Свет

Заменик шеф на руската дипломатија Анатолиј Антонов за нов амбасадор на Русија во САД

  Комисијата за надворешна политика на руската Државна дума денеска ја одбори кандидатурата на актуелниот заменик шеф на руската дипломатија Анатолиј Антонов за нов амбасадор на Русија во САД. Антонов, кој е дипломат од кариера, по повеќе години служба во мисиите на Русија во странство, од 2011 со 2016 година беше руски заменик министер за одбрана, по што лани беше ...

Read More »

Трамп: Имам апсолутно право да споделувам информации со Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп го бранеше своето „апсолутно право“ да споделува информации со Русија, што следи по расправијата во САД во врска со доверливи материјали. Трамп на Твитер напиша дек споделил „факти поврзани со тероризмот и безбедноста во авионите“, со што сакал Русија да стори повеќе против таканаречената Исламска Држава. Тој минатата недела во Белата куќа се сретна со рускиот ...

Read More »

Премиерот на Унгарија: Безбедноста на Европа и на Унгарија во голема мера зависи од Турција

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан рече дека безбедноста на Европа и на неговата земја во голема мера зависи од Турција. Орбан кој учествуваше на меѓународнииот форум „Појас и пат“ што се одржа во Пекинг, Кина во изјава за унгарската телевизија се осврна на дискусиите и целите на форумот и рече дека на мергините на форумот имал прилика да се состане ...

Read More »

Изгоре синагога во Њујорк (ВИДЕО)

Еврејска православна синагога ноќеска е уништена во пожар во Њујорк, САД.  Причината за пожарот се уште не е позната, пожарникарите го локализирале пожарот, еврејска православна синагогаод датира од 19 век, кое се наоѓа во југоисточниот дел на Менхетен. Синагогата, која своевремено била собиралиште на најголемата заедница на руски Евреи во САД.

Read More »

Во Косово нови американски сили

Околу 130 американски војници од првиот батаљон со седиште во Тупел, во државата Мисисипи, од 185 полк на авијацијата, ќе бидат распоредени на 10 месеци на Косово во рамки на силите на КФОР. Војниците прво ќе минат подготовки во американски центри во рамки на програма за испраќање на Косово. Нивното ангажирање е дел од поддршката на НАТО операцијата за стабилност ...

Read More »

Русија петти пазар за возила

Русија во април беше петти по големина пазар за возила од Европа, покажуваат податоците на агенцијата Автостат. Освен лесни комерцијални, 119 илјади патнички возила се продадени во Русија во април, што е зголемување од седум отсто во однос на претходната година. Вкупната продажба на автомобили во Русија пораснала 6,9 отсто, на 129,47 илјади во април, како резултат на закрепнувањето на ...

Read More »

Патнички воз кај Солун излета од шини (ВИДЕО)

Најмалку четири луѓе загинаа и пет се повредени откако патнички воз синоќа излета од шини во близина на градот Адендро, на околу 30 км од Солун, Грција и удри во куќа. Во вагонот што излетал од шините имало стотина патници кои патувале од Атина кон Солун, јави АНА. Во несреќата има и повредени. Полицијата соопшти дека засега не е позната ...

Read More »

Хакерски напади во 100-тина земји во едно деноноќие

Огромен сајбер напад за којшто се искористени алатки украдени од американската Агенција за национална безбедност (НСА) погоди многу организации низ целиот свет. Компанијата „Аваст“, позната по истоимениот антивирус, вели дека видела 75.000 случаи на рансомверот наречен „вонакрај“ и варијанти на тоа име ширум светот. Има извештаи за заразени компјутери во 100 земји. Една од најтешко погодените организации е Националниот здравствен ...

Read More »

Турција инсиситра на екстрадицијата на Ѓулен

  Турска владина делегација предводена од министерот за правда Бекир Боздаг и вчера продолжи со средбите и контактите со своите американски посветени на барањето на Турција за апсење и израчување на челникот на терористичкара организација ФЕТО Фетулах Ѓулен. Вчера делегацијата водеше 6 часовни разговори со претставници на американскиот државен секретаријат за правда. На состанокот учествуваа Фарис Карак заменик директор во ...

Read More »

Земјотрес од 5,5 степени ја погоди Кина

4 лица загинале во земјотресот со сила од 5,5 степени кој ја погодил автономната покраина Синџар Ујгур во северозападот на Кина јавуваат новинските агенции. Кинескиот сеизмолошки центар соопштил дека, земјотресот бил евидентиран денес во раните утрински часови во 05.58 часот според локално време. Епицентарот за земјотресот се наоѓал во Ташкорган Таџик во провинцијата Кашгар во Синџар Ујгур. Земјотресот се случил на длабочина ...

Read More »