Македонија

Светскиот Македонски Конгрес: Македонија никогаш не била грчка

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла изјавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас во Солун дека во преговорите “Не одиме за да го дадеме името Македонија, туку одиме да земеме назад нешто што е дадено пред 70 години“ и дека “името без одредница упатува на античкиот грчки свет и на големото културно наследство на грчката Македонија!“ СМК потсетува дека ...

Read More »

Македонски традиционални производи пред европратениците во Брисел

Ѓорги Наумчевски е производителот чие вино, од македонската автохтона сорта „станушина“, се најде во кантитната на Европскиот парламент (ЕП) заедно со галичкиот кашкавал и медот од Македонската медоносна пчела. Наумчевски и претставниците од Слоу фуд Македонија во рамки на „Тера Мадре Балкан“ пред европратениците и вработените во ЕП ги претставија и слаткото од диви смокви, како и буковската пипер. Интересот ...

Read More »

Началникот на генералштабот Армијата на Република Македонија на конференција на НГШ на балканските земји (Б-9)

Началникот на генералштабот Армијата на Република Македонија, генерал потполковник Методија Величковски учествува на конференција на началниците на генералштабови (НГШ) на армиите на балканските земји. Дванаесеттата по ред конференција на НГШ на балканските земји се одржува во Белград, Република Србија и на неа учествуваат НГШ на армиите од девет балкански земји членки (Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Македонија, Романија, Србија, ...

Read More »

Претседателот на Влада на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со Папата Франциск (ВИДЕО)

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во придружба на сопругата Зорица Заева и на владината делегација во состав Оливер Спасовски, Заменик претседател во Владата на Република Македонија и министер за внатрешни работи, Роберт Алаѓозовски, министер за култура на Република Македонија, Виктор Димовски, државен секретар во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Дане Талески, советник за надворешна ...

Read More »

Биографија на македонските и сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Св. Кирил и Св. Методиј Солунски се родени и пораснати во Солун, егејска Македонија од угледно и богато семејство, татко Лав и мајка Марија. Кирил и Методиј, познати како солунските браќа просветители, имаат голема улога во словенската историја.  Методиј е роден во 826 год. Се школувал во специјални училишта за стекнување на воени вештини и за извршување на високи државни функции. Поради ...

Read More »

Честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просвететели светите браќа Кирил и Методиј од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

Ова е ден кога се потсетуваме на големината на Браќата Свети Кирил и Методиј. Ние треба да бидеме среќни и горди како народ, бидејќи Кирил и Методиј со своето делување и работење овозможија поголема рамноправност на народите во своето време. Во исто време не треба да заборавиме како горди наследници на секој начин да ја продолжиме нивната мисија образованието да ...

Read More »

Република Македонија стана полноправна членка на Јадранско-Јонската иницијатива

  На покана на министерот за надворешни работи на Италија Анџелино Алфано, во улога на земја претседавач Јадранско-Јонската иницијатива, делегација од МНР предводена од Државниот секретар во МНР Виктор Димовски, на 24 мај 2018 година во Катања, Сицилија, учествуваше на Состанок на Советот на министрите за надворешни работи на Јадранската-Јонско иницијатива. На состанокот Република Македонија и формално стана полноправна членка ...

Read More »

Патријарх Кирил: Посланието на Кирил и Методиј треба да се претстави на разбирлив јазик на современите луѓе

  Неопходно е да се актуализира посланието на Св. Кирил и Методиј и да се претстави на разбирлив начин, за да стигне до срцата на модерните луѓе. Тоа го изјави денеска патријархот на Москва и цела Русија, Кирил по литургија во храмот „Христос Спасителот”, која ги отвори вратите за прославата на Денот на сесловенската писменост и култура. Патријархот рече дека го насочува ...

Read More »

Пратеникот на Сириза, Трианфилос Метафидис го прифаќам постоењето на македонската етничка припадност и јазик

  Како што пренесува порталот Falanga.com.au, пратеникот на Сириза, Трианфилос Метафидис, разговараше на радиото Реал ФМ 97,8 и гостуваше на емисијата на Васили Лирицис и Димитри Камбураки. Во однос на Репбублика Македонија, Метафидис изјави „Ние се справуваме со ова прашање, бидејќи имаме притисоци од надвор. Тоа е вистински проблем. Јас нема да ги именувам, ниту пак да ги наречам Скопје. Скопје е град ...

Read More »

Претседателот на Македонија д-р Ѓорге Иванов упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветител браќа Кирил и Методиј

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. Дозволете ми да Ви го честитам државниот празник, 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. Одбележувајќи го овој голем ден, ние се ...

Read More »