Спорт

Победата на Реал против Атлетико

  Кристијано Роналдо му донесе голема победа на Реал во дуелот против градскиот ривал Атлетико. Португалецот беше стрелец на сите три гола за „кралскиот клуб“ во првиот полуфинален меч од Лигата на шампионите во кој Реал го победи Атлетико со 3-0. Првиот гол Роналдо го постигна во 10. минута, по уфрлувањето на Касемиро. Во најголемиот дел од првото полувреме Реал ...

Read More »

Македонската кошаркарска репрезентација до 15 години го совладаа и Косово

Македонската кошаркарска репрезентација до 15 години на меѓународниот турнир во Букурешт денес против Косово, запишаа нова убедлива победа од 83-48 и од Романија се враќаат непоразени со максимален учинок од три победи. Претходно беа совладани врсниците од Романија и Бугарија. Репрезентацијата на Косово немаше шанси против нашите мотивирани кошаркари кои беа посилни во секој сегмент од играта. Марко Миловановиќ и ...

Read More »

Вардар го декласира Фленсбург во Јане Сандански

  Вардар се пласираше на Ф4 турнирот во лигата на шампионите. Во реванш натпреварот на домашен терен го декласиравме Флензбург со 35-27 (15-10) и во четвртиот обид стигнуваме мешу четирите најдобри екипи во Европа.Како се приближува крајот на лигата на шампионите така Вардар игра сѐ подобро, поубаво и доаѓаат резултатите што ги очекуваме и посакуваме. По победата од 26-24 на ...

Read More »

Вардар голема победа над Фленсбург

На Вардар му лежат германски екипи покажа и првиот дуел од четврт-финалето на лигата на шампионите против Флензбург. Нашите ракометари се враќаат со победа 26-24 (15-9) правејќи голем и важен чекор до пласманот на Ф4 турнирот во Келн. Останува да се одигра реваншот, во четврток во Скопје. Одличното прво полувреме што го добивме со 15-9 го најави нашиот триумф на ...

Read More »

Македонија до 14 години го освои турнирот на фудбалски академии во Ерменија

Македонската репрезентација до 14 години го освои првото место на УЕФА турнирот на академии во Ерменија. Нашите млади фудбалери предводени од селекторот Звонко Златановски во последниот дуел беа подобри од селекцијата на Белорусија. Македонија беше подобра по изведување на пенали, откако во регуларниот дел натпреварот заврши со резултат 1:1. Македонија дојде во водство преку Славче Живков на стартот на второто ...

Read More »

Македонија го освои шестото место на турнирот во Бугојно

Кадетската репрезентација на Македонија го освои шестото место на 5-от меѓународен турнир “Ракометот е мојата иднина“. Во борбата за петтата позиција денеска сме поразени од селекцијата на Швајцарија, која не совлада со убедливи 38:20 (18:10). Швајцарците беа подобри во текот на целата средба и заслужено славеа на денешната средба. Најдобри поединци во нашиот состав беа Крстески со 6, Јагуриновски со ...

Read More »

Бешикташ изгуби против Олимпик Лион

  На првиот чеврт-финален фудбалски натпревар во Европската лига на УЕФА, турскиот претставник Бешикташ натпреварот го започна со водство со резултат од 1-0. Додека со головите кои ги прими во последните минути, натпреварот го изгуби со резултат од 2-1. Екипата на црно-белите со голот на Рајан Бабел во 15 минута премина во водство и подолг период на натпреварот го одржа ...

Read More »

Дејан Георгиевски на Европското првенство во таеквондо се закити со бронзениот трофеј

  Тој настапи во категоријата до 87 килограми и по победите над Емре Атлеси од Турција и Гркот, Панајотис Танеинос се пласираше во полуфиналето каде загуби од рускиот репрезентативец, Вадим Мелников. Георгиевски уште во првиот меч се здоби со фрактура на левата нога и доколку немаше проблеми со сериозната повреда тој ќе се вклучеше и во трката за златото.

Read More »

Македонија го совлада Исланд со 3-0

Тениската репрезентација на Македонија со максимални 3:0 го победи Исланд во рамките на мечот од 2.коло од Третата Европска зона од Дејвис купот. За комплетен триумф над Исланд се погрижија Горазд Србљак и Шендрит Деари кои со 2-0 во сетови (6:4 и 6:2 во гемови) ги победија Владимир Ристиќ и Егил Сигурдсон. Претходно двете победи за Македонија во сингл мечевите ...

Read More »

Металург победи со Пелистер

  Во второто коло од плејофот на македонското првенство, Металург гостуваше во Битола кај Пелистер. Ова гостување е традиционално тешко за Металург, кој редовно победува во Битола, но секогаш после голема и неизвесна борба. Во преполната и реновирана сала “Младост“ видовме еден страшно мотивиран Пелистер, кој, воден од своите навивачи, одигра натпревар над своите реални можности и кој во најголем ...

Read More »