Свет

Косово: ПАН ќе има 39 пратеници, Самоопределување 31, а Лаа 30

  Според прелиминарните резултати од вчерашните предвремени парламентарни избори во Косово, во новиот собраниски состав најголем број пратеници – 39 ќе има коалицијата ПАН, што ја сочинуваат Демократската партија, Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, како и десетина помали партии. Според бројот на пратеници, на второ место се најде движењето „Самоопределување“ со 31 пратеник, додека коалицијата ЛАА, ...

Read More »

Балканот како поле на конкуренција меѓу Големите сили

  Во текот на историјата Балканот беше сцена на управувањето на низа различни управители и империи. Конкуренцијата меѓу припадниците на различни етнички и верски заедници на Балканот, беше значаен фактор во олеснувањето на процесот на влегувањето на Балканот под управата на надворешните сили. Почнувајќи од 200-та година п.н.е., на Балканот преовладуваше хегемонијата и влијанието на Римската империја и Римјаните, додека ...

Read More »

Пасош од Малтешкиот витески ред го поседуваат само тројца луѓе

                Црвениот пасош од Малтешкиот витески ред е еден од најретките на светот. Можат да го имаат три лица, голем мајстор, заменик на големиот мајстор, и канцелар на овој ред. Во секој момент на светот постоеле, постојат и ќе постојат само три пасоши од Сувремениот малтешки воен ред, чие целосно име е „Суверен војнички и ...

Read More »

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер денес ја погоди Западна Турција. Епицентарот бил во водите на Егејско море, на 83 километри од Измир, но потресот се почувствувал и во Истнабул, како и во Бугарија, но и на повеќе грчки острови. Турција е позната по јаките земјотреси. Во 2011 година во земјотрес со јачина од 7,2 степени загинаа околу 600 ...

Read More »

Пред историскиот договор за обединување на островот Кипар

  Обединетите Нации, соопштуваат дека лидерите на грчката и турската заедница во Кипар ќе се вратат во Женева на 28 јуни за преговори со цел справување со чувствителните прашања, кои стојат пред историскиот договор за повторно обединување на островот. „Генералниот секретар на ОН ќе присуствува на преговорите заедно со претседателот на Кипар Никос Анастасиадис и на непризнатата Севернокипарска турска република ...

Read More »

Австрија забрани носење бурка на јавни места

Во Австрија стапи во сила новиот закон се забранува носењето на бурка на јавни места од први октомври. Забраната за бурката и за други покривки на лицето уследи по слични потези во други земји од Европската унија, почнувајќи од Франција во 2011 година. Во Австрија, оние кои ќе го прекршат законот ќе бидат казнети до 150 евра, во согласност со ...

Read More »

Јапонците до 2025 година ќе лансираат автономни товарни бродови

Јапонските бродски компании започнаа соработка со бродоградителите, со цел да се развијат автономни самоуправувачки товарни бродови, јавува британскиот јавен сервис Би-Би-Си. Паметните бродови ќе ја користат вештачка интелигенција за трасирање на најбезбедна, најкратката и најекономична рута во однос на потрошувачката на гориво, а до 2025 година овој процес би требало да влезе во употреба.

Read More »

Изборите во Косово ќе ги следат 29.264 набљудувачи

Косовската Централна изборна комисија по вчерашната седница соопшти дека го утврдила вкупниот број на набљудувачи за утрешните предвремени парламентарни избори во Косово. Според Комисијата, како што јави дописникот на МИА, изборите ќе ги следат вкупно 29.264 домашни и меѓународни набљудувачи. Најголем број или 15.784 се набљудувачи на коалициите учеснички на изборите, 8.830 се набљудувачи од домашни невладини организации, 3.657 се ...

Read More »

Исламска држава со новa заканa кон Балканот

Терористичката организација „Исламска држава“ се закани со нови напади на Балканот и порача дека иако се преокупирани со други работи, сепак не ги заборавиле страдањата на муслиманите во овој регион, пренесуваат сараевските медиуми.  Тие како непријатели, пред се ги  посочуваат Србите и Хрватите и потенцираа  дека терористичките напади ширум светот треба да се сфатат како опомена за она што може ...

Read More »

Ирачки Курдистан на 25 септември референдум за независност

За време на состанокот на политичките партии на Курдите, со кој претседаваше Масуд Барзани, претседателот на Ирачки Курдистан, е одлучено да се одржи референдум за независност. Тој ќе биде организиран на 25 септември оваа година, соопштува локалниот телевизиски канал Курдистан 24. Гласањето ќе се одржи на сите области на Ирачки Курдистан, вклучувајќи ги и “спорните територии” меѓу курдската регионална влада ...

Read More »