Македонија

ВМРО-ДПМНЕ со ново раковоство

  Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата одржана на 12.01.2018 година ги избра, Владо Мисајловски, Митко Јанчев, Александар Николовски за потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, е избран за генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ, беше избран новиот Извршен комитет на партијата. Членови на ИК се тројца претседатели на општински комитети- Иван Јорданов од Штип, Кирил Пецаков од Охрид ...

Read More »

Меѓуминистерски состанок за отварање на граничниот премин „Маркова Нога-Герман“-Преспа

На 12 јануари 2018 година беше свикана меѓуминистерска средба на чело со министерот за надворешни работи, Никос Коsиас, со учество на заменик-министерот за заштита на граѓаните, заменик министерот за економија, Екатерини Папањаци, како и претставници на министерствата инфраструктура и транспорт да се подготват за отворање на граничниот премин „Маркова Нога-Герман“-Преспа. Ќе се изгради пат како и царинска испостава и инсталација на ...

Read More »

Вечерва се чека Стара нова година и Св.Василиј – Василица

По повод православната нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева литургија. Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица. Во Македонија, Василица многумина ја ...

Read More »

Државниот секретар Виктор Димовски – домаќин на состанокот на Европската служба за надворешни работи со политичките директори на земјите од Западен Балкан

  Денес во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа вториот состанок на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАЅ) предводена од Заменик Генералниот секретар на ЕЕАЅ, Jean-Christophe Belliard со политичките директори на земјите од Западен Балкан (WB6). Дискусиите на состанокот беа фокусирани на европската перспектива на земјите од Западен Балкан, прашања поврзани со Источното партнерство на Европската унија, ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес законот за употреба на јазиците е неуставен

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) го отфрла донесувањето на Законот за употреба на јазиците со којшто се редефинира државноста и унитарноста, се воведува двојазичност на целата територија и во меѓунардоните односи на Македонија, и се дискриминираат малцинските етнички заедници во еднаквоста пред Уставот и законите. СМК бара Претседателот на Републиката да не го потпише указот за прогласување на Законот за употреба ...

Read More »

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен

  Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија. Овој закон беше донесен со измама, односно лажно исцртување на европско знаменце, со што беа злоупотребени процедурите за донесување на закони од важност за интеграција на земјата во ...

Read More »

“Виз ер”воведе авиолинија Охрид – Виена

Ниско-буџетната авиокомпанија „Виз ер“ нова авиолинија од Охрид до Виена од 15 ноември. Летовите ќе бидат три пати неделно, односно секој вторник, четврток и недела со цени на картите од 1.199 денари. Генералниот директор на „ТАВ Македонија“, Алпер Ерсој изјави дека Виена како дестинација ќе биде четврта по ред авиолинија од Охрид што ќе сообраќа во текот на целата година, по Цирих, ...

Read More »

Србија ќе го празнува 24 мај – Денот на Светите браќа Св.Кирил и Методиј

Србија годинава ќе добие нов државен празник – Ден на Св.Кирил и Методиј браќата се родени во Солун егејска Македонија. Овој празник, доколку предлогот биде усвоен од Владата, ќе се одбележува на 24 мај, пишува „Вечерни новости“. Со тоа, Србија ќе им се придружи на останатите словенски земји кои го прославуваат денот на словенските просветители и мисионери. Иницијативата овој ден ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ одлучи да неучествува во работата на Собранието (ВИДЕО)

Во моментов нема демократски амбиент за работа во Собранието. Дванаесет проценти од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се уште се наоѓа во притвор, тоа се пет проценти од вкупниот број на пратеници кои се соочуваат со конструирано обвинение за тероризам. Човековите права беа прекршени, а власта ги погази законите демонстрирајќи сила врз народните избраници. Народниот правобранител недвосмислено констатираше дека при приведувањето ...

Read More »

Македонската Алијанса изразува сочувство за смртта на еден од поборници за правата на Македонците во Албанија Павли Борис Никола

  По повод тажната вест за смртта на еден од најголемите поборници за правата на Македонците во Албанија, Павли Борис Никола, сочувство изрази Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски: „Со длабоко жалење ја примив тажната вест за упокојувањето на Великиот Македонец, Павли Борис Никола. Македонците со смртта на Павли, изгубија многу. Нашиот народ изгуби еден пожртвуван и посветен човек, ...

Read More »