Грчката полиција запленија два тони марихуана од Албанија

Грчката полиција соопшти денеска дека заплениле околу два тони марихуана што е одгледувана во Албанија. Грчката крајбрежна стража соопшти дека марихуаната, пронајдена на јахта со италијанско знаме што пловела кон островите во Егејското Море, е запленета рано утрово по добиена дојава, јужно од грчкиот остров Китера.

Во соопштението на крајбрежната стража се наведува дека јахтата испловила од едно италијанско пристаниште, а дрогата ја преземала во Албанија. Јахтата имала двочлен екипаж, Италијанец и Албанец, кои се уапсени