Македонија

Претседателот на Република Македонија Иванов свечено ја отвори македонската Амбасада во Бразил

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Бразил, свечено ја отвори Амбасадата во Бразил, што претставува прва македонска Амбасада во Латинска Америка. Отворањето на македонската Амбасада во Бразил претставува почеток на ново пријателство и соработка меѓу двете земји, порача претседателот на Република Македонија на свеченото отворање на македонската амбасада во Бразилија. Претседателот Иванов изрази ...

Read More »

Сто илјади евра помош од Македонија за настраданите во поплавите во Албанија

  Владата на Република Македонија на седницата одржана на 11.12.2017 година донесе одлука да одвои 6 милиони денари или 100.000 евра финансиска помош за настраданите граѓани во Албанија во поплавите што се случија минатиот месец. На претходната седница Владата донесе одлука да ѝ испрати хуманитарна помош на Албанија.Во поплавите загина едно лице, а илјадници куќи беа уништени. Под вода беа ...

Read More »

Тодор Петров: Ќе се кандидирам на следните претседателски избори

Тодор Петров Претседател на Светскиот Македонски Конгрес вечерва во „Само вистина“ на Канал 5 изјави дека сѐ уште има амбиции да биде претседател на Република Македонија. „Можеби ќе се кандидирам на следните претседателски избори во 2019 година. Јас не сум член на ниедна политичка партија. Можеби ќе бидам независен кандидат, можеби и со поддршка на некоја партија“ – вели Петров.  

Read More »

Бронзен медал за Мила Ивановска на Меѓународната олимпијада по природни науки во Холандија

Мила Ивановска  ученичка во прва година во гимназијата Јосип Броз Тито освои бронза на Меѓународната олимпијада по природни науки  што се одржува во Холандија. Таа е единствена од шесте натпреварувачи од Македонија која ги помина тестовите по физика, хемија и биологија. Со бронзен медал на Меѓународната  јуниорска олимпијада за деца до 16 години IJSO-2017  Холандија, се закити нашата битолчанка  Мила ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари средба со амбасадорот на Кралството Норвешка Арне Санес Бјорнстад

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, оствари средба со амбасадорот на Кралството Норвешка, Арне Санес Бјорнстад. На средбата се разговараше за актуелната состојба во државата и стратешките интереси на Република Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски посочи дека власта спроведува политички прогон и реваншизам врз сите оние кои различно мислат. Доказ за тоа се и приведените за настаните од 27 април кои ...

Read More »

Иванов-Темер: Поттик за стопанската соработка меѓу Македонија и Бразил

  Постигнавме визна либерализација за нашите граѓани, ја поттикнавме стопанската соработка и веќе до институциите на Бразил е поднесена правната рамка за регулирање на нашите билатерални односи, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по средбата со претседателот на Бразил, г. Мишел Темер. Македонскиот претседател истакна дека ова е историска посета чиј повод е отворањето на првата амбасада на Република ...

Read More »

Премиерот на Република Македонија во посета на Косово (ВИДЕО)

  Премиерот Заев, и владината делегација на Република Македонија во состав Крешник Бектеши, министер за економија, Горан Сугарески, министер за транспорт, Роберт Алаѓозовски, министер за култура, и Едмонд Адеми, министер без ресор задолжен за дијаспора, денеска имаа билатерална средба со премиерот на Република Косово Рамуш Харадинај, и со министри во неговата влада, во рамките на официјалната посета на Косово. На ...

Read More »

Делегацијата на АРМ предводена од НГШ на АРМ оствари со фондацијата „Херитиџ“ и ОМД

Делегацијата на АРМ предводена од НГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски во рамки на работната посета на Соединетите Американски Држави во текот на вчерашниот ден оствари посета на фондацијата „Херитиџ“. Притоа делегацијата придружувана од Одбранбеното аташе на САД за Р. Македонија, полковник Тимоти Бјукен, оствари средба со господинот Лук Кофи, директор на центарот во фондацијата за надворешна политика „Даглас и ...

Read More »

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ одлучи конгрес за избор на нов лидер на 23 декември

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи партијата да оди на Вонреден конгрес на 23 декември. Високи партиски извори велат дека големо мнозинство на Централниот комитет гласало за одржување на Конгресот. Одлуката да се свика Конгресот ја поддржале 100 членови на партиското тело, 10 биле воздржани а 1 против. Лидерот Груевски поднел неотповиклива оставка. Со тоа партијата на 23 декември оди на Конгрес ...

Read More »

Посета на генералот Величковски на одделот за мировни операции на Организацијата на Обединети Нации

Началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски на почетокот на посетата на Соединетите Американски Држави во текот на вчерашниот ден оствари работна посета на одделот за мировни операции на Организацијата на Обединети Нации (ООН) и постојаната мисија Република Македонија во ООН. За време на престојот во Њујорк делегацијата на АРМ најпрвин имала средба со највисокиот советник  на постојаната мисија ...

Read More »