Македонија

Спот на УЕФА за Супер купот во Скопје (ВИДЕО)

  УЕФА се подготвува за мечот на 8 август меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед што ќе се игра на Телеком арената во Скопје, Република Македонија. Меѓу другото Европската куќа на фудбалот изработи и видео спот кој нема да остави никого рамнодушен, особено не тие што сакаат во тој датум да бидат во главниот град на Македонија.       ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија учествува на Самитот на шефови на држави и влади на земјите во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) во Дубровник

  Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска учествува на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), што се одржува во Дубровник. Претседателот Иванов имаше свое обраќање на пленарна сесија на Самитот на земјите , учеснички во ПСЈИЕ и оствари билатерална средба со претседателот на Република Хрватска, ...

Read More »

Народно движење за Македонија јаничарите Џамбаски и Димитров да се прогласат за непожелни во Македонија

Народно движење за Македонија најостро ги осудува вчерашните груби во основа антимакедонски провокации искажани спрема Македонија и Македонците од страна на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски и директорот на бугарскиот национален музеј Божидар Димитров. Недозволиво е Џамбаски и Димитров како граѓани на Европската Унија каде се вели дека владее слободата и се земаат предвид животните вредности да испраќаат отворено негирање на ...

Read More »

Министерот за надворешни работи учестуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-учеснички на ПСЈИЕ

Во рамки на финалните активности на претседавањето со Процесот за соработка во ЈИЕ на Република Хрватска, делегација од Република Македонија предводена од МНР Никола Димитров на 30 јуни 2017 година во Дубровник учествуваше на Состанок на министрите за надворешни работи на земјите-учеснички на ПСЈИЕ. МНР Димитров во своето обраќање ги изнесе погледите на Република Македонија во однос на актуелните случувања ...

Read More »

Со македонски пасош без визи во 108 држави

Според Паспорт индекс, најголема слобода за патување во светот имаат Германците и жители на Сингапур, кои со својот пасош немаат потреба да вадат визи и да посетат дури 159 држави. Вредноста на пасошот се одредува според низа параметри, но најважни се визите. Македонците може да патуваат без визи во 108 држави, хрватите патуваат без визи во 144 држави, Словенците во ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија и министерот за образование и наука потпиша протоколот за доделување 20 стипендии од „Сити колеџ“- Солун

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, министерот за образование и наука, г-а Рената Дескоска и директорот на Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд од Велика Британија, „Сити колеџ“ , г. Јоанис Верверидис, лоциран во Солун, Република Грција, денеска го потпишаа протоколот за соработка, за доделување на 20 стипендии „Борис Трајковски“, за вонредни двегодишни постдипломски студии на Програмата за бизнис-администрација МБА ...

Read More »

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи: Бугарија го признава македонскиот јазик

  Екатерина Захариева, бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, во интервју на националната телевизија „БТВ“, изјави дека Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија.„За јазикот не гледам каков е спорот. Така како што е потпишана декларацијата, така е и предлогот. Македонски јазик согласно Уставот на Македонија“, рече Захариева. На потпрашање ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија на инаугурација на претседателот на Република Србија Александар Вучиќ

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, вечерва во Белград присуствуваше на свечениот прием по повод инаугурацијата на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ. На свечената церемонија што се одржа во „Палата Србија”, присуствуваа претседателите на Република Словенија, на  Република Хрватска, на Црна Гора, членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, како и премиери, министри и претставници на дипломатскиот кор од регионот, Европа и светот. На инаугурацијата ...

Read More »

Денес се одбележува Денот на Охридското езеро

Денес се одбележува Денот на Охридското езеро 21-ви јуни веќе седумнаесет години е денот кога се потсетуваме на големото значење на овој наш бесценет воден ресурс, но и јавно дискутираме околу неговата заштита. Целта на одбележувањето на овој ден е да се подигне јавната свест и да се покаже грижата за заштита на езерото од македонска и од албанска страна, ...

Read More »

Наскоро авионска линија Македонија – Грција

Наскоро директна авиолинија од Скопје до Атина. Заеднички настапи на трети пазари и реализирање европски проекти. Веќе е потпишан и првиот билатерален договор за соработка меѓу бизнисмените од Македонија и бизнисмените од Грција. Ова се само дел од начините со кои ќе се интензивираат бизнис односите помеѓу двете соседни држави. Од сојузот на стопански комори фокусот го стават на земјоделската ...

Read More »