Свет

Јапонија ќе потпише мировен договор со Русија

Јапонскиот премиер, Шинзо Абе, вели дека Токио планира да потпише мировен договор со Москва. Абе, говорејќи пред јапонскиот парламент, рече дека односите се во абнормална состојба, а двете земји не потпишале мировен договор повеќе од 70 години, пренесе руската новинска агенција ТАСС. „Врз основа на односите на доверба со рускиот претседател, Владимир Путин, ќе го решиме територијалниот проблем и ќе ...

Read More »

Пронајдено во бунар телото на убиениот саудиски новинар Кошоги

  Телото на  новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата и конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, за „Спутник“ изјавил лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек. „Дознав од сигурни извори во службите за безбедност во Истанбул, дека телото на Кашоги е пронајдено во бунар кој се наоѓа во градината на територија на резиденцијата и конзулатот ...

Read More »

Скандал 2 милиони евра од тајните фондови на грчкото МНР отишле и во македонски и албански медиуми

  Околу два милион евра од тајните фондови на грчкото Министерство за надворешни работи добиле дел медиуми во Македонија и Албанија за да известуваат позитивно за интересите на Грција, објави грчка Ефимерида. На прашањето зошто ги дало парите, одговорот од Министерството бил: „За лобирање и за да известуваат позитивно за интересите на Грција“. Прашањето за тајните фондови на МНР се појавило ...

Read More »

Турската православна црква застана во одбрана на Руската Православна црква

  Непризната од никого Турската православна црквазастана во одбрана на Руската Православна црква, поднесувајќи тужба против Вселенската Патријаршија. Вартоломеј нема овластување да ги испрати своите егзархи во Украина и да ѝ даде автокефалија на нејзината црква. Според Мировниот договор од Лозана од 1923 година, статусот на Цариградскиот патријарх е ограничен на Грците што живеат во Турција, изјавил портпаролот оваа организација ...

Read More »

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас поднесе оставка

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас денеска поднел оставка, еден ден откако во владиниот кабинет имал тензичен состанок со министерот за одбрана Панос Каменос, јавуваат дел од грчките медиуми. Како што јавуваат грчките медиуми, премиерот Ципрас ја прифатил оставката и тој ќе го преземе министерствотот за надворешни работи. Весникот „Катимерини“ цитира извори кои велат дека Коѕијас бил незадоволен поради ...

Read More »

Телото на новинарот Џамал Кашоги било расечено на парчиња и скриено

  Новинарот Џамал Кашоги на 2 октовмри влезе во конзулатот во Истанбул и по тоа му се губи трагата. По вчерашната истрага на турската полиција во просториите на конзулатот било утврдено дека новинарот е убиен. Саудиска Арабија, по двонеделно негирање , призна дека Кашоги е убиен како резултат на несреќно испитување. По девет часовната претрага на конзулатот неименувани турски извори ...

Read More »

Молдавскиот претседател предлага свикување на Сеправославен собор

  Молдавскиот претседател Игор Додон денеска предложи свикување на Сеправославен собор на кој би се разгледала одлуката на Вселенската патријаршија за давање автокефалност на Правосланата црква во Украина. Додон изрази жалење и загриженост поради „настанатата состојба во православниот свет“, по одлуката на Вселенската патријаршија да ја укине одлуката од 1686 година, со која Киевската митрополија и е предадена на Московската ...

Read More »

Светиот Синод на Руската Православна Црква со Константинополската Патријаршија е невозможно да се продолжи во евхаристиска заедница

Кон целосен прекин на општењето со Константинополската Патријаршија доведе денес Светиот Синод на Руската Патријаршија, кој за прв пат во историјата се состана во Минск, Белорусија. Патријархот Кирил и синодските митрополити на Руската црква одговорија на овој начин на решението на Константинополската Патријаршија да го поништи одлачувањето и расчинувањето наметнати на патријархот Филарет Украински како и на до неодамна шизматичкиот архиепископ Макариј, ...

Read More »

Баварија гласаше, Берлин се тресеше

  Околу 9,5 милиони луѓе имаат право да гласаат на денешните локални избори во германската покраина Баварија. Христијанската социјална унија (ЦСУ), баварската сестринска партија на демократите на Ангела Меркел, го забележа најлошиот резултат на изборите во Баварија по 1950 година. Гласовите на ЦСУ отишле за ултрадесницата што е чекор наназад и ќе го зголеми ризикот од поделба во рамките на тековната германската ...

Read More »

Чавушоглу: Саудиска Арабија да соработува во истрагата за новинарот Кашоги 

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Саудиска Арабија треба да соработува во турската истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги и да им овозможи на турските претставници да влезат во конзулатот во Истанбул. „Ние се уште не сме виделе соработка на оваа тема и сакаме да ја видиме“, истакна шефот на турската дипломатија турскиот министер урскиот ...

Read More »