Македонија

Македонија е име кое се изговара со чест и достоинство, со вера и со гордо крената глава (ВИДЕО)

Интегрален текст од обраќањето на Хрисијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ по повод празникот Илинден  во с. Ташмаруништa, Струга. За мене претставува особена чест и гордост што сум денеска меѓу вас, овдека во комитско Ташмаруниште, на овој прекрасен ден, да ја имам оваа можност да ви го честитам  големиот празник Илинден и да го честитам големиот верски празник Свети Илија, да ...

Read More »

СМК: Осуда на грубото мешање на бриселската Бирократија во внатрешните работи на Македонија

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла реакцијата на бриселската бирократија на говорот на Претседателот на Републиката проф.д-р Ѓорге Иванов на 2 август на Мечкин камен во делот против Спогодбата Димитров-Коѕиа, со којашто Република Македонија се доведува во положба на потчинетост и зависност спрема Република Грција, а Владата во Атина стекнува право да се меша во внатрешните работи на ...

Read More »

Триесет организации ќе го бојкотираат референдумот

Додека главните политички партии СДСМ и ВМРО- ДПМНЕ денеска про и контра Договорот со Грција општеа преку соопштенија, триесетина што политички а што невладини организации потпишаа заедничка платформа за бојкотирање на плебисцитарното изјаснување. Со интонирање на македонската химна, многубројни аплаузи и овации, претставници од триесетина невладини организации, политички субјекти, иницијативи од земјата и дијаспората се собраа да потпишат Меморандум за ...

Read More »

Македонски манифест бојкотирајте го понижубачкиот референдум 

Јавно обраќање од Македонски манифест до Македонскиот народ Браќа и сестри, Македонски манифест јавно ве повикува да го бојкотирате понижувачкиот референдум на 30 септември, кој го организира актуелниот премиер и влада на Република Македонија со цел уште повеќе да бидат понижени од нив родољубиви и чесни Македонци. Пример за тоа е референдумското прашање, кое е лукаво и крајно перфидно компонирано ...

Read More »

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов по повод Илинден (ВИДЕО)

Почитувани граѓани на Република Македонија, Годинава, на ден Илинден одбележуваме 115 години од славната Крушевска Република, 74 години од државотворниот АСНОМ и 27 години од независнoста на Република Македонија. Република Македонија е плод на неповратниот историски процес што започна со пролетта на европските народи во првата половина на 19 век. Но, таа пролет кај македонскиот народ беше поинаква. Додека соседните ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Ги штитиме интересите на Македонија е против двосмислени прашања на референдумот

  Видовте човек кој што е во паника и кој што се служи со лични квалификации и невистини, ќе се обидам да бидам гласот на разумот и накратко да се обидам да го објаснам текот на денешниов ден кој што беше неколку часовен. Морам да кажам уште на самиот почеток дека главната разлика беше во вториот дел од денешниот состанок, ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов престојува во дводневна официјална посета на Република Молдавија

Македонија и Молдавија се две пријателски земји, меѓу кои постојат потенцијали за соработка, кои за жал не се доволно искористени. Потребно е интензивирање на политичкиот дијалог и на соработката меѓу институциите од двете земји, со цел зголемување на економската соработка и трговската размена, е пораката што ја упатија Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов и Претседателот на Република Молдавија, ...

Read More »

ЦИА: Македонија до 2020 ќе влезе во Православна Европа

  Македонија до 2020 година нема да влезе во ЕУ, туку ќе се најде во групата на “Православни земји” во која ќе припаднат и Грција, Србија, Романија, Босна и Херцеговина и Албанија. Ова предвидување на Американската известувачка агенција ЦИА, како и агенцијата Стратфор, од пред неколку години, деновиве повторно е актуализирано поради актуелните предизвици со кои се соочува ЕУ. Имено, ...

Read More »

Состанок на Главната мешовита македонско – албанска комисија за одржување, обновување и одбележување на граничната линија

На 12 јули 2018 година во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа состанок на Главната мешовита македонско – албанска комисија за обновување и одбележување на граничната линија. Со состанокот претседаваше претседателот на Делегацијата на Република Македонија во оваа Комисија, Виктор Димовски, државен секретар во Министерството за надворешни работи на Република Комисија. За време на состанокот кој се ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов присуствуваше на свечената церемонија по повод инаугурацијата на Претседателот на Турција, Ердоган

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска присуствуваше на свечената церемонија по повод инаугурацијата на Претседателот на Република Турција, г. Реџеп Таип Ердоган. Претседателот Иванов му честита на претседателот на Република Турција за победата и за постигнатиот успех на предвремените претседателски и парламентарни избори и му посака успешно извршување на претседателската функција. Македонскиот Претседател се заблагодари за сета досегашна ...

Read More »