Tag Archives: Лига на нации

Македонија славеше со 2:0 против Ерменија, втора победа во Лига на Нации

Македонската фудболска репрезентација со 2:0 ја победи Ерменија во вториот натпревар од Д групата во Лига на Нации. На Националната арена „Филип Втори“ во Скопје, нашата селекција славеше со головите на Езџан Алиоски во 13. минута од пенал и капитенот Горан Пандев во 59. минута. Во 13. минута, австрискиот судија Шутебгрубер покажа на белата точка, oткако Пандев беше влечен и ...

Read More »

Македонија дел на Лигата на Нациите проект на УЕФА

Преостануваат само уште две седмици од почетокот на новиот проект на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), наречен „Лига на нации“. На истиот ќе учествуваат сите 55 нејзини членки, ќе бидат поделени во четири квалитативни групи (Лига А, Лига Б, Лига Ц и Лига Д) и во суштина треба да замени најголем дел од пријателски средби, но ќе има и натпреварувачко значење, ...

Read More »