Свет

Лидерите на АСЕАН го почнаа годишниот самит

  Лидерите на Асоцијацијата на нациите во Југоисточна Азија (АСЕАН) го почнаа годишниот самит со повикот сите заедно да работат за да ги решат тензиите во врска со трговијата и другите прашања. Премиерот на Сингапур, Ли Сјен Лунг, ги поздрави претставниците на земјите членки велејќи дека итно, како никогаш досега, треба да преземат заеднички напори во решавање на ситуацијата, пренесува ...

Read More »

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка за договорот за името во грчкиот парламент. Нова демократија нема да гласа за ратификација на договорот, нути во сегашниот, ниту во следниот парламентaрен состав“, рече Мицотакис.  

Read More »

Варшава: Голем марш, запалено знамето на ЕУ

На учесниците на маршот по повод независноста на Полска, има се приклучија и ултрадесничарски групи од цела Европа , кои извикуваа националистички и расистички слогани. Членовите на ултрадесничарската ,,Сеполска младина” го запалија знамето на ЕУ. Речиси сите учесници носеа знамиња на Полска , а голем број палеа и факели и фрлаа петарди. На чело на маршот беше претседателот Анджеј Дуда ...

Read More »

Скандал ЕУ: Во Бугарија е разоткриена измамничка мрежа која тргувала со државјанства

Во Бугарија е разоткриена измамничка мрежа која тргувала со државјанства. Тоа не е единствен случај во ЕУ. И други европски држави прават бизниси со пасоши, дури и официјално. ЕУ-државјанствата или дозволите за неограничен престој во земји на ЕУ се вбројуваат во оние кои е најтешко да се добијат во светот. Големата побарувачка доведе до создавање илегален пазар, на кој корумпирани ...

Read More »

Германија: Предвремена пензија за бившиот шеф на тајната служба

Поранешниот шеф на тајната служба Ханс-Георг Масен е испратен принудно во пензија. Првично тој требаше да биде специјален советник на министерот за внатрешни работи, Хорст Зехофер. Сојузниот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер на прес-конференција во Берлин соопшти дека го замолил сојузниот претседател Франк-Валтер Штајнмајер да го преземе овој чекор поради „неприфатливите формулации“ на Масен во негов говор. Досегашниот заменик на ...

Read More »

Скандал: ВМРО и Красимир Каракачанов се издржувала продавајќи бугарски пасоши

Поранешната директорка на Одделот за бугарско државјанство во Министерството за правда Катја Матева, во телевизиска емисија кажала дека ВМРО и Красимир Каракачанов се издржуваат од продажби на бугарско државјанство. „Имам докази дека ВМРО и Красимир Каракачанов се издржуваат од продажбата на бугарски државјанства“, изјавила за БТВ Катја Матева. Таа истакна дека во јавност нема да ги презентира доказите и дополни дека не ...

Read More »

Уапсени 4 српски државјани за посредување на бугарски пасош

Српската полиција уапси 4 лица под сеомнение дека биле дел од организирана група при посредување за добивање невистинити документи за бугарско потекло потребни да се добијат бугарски пасош, пишуваат србските медиуми. Акцијата била спроведена на територија на неколку општини во Србија. При акцијата се уапсени еден службеник во општина Пирот, лекар од Димитровград, уште еден жител на овој град и ...

Read More »

 Во Истанбул отворен најголемиот аеродром во светот (ВИДЕО)

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Истанбул го отвори најголемиот аеродром на светот, во присуство на повеќе од 50 високи функционери од целиот свет, меѓу кои и македонскиот претседател д-р Ѓорѓе Иванов. Како што јави агенцијата Анадолија, новиот аеродром во Истанбул, чија прва фаза денеска ја отвори Ердоган, е изграден на вкупна површина од 76,5 милиони квадратни метри, а другите ...

Read More »

Скандал во бугарија поради малверзации при издавање бугарски пасоши на Македонци

Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници кои продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји кои се надвор од Европската Унија,  врз основа на што добивале бугарски пасоши и државјанства. Бугарските медиуми наведуваат дека претежно државјани на Албанија, Македонија, Украина и Молдавија плаќале по 5 000 евра за лажна потврда со што доаѓале ...

Read More »

Меѓународната новинарска федерација (IFJ) почна кампања за безбедност на новинарите

Меѓународната новинарска федерација (IFJ) почна во ОН кампања за сензибилизација за потребата од донесување „Меѓународна конвенција за безбедноста и независноста на новинари и други вработени во медиуми“, да се стави крај на напади врз новинари. На првата седница учествуваа 15-на држави меѓу кои Русија, Пакистан, Перу, Италија и Тунис, нагласи шефот на ИФЈ Ентони Беланжер. Меѓународната новинарска федерација (IFJ) застапува 600.000 ...

Read More »