Tag Archives: Криминал

Албанија: Власти блокираа 5,4 милиони евра и седум апартмани стекнати од криминали

Во рамки на акцијата „силата на законот“, во градот Лежа, албанските власти блокираа банкарски сметки вредни 5,2 милиони евра и седум апартмани, под сомнение дека се стекнати од криминални активности. Според полицијата, банкарските сметки и одземените станови се во сопственост на П.Вочи (83) и неговата ќерка Ш.П(50). Конфискацијата следуваше по спроведената темелна истрага на полицијата од Лежа, која му ги ...

Read More »

Бугарија става крај на продажбата на државјанства

Бугарија става крај на програмата за продажбата на државјанства – соопшти Министерството за правда во Бугарија, додавајќи дека тој систем не ја донел очекуваната финансиска корист „Податоците укажуваат дека не е постигната целта на зголемување на реалните странски инвестиции и економски развој. Не се отворени нови работни места и не е забележан економски раст“, се наведува во соопштението на Министерството. ...

Read More »

Каракачанов, Захариева и Ковачев незаконски продавале бугарски пасоши 

„Еурактив“ денес објавува дека вицепремиерот Красимир Каракачанов, поранешната министерка за правда, а сега за надворешни работи, Екатерина Захариева, и пратеникот во Европскиот парламент, Андреј Ковачев (од партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов се лицата од највисоките политички врвови обвинети за раководење со измамата преку која илјадници странци се стекнале со бугарски пасоши за кои давале кеш, а тоа на луѓето ...

Read More »

Каракачанов незаконски продавал бугарски пасоши 

Вицепремиер, министер и пратеник во парламентот се вмешани во шемата за незаконско продавање бугарски пасоши на странци, откри свиркач за сајтот „Еурактив“, доставувајќи документи кои наводно го потврдуваат ова. Претседателот на ВМРО – БНД Красимир Каракачанов, кој е вицепремиер и министер за одбрана, поранешната министерка за правда а сега за надворешни работи Екатерина Захариева и пратеникот од партијата на Бојко ...

Read More »

Борисов бара проверка на издадените бугарски пасоши во последните 5 години

Бугарскиот премиер Бојко Борисов нареди Министерството за внатрешни работи и Државната агенција за национална безбедност да ги проверат издадените документи за бугарска легитимација за странски државјани во последните пет години. Борисов бара бара резултатите од инспекцијата да бидат достапни што е можно поскоро, јави БГНЕС. Поранешната директорка на Одделот за бугарско државјанство во Министерството за правда Катја Матева, во телевизиска емисија ...

Read More »

Скандал ЕУ: Во Бугарија е разоткриена измамничка мрежа која тргувала со државјанства

Во Бугарија е разоткриена измамничка мрежа која тргувала со државјанства. Тоа не е единствен случај во ЕУ. И други европски држави прават бизниси со пасоши, дури и официјално. ЕУ-државјанствата или дозволите за неограничен престој во земји на ЕУ се вбројуваат во оние кои е најтешко да се добијат во светот. Големата побарувачка доведе до создавање илегален пазар, на кој корумпирани ...

Read More »

Скандал во бугарија поради малверзации при издавање бугарски пасоши на Македонци

Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници кои продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји кои се надвор од Европската Унија,  врз основа на што добивале бугарски пасоши и државјанства. Бугарските медиуми наведуваат дека претежно државјани на Албанија, Македонија, Украина и Молдавија плаќале по 5 000 евра за лажна потврда со што доаѓале ...

Read More »

Круемади: На чело на албанската Влада стои криминалец

Лидерката на опозициското Движење за социјалистичка интеграција, Моника Круемади изјави дека криминалците не се плашат од државата, зашто „таа е во нивни раце“. На средба на Извршниот комитет на партијата,која е трета по големина во Албанија, Круемати, упати до сега најтешко обвинување на адреса на актуелниот премиер Еди Рама, нарекувајќи го „ главен криминалец кој е на чело на Владата“. ...

Read More »

ЦИА: Албанија клучна земја за перење пари, трговија со оружје и наркотици

Американската разузнавачка агенција ЦИА, во последниот објавен извештај за Балканот, го опишува како „експлозив подготвен да експлодира“. Фокусирајќи се на сите земји, ЦИА во својот извештај наведува дека Албанија останува клучна земја за перење пари, трговија со оружје, наркотици и имигранти. Според американската Агенција за разузнавање, нашата земја и понатаму има проблеми со перење пари, како и канали за шверц ...

Read More »

Албанија: Поранешниот директор на полиција предупредува на сериозни криминални случувања

Поранешниот директор на полиција, Ахмет Пренчи, даде силно преуредување кога станува збор за безбедноста во земјата. Според него, во иднина, се очекуваат тешки, сериозни настани, поради поврзаноста на криминалците со власта. Тој во интервју за тиранскиот весник “Газета шќиптаре” вели дека политичката волја е единствениот инструмент за удар врз криминалот со прекинување на поврзаноста со власта. Ниту еден од познатите ...

Read More »