Спорт

Меѓународниот таеквондо турнир „Скопје опен 2018“ 5-то изадние

Меѓународниот таеквондо турнир „Скопје опен 2018“ во своето 5-то изадние со рекорден број на натпреварувачи над 500 од 8 држави, односно 50 клубови од целиот регион. Освен тоа, сите клубови од Македонската таеквондо федерација ќе учествуваат на Скопје опен 2018. Турнирот ќе се одржи во сабота (21 април) во спортската сала Кале со почеток во 9 часот.

Read More »

Вардар шампиони четврта титула во СЕХА лигата (ВИДЕО)

Нема граници за Вардар ниту пречки што не може да ги мине. Новиот клупски рекорд е четвртата титула во регионалната СЕХА Газпром лига. „Црвено-црните” во финалето на 7. Ф4 турнир го победија ППД Загреб со 26-24 (14-13) и така станаа првиот тим со четири СЕХА титули. Нашиот клуб е единствен што играл во шест од седумте финални натпревари во СЕХА ...

Read More »

СЕХА: Вардар се пласира во финале

Вардар ќе се бори по шести пат за титулата во регионалната СЕХА Газпром лигата откако по полуфиналето на Ф4 турнирот го победи Мешков со 33-24 (17-14). „Црвено-црните” се на пат да станат прв екипа со четири титули во СЕХА, и втор тим што успеал да слави две сезони ред и плус пред домашна публика. Противник на Вардар ќе биде победникот ...

Read More »

Македонија У19 ја победи Англија

Репрезентацијата на Македонија до 19 години оствари голема победа со резултат 2:0 над Англија во последниот натпревар од елитниот квалификацискиот турнир на УЕФА за пласман во Европското Првенство. За жал овој триумф важи само за престиж, затоа што не не искачи повеќе од последното место на табелата, на која прва остана Англија со што автоматски си обезбеди пласман во Европското ...

Read More »

Македонија со втора победа над Фарски Острови ги задржа надежите за пласман на ЕП

  Женската репрезентација на Македонија вечерва во СРЦ „Кале“ го совлада тимот на Фарски Острови со 28:24 (14:8) во квалификациите за ЕП 2018, и со тоа ја забележа втората победа во овој циклус. „Црвено-жолтите“ пред четири дена го совладаа истиот противник на гости со 15:22 и со овие две победи теоретски остануваат во игра за пласман на ЕП. Македонија поведе ...

Read More »

Македонската женска репрезентација славеше против Кипар

Македонската женска репрезентација до 19 години славеше победа со 2:0 против домашниот Кипар на првиот од двата контролни натпревари кои се играат на гостински терен. Водечкиот гол за репрезентацијата на Македонија го постигна Марија Белистојаноска во 28. минута од пенал кој го изнуди Рабија Дервиши. Десет минути подоцна, во 38. минута победата на нашата селекција ја потврди Теодора Димоска по ...

Read More »

Македонецот Ален Амедовски со петти триумф македонското знаме се вееше во Верона

  Македонецот ММА борец Ален Амедовски продолжува со извонредната серија победи која навестува сензационална кариера во профи рингот. 29 годишниот борец кој е родум од Центар Жупа, Македонија вечерва во ПалаФероли во Верона, Италија го победи Мароканецот Бадр Мамду со прекин во втората рунда односно со технички нокаут. Тоа беше борба на предизвикувачи во категоријата до 84 килограми со која ...

Read More »

Пред 49 години во Македонија се одржа Светското првенство во хокеј на мраз

На денешен ден, 24 февруари, во далечната 1969 во Скопје се одржа Светското првенство во хокеј на мраз. Во нашиот главен град се играа натпреварите од Ц групата. На турнирот учествуваа селекцијата на Јапонија, Швајцарија, Унгарија, Холандија, и Данска. За потребите на првенството почна изградбата на лизгалиштето под Кале. Со тоа почна и раѓањето на квалитетниот македонски хокеј, кој имаше свое златно доба во следните ...

Read More »

Ски центарот Маврово се најдоа во американското шоу „Right This Minute“ (ВИДЕО)

Американската телевизиска програма „Right this Minute“ го прикажа светлечкото шоу на ноќно спуштање за време на Хуманитарниот велеслалом по ски патеките во Маврово, каде скијачите и сноу бордерите се симнуваат со бакљи со црвена и жолта боја. Аматерскиот хуманитарен велеслалом во Маврово се одржа претходниот викенд, каде се собраа 10.000 евра и се донирани за Здружението за хумано-општествен развој Проект ...

Read More »

Македонското знаме се развиори во Пјонгчанг (ВИДЕО)

Со тројца олимпијци Македонија денеска продефилира на свеченото отворање на 23-те Зимски Олимписки игри, кои ќе се одржуваат во јужнокорејски Пјонгчанг. Ова е седмо учество на Македонија на Зимските Олимписки игри. Нордиецот Ставре Јада беше знаменосец на дефилето на околу 3.000 спортисти од 92 земји, а Македонија покрај Јада на овие ЗОИ ќе ги има и Викторија Тодоровска во нордиско ...

Read More »