Свет

Хрватска формирање најмоќна тајна служба во регионот

Хрватска планира формирање на посебно агенција за антитероризам, по примерот на британската команда за борба против тероризмот во рамките на Скотланд Јард, со што Загреб би можел да ја добие најмоќната разузнавачка служба во регионот, објави загребскиот весник „Експерс“. Според весникот, оваа нова служба би имала карактеристики слични на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и во неа би биле обединети ...

Read More »

Путин на одмор во Сибир: Нурка, лови риба и плива (ВИДЕО)

Рускиот претседател деновиве е уловен како се сонча, плива, лови риби, нурка и шета за време на својот годишен одмор и тоа наместо на плажа тој ужива во јужниот дел на Сибир. Имено руските медиуми објавија бројни фотографии од одморот на Путин каде што се релаксира и ужива. За медиумите очигледно и најинтересен беше детаљот каде што тој околу два ...

Read More »

Русија: САД се меша во внатрешните работи на Балканот

Доказ за тоа се изборите во Македонија кога и покрај победата на ВМРО-ДПМНЕ, беше формирана коалиција благодарејќи на поддршката од Вашингтон, се вели во реакцијата на руското Министерство за надворешни работи, по изјавата на американскиот потпретседател Пенс на втори август во Подгорица. САД се мешаат во внатершните работи на земјите од Западниот Балкан. Доказ за тоа се изборите во Македонија ...

Read More »

Турција уапси над 1000 лица во антитерористички операции

Турските власти во последната седмица уапсиле 1.098 лица осомничени за поврзаност со терористички групи или со неуспешниот обид за преврат минатата година. Како што се наведува во соопштение на турското Министерство за внатрешни работи објавено денеска, 831 од нив се сомничат за поврзаност со движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД и когошто Анкара го смета за ...

Read More »

Милан Кучан : Балканот и натаму е буре барут

  Западот продолжува да замижува пред фактот дека западниот Балкан и натаму претставува буре барут, изјави поранешниот словенечки претседател Милан Кучан во интервју за подгоричкиот весник „Побједа“. Имам впечаток дека Брисел во голема мерка не ги познава состојбите на западниот Балкан, па се стекнува впечаток дека политиката што ја спроведува не е секогаш принципелна, вели Кучан. Тој оценува дека покрај ...

Read More »

Русија од САД побара да го намали бројот на дипломатскиот персонал во Москва

Русија од САД побара да го намали бројот на дипломатскиот персонал во Москва и да не користи некои имоти. Врз база на пролонгирањето на американските санкции врз Русија, Министерството за надворешни работи на Русија во одговорот на Вашингтон достави барање за некористење на некои дипломатско-конзуларни претставништва од страна на САД во Москва. Официјална Москва од САД бара бројот на американските ...

Read More »

Апокалиптично невреме во Истанбул (ВИДЕО)

Во силно невреме проследено со силен дожд, кој денеска попладне го погоди Инстанбул, повредени се најмалку две лица, а водата на улиците доведе до прекин на градскиот сообраќај и прекин на летовите на аеродром.Водената стихија однесе многу возила, а граѓаните останаа заглавени, во обид во текот на вечерниот шпиц да се вратат во своите куќи во овој најголем турски град. ...

Read More »

Поплавите го парализира животот во Германија

Обилните врнежи од дожд во Долна Саксонија, Саксонија Анхалт и Туринген предизвикаа поплави на улиците, железничките станици и зградите. Мајкл Веинрих, градоначалник на општина Гослар во Долна Саксонија изјави дека во градот е прогласена алармантна состојба и дека е активиран центарот за контрола на катастрофални состојби. „Ситуацијата е многу сериозна“ додаде  Веинрих. Како што соопшти полицијата на Гифхорн целосно биле евакуирани ...

Read More »

Снимка на поларната светлина од Вселената (ВИДЕО)

Астронаутот на НАСА, Џек Фишер, кој се наоѓа на Меѓународната вселенска станица. Имено, тој објави видео и фотографии од величенствена зелена поларна светлина, која било снимена на 26 јуни годинава, соопшти НАСА. Инаку, Фишер неодамна беше на својата 200-та „вселенска прошетка“, заедно со својата колешка Пеги Вајтсон.  

Read More »

Растат заканите од исламски екстремизам во Косово

Заканите од насилниот исламистички екстремизам, кој расте во Косово, во еден дел се поттикнати од фондови на странски организации што пропагираат екстремистичка идеологија и благодарение на насилните екстремистички групи, кои активно ги користат социјалните мрежи за ширење пропаганда и регрутирање нови следбеници, пишува во најновите годишни процени на американскиот Стејт департмент во врска со меѓународниот тероризам. Околу 315 терористички борци ...

Read More »