Срамниот договорот меѓу Македонија и Грција на македонски јазик

Македонската Влада денеска се очекува да го објави договорот со Грција, кој е најавено дека ќе се потпише во следните неколку дена, а според грчките медиуми, најверојатно во сабота во грчкиот дел на Преспа. Договорот ќе го потпишат министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, а на потпишувањето ќе присуствуваат и премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, како и Федерика Могерини, висока претставничка на ЕУ за безбедност и надворешна политика. Прочитајте го договорот на македонски тука линк.