Свет

Антивладини протести во Иран двајца загинати (ВИДЕО)

Иранската влада денеска упати „сурово“ предупредување до анти-владините демонстранти дека „ќе ја платат цената“ поради протестите во кои двајца луѓе беа убиени. Според министерот за внатрешни работи, Рахмани Фазли, поради злоупотребата на социјалните мрежи од неколку индивидуалци, во државата се ширело насилство и страв. Тој се закани дека таквото однесување бара да биде скршено. Информациите за ширењето на протестите главно ...

Read More »

Новата 2018 година дојде во Нов Зеланд и Австралија (ВИДЕО)

Жителите на Самоа и Кирибати беа првите кои во 11 часот по средноевропско време ја дочекаа новата 2018 година, а набрзо потоа 2018-та пристигана и во Нов Зеланд. Новата година во Нов Зеланд беше дочекана во Окланд, со огномет од кулата „Скај“. Во 13 часот по средноевропско време Нова Година ќе пристигне во делови од Русија, а еден час подоцна ...

Read More »

Како Путин од политичар прерасна во легенда

  Владимир Путин од претседател на Русија прерасна во легенда која што се искачи над политиката, но проблемот е тоа што Путин сега не смее да ја напушти власта затоа што „ако го нема Путин, ја нема ниту Русија”, пишува германски „Шпигл”. Токму таа фраза ја изговорил еден висок руски функционер на форумот „Валдај” во Сочи 2014-та година, сакајќи да ...

Read More »

Турција потпиша договор со Русија за набавка на ракетниот систем С-400 

Турција и Русија потпишаа договор за набавка на ракетни системи за воздушна одбрана C-400, објавуваат турските медиуми. Според извештаите договорот е во вредност од 2,5 милијарди евра кој го потврдил и директорот на компанијата „Ростек“ Сергеј Чемезов. Чемезов изјави дека Турција е првата членка на НАТО која купила систем С-400, најавувајќи дека испораката ќе почне во март 2020 година. Турскиот ...

Read More »

Американскиот Конгрес бара извештaj од Пентагон за руското влијание на Западен Балкан

Американскиот конгрес побара од Пентагон да подготви извтешај за руското влијание на Западен Балкан. Извештајот треба да има детален список на руско оружје и воена опрема и технологија во вредност од над милион долари, купени или дадени во Македонија, Србија, Косово и во БиХ од 2012 година до сега.Анализа се бара и за соработката на   овие земји со САД. Пентагон ...

Read More »

Регионалната соработка на Балканот

  Проширувањето продолжува да важи за една од клучните политики на ЕУ. Покрај различните тешкотии, западнобалканските држави фрлаат значајни чекори на патот за интеграција со ЕУ. Проширувањето уште од самиот почеток претставува подвижна сила на ЕУ за остварување реформи во државната управа и економијата, подобрување на квалитетот на демократијата и зајакнување на продуктивноста во јавните установи на балканските земји. Гледано ...

Read More »

Со церемонија ќе се затвори Хашкиот трибунал

Во Хаг денска ќе биде одржана официјална церемонија на затворање на Меѓународниот суд за поранешна Југославија кој беше основан во 1993 година. Меѓународниот суд официјално престанува со работа на први јануари 2018 година. Во текот на 24 годишната работа беа процесуирани над 160 обвинети, кои добија над илјада години затвор. Трибуналот зад себе остава милиони документи од предметите кои ги ...

Read More »

Лавров огдовори во рускиот парламент за жестоки теми од надворешната политика на Русија

На 15 декември, министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, одржа говор за време на “Часот на Владата” во Советот на Федерацијата, горниот дом на рускиот парламент, каде што разговараше за резултатите од работата на МНР на Русија во 2017 година и некои клучни изјави на министерот. Меѓународната ситуација: “А голема загриженост е некои опасни тенденции, како што ерозија ...

Read More »

На Балкан се вратени 300 терористи

Службените проценки на безбедносните служби на Европската унија и земјите од Западен Балкан покажуваат дека од појавата на така наречената Исламска држава, односно прогласување „калифат“ на блискоисточното боиште од овие простори отишле приближно илјада луѓе. Дел од нив загинале во борби во Сирија и Ирак, но дел се вратиле во матичната земја, поради што е потребна блиска сорботка на државите ...

Read More »

Хрватска и Бугарија со најлош стандард во ЕУ

  Хрватска и Бугарија се единствените членки на ЕУ каде што куповната моќ на граѓаните е за 40 отсто пониска од просечната куповна моќ во ЕУ. Паритетот на куповната моќ во Хрватска веќе три години се држи на 59 отсто од просекот во ЕУ, Бугарија се зголеми на 53 отсто, додека Романија ја престигна Хрватска за два проценти и нејзината ...

Read More »