ротација „КОСА“ Кабул

На свечената церемонија по повод доделување на НАТО–медал, припадниците од седмата ротација на македонскиот контингент во „КОСА“ главен град Кабул, се здобија со НАТО-медал за учество во мировна мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан. НАТО-медалот за учество во мировни мисии, се доделува од 1995 година, а го добиваат воен и цивилен персонал работејќи во НАТО алијансата и давајќи свој придонес во ...

Read More »

Грција ја поддржa кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско – јонската иницијатива

  Алтернативниот шеф на грчката дипломатија, со допис до надлежните европски комесари, соопшти дека Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско –јонската иницијатива. Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, со допис до надлежните комесари за проширување, Јоханес Хан и за регионална политика, Корина Крецу, ја објави намерата на Грција да ја поддржи кандидатурата на ...

Read More »

Хан: Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори со ЕУ

  Почеток на преговорите за Македонија најави еврокомесарот Хан. Ова може да се случи на јунскиот самит, што ќе биде потврдено од Европскиот совет, вообичаено на самитот во декември. За премиерот Заев, кој учествуваше на конференцијата организирана од фондацијата „Фридрих Еберт“ во Берлин, 2018- та е клучна година за Македонија. Европската унија ќе препорача почнување преговори со Македонија, најави еврокомесарот ...

Read More »

Катедра за македонски јазик отворена на Универзитетот во Анкара

На Универзитетот во Анкара оваа недела започна со работа Катедра за македонски јазик. Ова, на заедничкото предавање со македоснкиот претседател д-р Ѓорге Иванов, во рамки на неговата официјалн посета на Турција, го објави претседателот на Советот за високо образование на Република Турција, д-р Јекта Сарач. Тој упати повик до академиците и ректорите да ја поддржат соработката со Република Македонија во ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија на средба со Претседателот на С.Р. Германија (ВИДЕО)

  Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска се сретна со претседателот Франк-Волтер Штајнмаер. Премиерот Заев и претседателот Штајнмаер го оценија како исклучително позитивен и динамичен досегашниот развој на односите меѓу Република Македонија и С.Р. Германија, и заеднички се согласија дека овие релации ќе продолжат и понатаму, и дека ...

Read More »

Премиерот на Република Македонија освари средба со канцеларката на Германија (ВИДЕО)

Силна поддршка од Германија за стратешките определби на Македонија за влез во ЕУ и НАТО доби македонскиот премиер Зоран Заев на денешната средба во Берлин со германската канцеларка Ангела Меркел. Добивме силна поддршка од германската страна за нашите стратешки определби, влез во ЕУ и НАТО. Нам ни останува да продолжиме со реформите и со решавање на спорот со Грција. Тоа ...

Read More »

Античките Македонци не биле Грци (ВИДЕО)

  Денешната грчка пропаганда прави се за да го убеди светот дека античка Македонија била грчка и дека античките Македонци биле Грци. Причината за ова е чисто политичка и добро позната. Грција се обидува да докаже дека Македонците се всушност Грци и дека немаат историско право да го користат името Македонија. Но и покрај се, голем број на релевантни пишани ...

Read More »