Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски оствари средба со Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (18 април 2018-та година) оствари средба со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. На средбата стана збор за извештајот на Европската Комисија кој се однесува на интеграцискиот процес на Македонија кон Европската Унија и за состојбите во државата од економски и политички аспект. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Read More »

Македонија домаќин на првиот дигитален самит на Западен Балкан

Првиот дигитален самит на земјите од Западен Балкан собра на едно место, светската политичка и бизнис елита. Под засилено полициско обезбедување, во свечена атмосфера,  започна собирот, кој за прв пат, се одржува во Макеоднија. Владини претставници, претприемачи, академици. Дебатираа за стратегијата за дигитална трансформација на општествата, која треба да ги приближи земјите чекор повеќе до Европската Унија. Но, како што ...

Read More »

Македонија доби препорака за ЕУ

  Македонија доби препорака за почеток на преговори за членство во ЕУ. Во извештајот за напредокот на земјава, објавен денеска во Стразбур, Европската комисија дава зелено светло за преговорите да почнат. „Задржувањето и продлабочувањето на сегашниот момент за итните реформски приоритети ќе биде решавачки. Комисијата, за ова да го поддржи, ќе применува засилен пристап во преговарачките поглавја во делот на ...

Read More »

Велигденски ручек на г-ѓа Маја Иванова за сопругите на амбасадорите во Македонија

  Сопругата на претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова, денеска организираше велигденски ручек за сопругите на резидентните амбасадори во Република Македонија, при што беа посетени манастирската црква „Св. Андреја” и манастирот „Успение на Пресвета Богородица” на Матка во близина на Скопје. На ручекот присуствуваа сопругите на амбасадорите на Европската унија, Русија, Чешка, Германија, Унгарија и Шведска. Според г-ѓа Маја ...

Read More »

Прв директен лет од Истанбул до Охрид со „Онур Ер“

  На аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид денеска ќе биде одбележано пристигнувањето на првиот директен лет од Истанбул до Охрид со авиокомпанијата „Онур Ер“, во организација на тур-операторот „Татилбудур“. По повод воспоставувањето на новата авиолинија Истанбул-Охрид-Истанбул, на настанот ќе се обратат  министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, генералниот директор на ТАВ Македонија Алп Ер Тунга Ерсој и претставници ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија ги прием учесниците од програмата „Наука за мир и безбедност”

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими учесниците на Работилницата „Заштита од тероризам, подобрување на отпорноста на демократските институции и владеењето на правото”, која што е поддржана од програмата на НАТО, „Наука за мир и безбедност”. На приемот на кој присуствуваа професори и истражувачи од Република Македонија, Обединетото Кралство, Германија, Белгија, Италија, Бугарија, Албанија, претседателот Иванов посакувајќи ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес – Австралија се регистрирани во Секторот на невладини организации на Обединетите Нации

Светскиот Македонски Конгрес оствари уште еден успех на глобално ниво. Светскиот Македонски Конгрес – Австралија со гордост објави дека се регистрирани во Секторот на невладини организации при Одделението за економски и социјални прашања на Обединетите Нации. Светскиот Македонски Конгрес – Австралија, исто така, е регистриран и во Здружението на Обединетите Нации во Австралија и е единствена австралиска македонска невладина организација ...

Read More »

Источен петок – Балаклија

  Водата животечна на Источникот, врутокот на манна, бесмртната роса, нектарот Божествен, чудесната амброзија, медот од карпата, со вера го чествуваме. Како што секоја химнографска творба во Црквата Божја завршува со молитва и благодарност кон Пресветата Владичица наша Богородица, така прилега и светлите пасхални денови од првата седмица на сеславното Воскресение Христово, да бидат заокружени со пофалба кон Онаа Која стана ...

Read More »

Центар “Нов Контакт”- Македонија одржи јавна трибина ,,Граѓанското опшество – мост за соработка со дијаспората“ 

  Со цел зајакнување на врската со македонската дијаспора и македонското национално малциство во сосеството како и развивање на проекти за поддршка на културните, традиционалните, историските вредности, зајакнување на комуникацијата и развојот на демократските опшествени вредности. Центарот за информативна и логистичка поддршка на граѓаните Нов Контакт – Македонија, како невладина, непартиска и непрофитна организација во улога на промотор на оваа ...

Read More »

Вселенскиот патријарх Вартоломеј: Бугарската црква не може да биде Мајка Црква на други балкански цркви

Само Вселенската патријаршија може да биде мајка црква на балканските цркви, им кажал вселенскиот патријарх Вартоломеј на професорите и студентите од Православниот богословски факултет во Скопје, Република Македонија на нивната средба во Истанбул. Според него, Бугарската црква не може да помага на други цркви да го решаваат својот статус, туку тоа треба да оди преку Вселенската патријаршија. На професорите и ...

Read More »