Свет

Пасош од Малтешкиот витески ред го поседуваат само тројца луѓе

                Црвениот пасош од Малтешкиот витески ред е еден од најретките на светот. Можат да го имаат три лица, голем мајстор, заменик на големиот мајстор, и канцелар на овој ред. Во секој момент на светот постоеле, постојат и ќе постојат само три пасоши од Сувремениот малтешки воен ред, чие целосно име е „Суверен војнички и ...

Read More »

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер денес ја погоди Западна Турција. Епицентарот бил во водите на Егејско море, на 83 километри од Измир, но потресот се почувствувал и во Истнабул, како и во Бугарија, но и на повеќе грчки острови. Турција е позната по јаките земјотреси. Во 2011 година во земјотрес со јачина од 7,2 степени загинаа околу 600 ...

Read More »

Пред историскиот договор за обединување на островот Кипар

  Обединетите Нации, соопштуваат дека лидерите на грчката и турската заедница во Кипар ќе се вратат во Женева на 28 јуни за преговори со цел справување со чувствителните прашања, кои стојат пред историскиот договор за повторно обединување на островот. „Генералниот секретар на ОН ќе присуствува на преговорите заедно со претседателот на Кипар Никос Анастасиадис и на непризнатата Севернокипарска турска република ...

Read More »

Австрија забрани носење бурка на јавни места

Во Австрија стапи во сила новиот закон се забранува носењето на бурка на јавни места од први октомври. Забраната за бурката и за други покривки на лицето уследи по слични потези во други земји од Европската унија, почнувајќи од Франција во 2011 година. Во Австрија, оние кои ќе го прекршат законот ќе бидат казнети до 150 евра, во согласност со ...

Read More »

Јапонците до 2025 година ќе лансираат автономни товарни бродови

Јапонските бродски компании започнаа соработка со бродоградителите, со цел да се развијат автономни самоуправувачки товарни бродови, јавува британскиот јавен сервис Би-Би-Си. Паметните бродови ќе ја користат вештачка интелигенција за трасирање на најбезбедна, најкратката и најекономична рута во однос на потрошувачката на гориво, а до 2025 година овој процес би требало да влезе во употреба.

Read More »

Изборите во Косово ќе ги следат 29.264 набљудувачи

Косовската Централна изборна комисија по вчерашната седница соопшти дека го утврдила вкупниот број на набљудувачи за утрешните предвремени парламентарни избори во Косово. Според Комисијата, како што јави дописникот на МИА, изборите ќе ги следат вкупно 29.264 домашни и меѓународни набљудувачи. Најголем број или 15.784 се набљудувачи на коалициите учеснички на изборите, 8.830 се набљудувачи од домашни невладини организации, 3.657 се ...

Read More »

Исламска држава со новa заканa кон Балканот

Терористичката организација „Исламска држава“ се закани со нови напади на Балканот и порача дека иако се преокупирани со други работи, сепак не ги заборавиле страдањата на муслиманите во овој регион, пренесуваат сараевските медиуми.  Тие како непријатели, пред се ги  посочуваат Србите и Хрватите и потенцираа  дека терористичките напади ширум светот треба да се сфатат како опомена за она што може ...

Read More »

Ирачки Курдистан на 25 септември референдум за независност

За време на состанокот на политичките партии на Курдите, со кој претседаваше Масуд Барзани, претседателот на Ирачки Курдистан, е одлучено да се одржи референдум за независност. Тој ќе биде организиран на 25 септември оваа година, соопштува локалниот телевизиски канал Курдистан 24. Гласањето ќе се одржи на сите области на Ирачки Курдистан, вклучувајќи ги и “спорните територии” меѓу курдската регионална влада ...

Read More »

Дума ја предлага „Боже, чувај го Царот!“ за химна на Русија

Пратениците од ЛДПР поднесоа во Државната Дума предлог-закон со кој се предлага да се прогласи за државна химна на Русија царската „Боже, чувај го Царот!“. Химната „Боже, чувај го Царот!“ беше прогласена со указ на царот Николај I во 1834 година и беше во употреба до падот на монархијата во февруари 1917 година. Како што истакнуваат авторите на предлог-законот, постојната химна „Русија ...

Read More »

Терористички напади во Техеран (ВИДЕО)

  Утрово непознати напаѓачи почнале да пукаат по ѕидовите на парламентот во Иран. Веќе е познато дека најмалку две лица се повредени. Покрај тоа, напаѓачите може да зеле неколку заложници. Според зборовите на пратеникот Илија Хазрати, напаѓачите влегле во парламентот со две пушки калашников и пиштол. Според информациите на агенција Tasnim во нападот учествуваат тројца вооружени мажи. Пукањето во парламентот ...

Read More »