Свет

Екстремно десната Алтернатива за Германија за првпат посилна од социјалдемократите

Германската десничарска Алтернатива за Германија (АфД) ја престигна партијата од левиот центар СПД, покажуваат анкетите неколку дена по насилните протести на радикалните десничари во таа земја. Околу 6.000 поддржувачи на Афд и Пегида се приклучија на протестот во источногерманскиот град Кемниц во саботата по протестите минатата недела откако маж беше избоден со нож на 26 август. За убиството се уапсени двајца емигранти. ...

Read More »

Убиство во косовската Агенција за разузнавање

Убиство се случи претпладнево во зградата на Агенцијата за разузнавање на Косово (АКИ), каде што член на обезбедувањето усмрти свој колега, јави дописникот на МИА од Приштина. Информацијата ја потврди заменикот јавен обвинител во Основното обвинителство во Приштина Ибрахим Бериша, најавувајчи дека во моментов може само да каже дека во зградата на Агенцијата е извршено убиство и дека обвинител е ...

Read More »

Руската државна телевизија воведе емисија посветена на Путин (ВИДЕО)

  Руската државна телевизија започна со емитување на нова неделна емисија посветена на претседателот на земјата, Владимир Путин. Станицата „Русија 1“ ја емитуваше првата епизода на емисијата „Москва. Кремљ. Путин“ во која ги презентира активностите на рускиот претседател при решавање на различни кризи и неговите напори да го одржи контактот со обичните луѓе. Во едночасовната емисија се прикажани и интервјуа ...

Read More »

Пожар го уништи 200 години стариот Национален музеј на Рио де Женерио (ВИДЕО)

Голем пожар ја уништи поранешната бразилска кралска палата, во која е сместен Националниот музеј, најстарата научна институција во земјата и најголемиот природонаучен и историски музеј во Латинска Америка.Според извештаите, нема повредени во големиот пожар кој ја уништи зградата на Националниот музеј на Бразил во Рие де Жанеиро. Тој е најстарата научна институција во земјата и најголемиот природонаучен и историски музеј ...

Read More »

Силни експлозии во воена база близу Дамаск

Силни експлозии го потресоа сирискиот воен аеродром во близина на Дамаск во текот на ноќта. Државните медиуми соопштија дека експлозите се случиле во депото за муниција, иако според други извори аеродромот бил цен на издраелски воздушен напад. “Воздухопловната база Ал Мазе, во западното предградие на главниот град, беше цел на “можна израелска ракета, која го погоди складиштето за муниција и ...

Read More »

Рускиот патријарх Кирил историска средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј (ВИДЕО)

  Денеска во Истанбул, наутро почна средбата на Рускиот патријарх Кирил и Вселенскиот патријарх Вартоломеј. Според најавите средбата ќе трае и неколку часа. Поглаварот на Руската Црква е во придруша на шефот за црковна дипломатија на РПЦ, Иларион Алфеев. Вселенскиот Патријарх го пречека Патријархот Московски на Фанар, изразувајќи ја радоста за оваа посета. ”Среќни сме што тука во Вселенската Патријаршија ...

Read More »

Германија: Насилни протести во Кемниц откако мигранти убија Германец (ВИДЕО)

  Најмалку шест лица се повредени откако се судрија демонстранти во Кемниц, на истокот на Германија. Полицијата навела дека не мобилизирала доволно луѓе за да сречат судир на демонстрантите кај споменикот на Карл Маркс. Десничарите извикувале дека Ангела Меркел мора да си замине и носеле транспаренти на кои пишувало „Запрете го мигрантскиот бран“. На собирот имало транспаренти на кои пишувало ...

Read More »

Русија ќе одржи најголеми воени вежби по четири децении 

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека следниот месец земјата ќе ги одржи најголемите воени вежби од 1981 година, објавија руските новински агенции. Шојгу денеска е цитиран како вели дека вежбите наречени „Исток 2018“ ќе се одржат во руските централни и источни воени области и оти во нив ќе бидат вклучени 300.000 војници, повеќе од 1.000 авиони, Пацифичката и ...

Read More »

Бакојани: Нова демократија нема да гласа за Договорот

  Како што се одвиваа работите ќе биде многу тешко да има промена и Договорот да не дојде во Парламентот. Единствено што можам да кажам е дека ние нема да гласаме „за“, вели поранешната грчка министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, а сега пратеник во Нова демократија, во интервју за радио „Практорио ФМ“ за Договорот од Преспа. Кога доставивме иницијатива ...

Read More »

Ципрас ќе биде пречекан со протести против Договорот од Преспа на отворањето на Меѓународниот саем во Солун

Протести против Договорот од Преспа организираат здруженијата од грчката дијаспора и „Комитетот за борба против Македонија“ на 8-ми септември, односно на денот кога свечено ќе биде отворен 83. Меѓународен саем во Солун и свое обраќање ќе има грчкиот премиер. На 8-ми септември на Меѓународниот саем во Солун, грчкиот народ ќе покаже дека премиерот Алексис Ципрас, Министерот за Надворешни работи Никос ...

Read More »