Свет

Русија ќе ги брани интересите на православните во случај на немири во Украина

Русија ќе ги брани интересите на православните верници ако избијат верски немири во Украина, најави Кремљ,само еден ден откако Цариградската патријаршија постапка за признавање на независност на Украинската православна црква од Москва. Во случај на незаконски акции секако дека Русија како што секаде ги брани интересите на Русија, ќе ги брани интересите на православните. Тоа е глобално разбирлив став, изјави портпаролот ...

Read More »

Вселенската патријаршија прогласи Автокефалност на Украинската Православна Црква

Вселенската патријаршија одлучи да и додели Автокефалност на Украинската Православна Црква. Сите владици на Вселенската патријаршија, на синодската седница одржана од 9 до 11 октомври донеле четири одлуки кои значат прогласување на автокефалност. Во првата точка од одлуката стои дека Вселенската патријаршија ќе продолжи да ја спроведува веќе донесената одлука за автокефалност на Црквата во Украина, а во следните три ...

Read More »

Норвешката делегација е во посета на Крим, барајќи соработка

Иако европските земји и понатаму ги подржават анти-руски санкции усвоени по обединување на Крим со Русија во 2014 година, се повеќе и повеќе Европејците имаат намера да го посетат полуостровот да се види со свои очи што навистина се случува таму. Последниот случај е оној на норвешката делегација што допатуваше на Крим минатата недела. Делегацијата се состоеше од 11 политичари, ...

Read More »

Претседателот на Република Српска Милорад Додик прогласи изборна победа

  Претседателот на Република Српска, член стана член на Претседателството на Федерацијата Босна и Херцеговина, по што побара за време на заклетвата да има и Српско знаме. Милорад Додик, кандидатот на Сојузот на независните социјалдемократи (СНСД) за член на Претседателството на Босна и Херцеговина од Република Српска, вечерва прогласи победа над кандидатот на Сојузот за победа, Младен Иваниќ.Оваа победа е ...

Read More »

Совет на Европа: Малцинствата во БиХ се соочуваат со институционална дискриминација

Националните малцинства во БиХ не уживаат адекватен пристап на своите права, е заклучокот од Советодавниот комитет на Советот на Европа. Советодавниот комитет тоа го заклучил во објавениот извештај за положбата на националните малцинства во БиХ. Советодавниот комитет на рамковната конвенција за заштита на националните малцинства во најновиот извештај оценува дека во таа земја има длабока не почитување на национално малцинство ...

Read More »

Истрага во Атина, суспендиран шефот на информативното биро на Европскиот парламент

Европската служба за борба против измами (ОЛАФ) отвори истрага за финансиски малверзации, против шефот на информативното биро на Европскиот парламент во Атина Леонидас Андонакопулос и двајца негови соработници. Според грчкиот весник „Катимерини“ тие се суспендирани од работните места. Заменичката на потпаролот на Европарламентот, Маржори Ван ден Брук изјавила дека постојат сериозни сомнежи за сомнителни финансиски трансакции од страна на засегнатите ...

Read More »

Франција замрзна имот на иранското разузнавање 

Франција соопшти дека ги замрзнала имотите на иранското Министерство за безбедност и разузнавање, како и на двајца ирански мажи за кои се смета дека членови на разузнавачката служба на земјата. Француската Влада денеска го објави соопштението идентификувајќи едно од лицата како Асадолах Асади, истото име како иранскиот дипломат кој беше уапсен поради наводен заговор за поставување на бомба на иранската ...

Read More »

Русија ќе изгради најголем амфибиски противподморнички авион

Нов вид џиновска морска птица ќе патролира на рускиот брег – вооружена со 6,5 тони муниција и најсовремени системи за набљудување. Нејзината мисија: да се лоцираат и неутрализираат непоканетите гости кои демнат под површината на водата. Се планира воскреснување на советскиот А-40 „Албатрос“ (НАТО кодификација Mermaid (Сирена) и да се врати во редовите на руската војска до почетокот на раните ...

Read More »

Напад на „Фејсбук“: Проверете дали ви се загрозени податоците

Од социјалната мрежа „Фејсбук“ соопштија дека речиси 50 милиони корисници на социјалната мрежа биле изложени на безбедносен пропуст. Компанијата соопшти дека напаѓачи успеале да ја искористат ранливоста позната како „View As” за да се здобијат со контрола на сметките на луѓето. Прекршокот беше откриен во вторникот, објави „Фејсбук“, и додадоа дека веднаш ја информирале и полицијата. Корисниците кои потенцијално биле ...

Read More »

Крајот на канцеларката Ангела Меркел

Фолкер Каудер, интимусот на канцеларката, изненадувачки ги загуби изборите за шеф на пратеничката група на Демохристијаните. Сега е само прашање кога ќе падне и Ангела Меркел, коментира Инес Пол. Шефовите на пратеничките групи се посебно успешни ако работат незабележливо. Во германскиот партиски систем тие се задолжени да изнаоѓаат мнозинство за претседателот на партијата. Доколку претседателката на партијата е истовремено и ...

Read More »