Tag Archives: Армија

САД и Јужна Кореја се откажуваат од заедничките вежби

САД и Јужна Кореја објавија дека повеќе нема да одржуваат големи заеднички воени вежби, кои Северна Кореја ги смета за подготовка за инвазија. Министрите за одбрана на двете земји нагласија дека со ваквата одлука се поддржуваат „дипломатските напори за постигнување целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров“. Голем број вежби беа суспендирани лани, откако американскиот претседател Доналд Трамп првпат се сретна со ...

Read More »

Јапонија набавува носачи на авиони прв пат по Втората светска војна

Јапонската влада денеска го одобри петгодишниот план за одбрана, кој вклучува и набавка на два носачи на авиони, прв пат по завршувањето на Втората светска војна. Токио го правда тоа со сè поголемото воено присуство на Кина во регионот. Два брода, првично наменети за хеликоптери, ќе бидат модифицирани за да се овозможат кратки полетувања и вертикални слетување на авиони. Министерството ...

Read More »

Русија ќе изгради најголем амфибиски противподморнички авион

Нов вид џиновска морска птица ќе патролира на рускиот брег – вооружена со 6,5 тони муниција и најсовремени системи за набљудување. Нејзината мисија: да се лоцираат и неутрализираат непоканетите гости кои демнат под површината на водата. Се планира воскреснување на советскиот А-40 „Албатрос“ (НАТО кодификација Mermaid (Сирена) и да се врати во редовите на руската војска до почетокот на раните ...

Read More »

Четворица командоси на албанската армија дезертира во Велика Британија

Четворица припадници на специјалната единица „командоси“ на албанската армија, кои биле во Велика Британија дезертираа по завршување на обуката.Според албанските медиуми, војниците требало да се вратат на крајот од октомври, но тие по завршување на обуката не се вратиле со своите колеги во Албанија. Албанското Министерство за одбрана потврди дека откако било констатирано дека војниците не се вратиле биле известени ...

Read More »

Албанија доби подарок од САД шест оклопни возила „хамви“

Министерство за одбрана на албанија денеска ги доби првите шест од 248, оклопни воени возила „хамви“, кои САД ги донираа во рамките на помошта на официјален Вашингтон за албанската армија во вредност од 12 милиони долари. Албанија е еден од четирите сојузници на НАТО во Европа, кои ќе добијат вакви модерни возила. Владата на САД е определена да ја зајакне вашата ...

Read More »

Путин наложи да се заштитат интересите на Русија на Арктикот

На воената парада по повод Денот на победата руските воени сили, освен веќе познатите тенкови „Армата“ и ЗРК С-300, ќе покажат нова специјализирана воена опрема, наменета за водење на борба во условите на крајниот Север. „Пошироката публика за прв пат ќе може да ја види новата техника за противвоздушна одбрана – зенитно-ракетниот комплекс „Тор-М2ДТ“ и зенитниот ракетно-топовски комплекс „Панцир-СЕ“, како ...

Read More »

Балканот ја избира Русија за воен сојузник

Асоцијацијата на независни агенции за проучување на јавното мислење Gallup International (во Русија е застапена преку холдингот „Ромир“) спроведе анкета во 68 земји од светот, соопштува весникот „Комерсант“. Во истражувањето учествувале над 66.000 лица, а сите одговарале на исто прашање: „Во светот постојат шест земји со голем воен потенцијал. Тоа се САД, Кина, Русија, Франција, Велика Британија и Индија. Замислете ...

Read More »

Израелски авиони нападнале воена база во близина на Дамаск

Израелски авони нанесоа удар врз склад за оружје на либанската шиитска организација Хезболах, што се наоѓа во близина на меѓународниот аеродром во Дамаск, наведе неименуван извор од разузнавачката служба на Сирија, пренесува БТА. Во објектот се складирало оружје, што Иран редовно го испраќа во трговски или воено-транспортни авиони. Претходно телевизија „Ал Манар“, што е блиска со Хезболах, јави дека нападот ...

Read More »

Најголеми извозници на оружје во светот

Во последните пет години извозот на конвенционално оружје е зголемен за 8,4 отсто, соопшти Стокхолмскиот институт за истражување на проблемите на мирот. Фактички повеќе од половина од продаденото оружје во светот доаѓа од Вашингтон и Москва. Во тројката на лидери влегува и Кина, којa од 2012 година успеа да го зголеми својот удел во светскиот извоз на оружје од 3,8 ...

Read More »