Tag Archives: бугарија

Вулгарен напад на бугарскиот вицепремиер врз европратеничката која протестираше за Пирин

Валери Симеонов, бугарскиот вицепремиер за економија и демографски политики и претседател на националистичката партија Национален фронт за спасување на Бугарија, со вулгарности се нафрли на германската „зелена“ европратеничка Ска Келер поради нејзиното учество на протестите во Бугарија за спасување на Националниот парк „Пирин“ во Пиринска Македонија, од проширувањето на капацитетите на Банско на заштитената територија. Во писмо потпишано од него и тројца ...

Read More »

Хрватска и Бугарија со најлош стандард во ЕУ

  Хрватска и Бугарија се единствените членки на ЕУ каде што куповната моќ на граѓаните е за 40 отсто пониска од просечната куповна моќ во ЕУ. Паритетот на куповната моќ во Хрватска веќе три години се држи на 59 отсто од просекот во ЕУ, Бугарија се зголеми на 53 отсто, додека Романија ја престигна Хрватска за два проценти и нејзината ...

Read More »

Турците во Бугарија да добијат статус на малцинство

  Зуфретин Хаџиоглу претседател на Конфедерацијата на Турците од Румелија и Балканот истакна дека со задоволство ја примиле веста за барањето за доделување на статус на малцинство на Турците во Бугарија и рече „ Доколку барањето биде прифатено ќе бидат решени голем број проблеми на Турците во Бугарија“. Хаџиоглу му се заблагодари на претседателот на ДОСТ партијата инаку партија на ...

Read More »

Малциствата барат да се признат во Бугарија

  Малцинството треба да го почитува мнозинството, но треба да го натера мнозинството да го почитува и самото него. Како? Не превиткувајќи грб, не откажувајќи се од тоа што сме, туку храбро и достоинствено да го браниме своето. Ако достоинствено настојуваме да го заземеме своето место во општеството – ќе не почитуваат. Само така навистина ќе бидеме прифатени. Ако пак ...

Read More »

Бугарија со уцени пред да преземе претседавањето со ЕУ

Пред Бугарија да го преземе претседавањето со ЕУ, претставници на ЕК во Софија вршат притисок за зголемување на темпото на подготовките и за поголема стручност. Ќе одговори ли Софија на задачата како што треба? Бугарија го презема претседавањето со ЕУ во тежок момент за Унијата: преговори за Брегзит, дебати за заедничка бегалска и миграциска политика, подготовки за финансиската рамка од ...

Read More »

Mинистерска средба во Солун

Безбедносната и прекуграничната соработка, енергетското поврзување, се дел од темите за кои разговараат министрите за надворешни работи Димитров, Коѕијас, Бушати и Захариева, на квадрилатералната средба во Солун. Во Солун на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на Грција, Македонија, Албанија и Бугарија, полчасовна средба на шефовите на дипломатиите Димитров и Коѕијас . Доколку Македонија и Грција сакаат во иднина ...

Read More »

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи: Бугарија го признава македонскиот јазик

  Екатерина Захариева, бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, во интервју на националната телевизија „БТВ“, изјави дека Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија.„За јазикот не гледам каков е спорот. Така како што е потпишана декларацијата, така е и предлогот. Македонски јазик согласно Уставот на Македонија“, рече Захариева. На потпрашање ...

Read More »

Македонскиот премиер Зоран Заев во официјална посета на Бугарија

Македонскиот премиер Зоран Заев во официјална посета на Бугарија освари средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Попладне ќе се сретне и со претседателот Румен Радев. По Брисел, ова е втората дестинација на Заев по формирањето на новата влада. Се очекува една од темите на разговорите да биде и договорот за добрососедство. Заев пред посетата на неколку наврати истакна дека од ...

Read More »

На турско-бугарската граница запленети 775 килограми хероин

Турската полиција на границата меѓу Турција и Бугарија заплени 775 килограми херон, заплена од страна на турските власти. Како што јави БТА, дрогата е откриена во камион со ирански регистарски таблички кој патувал од Турција кон Бугарија. Со камионот се превезувале две лица, ирански државјани, кои се задржани во притвор во Едрене. Еден од приведените е син на сопственикот на ...

Read More »