Свет

Лавров: Западот на груб начин ги вовлекува балканските земји во НАТО

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, смета дека Западот на груб начин ги турка балканските земји да станат членки на НАТО, а не се осврнува на народите во овие земји. „Западот продолжува со својата дрска политика на вовлекување на овој регион во НАТО, целосно игнорирајќи ги луѓето во овие земји, покрај игнорирањето на лекциите од историјата или едноставната дипломатска ...

Read More »

Кина го затвори Тибет за туристи

Кина им забрани на туристите посета на Тибет до 1 април, соопштија туристичките агенции. На 10 март ќе се одржи 60-годишнината од неуспешното востание на Тибет против кинеските власти, настан што особено го привлекува вниманието на властите. Покрај големите безбедносни мерки на терен, Тибет е речиси целосно затворен за странските новинари и дипломати, па тешко е да се дојде до информации ...

Read More »

Министерот за безбедност на БиХ: 70 илјади мигранти се движат кон земјите на ЕУ

Речиси 70 илјади мигранти се наоѓаат во Грција и се движат кон земјите на ЕУ, изјави министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Драган Мектиќ, нагласувајќи дека тоа предизвикува загриженост за земјата, бидејќи според него постои можност голем број од мигрантите на патот кон ЕУ да ја одберат балканската рута. Мектиќ вели дека загриженост претставува дневниот прилив на мигранти од ...

Read More »

Копенхаген е најдобриот град за живот во Европа

Според најновите истражувања, Копенхаген е прогласен за најдобар град за живот за Европејците. На второ место се наоѓа Берн во Швајцарија, а третото место го делат Женава и Хаг. Градовите во Скандинавија, Холандија и Швајцарија доминираат во топ 20 градови за европските емигранти, покажуваат податоците на консултантската куќа ЕЦА Интернешнал. Единбург е единствениот британски град меѓу 20-те најдобри, а Абердин ...

Read More »

Меркел: Светскиот поредок се распаѓа, мора да ја спасиме Европа

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека мулилатералниот светски поредок се распаѓа, но и дека тоа не значи дека треба да се уништи. Kако што пренесува „Хина“ Меркел ја критикувала националистичката политика на американскиот претседател Доналд Трамп. „Мора да се бориме за Европа, мора да се бориме за мулилатерализмот , против оние кои мислат дека се можат само“, изјавила Меркел на ...

Read More »

Ѓукановиќ нема намера да поднесе оставка

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, порача дека нема намера да поднесе оставка по обвинувањата на бизнисменот Душко Кнежевиќ оценувајќи дека Кнежевиќ е недостоен противник, лажго и измамник кого го искористиле оние што сакаат да ја променат власта во земјата, пренесе РТЦГ. Ѓукановиќ смета дека аферата „Атлас“ има две цели – првата е избеганиот тајкун да се заштити од евидентни ...

Read More »

Иницијативата за малцинство SafePack изготви законски предлози за Европскиот парламент 

  Федералната унија на европски националности (ФУЕН) го изготви првото резиме на законските предлози засновани на иницијативата за европско граѓанство на малцинство SafePack. Документот на педесет страница, подготвен од тимот на европски правни експерти, вклучува одредби со кои се регулираат сите области на заштита на малцинствата кои се опфатени со иницијативата, како и мотивација на предложените мерки од областа на ...

Read More »

Унгарија: Мајките на 4 деца ќе бидат ослободени од данок на приход

Жените кои првпат ќе се омажат после 40-та ќе можат да конкурираат за субвенциониран заем од 10 милиони форинти (36.000 долари). Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош и ќе им олесни на семејствата со повеќе деца, а тоа ќе вклучува и ослободување од плаќање данок на приход. Орбан рече дека од данокот ...

Read More »

Министрите за надворешни работи неформален состанок во Романија

Министрите за надворешни работи на членките на ЕУ, земјите од Западен Балкан и Турција утре ќе одржат неформален состанок во Букурешт. Домаќин на средбата ќе биде шефот на романската дипломатија Теодор Малешкану, чија земја е актуелен претседавач со Унијата, а со собирот ќе претседава високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини. Романија при преземањето на претседавањето ...

Read More »

Врховниот суд му забрани на Гваидо да ја напушти Венецуела

Врховниот суд во Венецуела донесе одлука со која му се забранува на лидерот на опозицијата Хуан Гваидо да ја напушти земјата и му се замрзнуваат неговите банкарски сметки. Ваквиот потег доаѓа откако Гваидо се прогласи за привремен претседател на Венецуела. САД и неколку други држави го прогласија соборениот претседател Николас Мадуро за нелегитимен лидер и го поддржаа Гваидо. Потоа Вашингтон ...

Read More »